ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Kiedy masz chorobowe, podaj lekarzowi aktualny adres. Inaczej będziesz mieć problemy

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Lekarz przy wystawianiu chorobowego powinien zapytać pacjenta o aktualne miejsce pobytu pacjenta.
Lekarz przy wystawianiu chorobowego powinien zapytać pacjenta o aktualne miejsce pobytu pacjenta. 123RF
Kiedy idziesz do lekarza po L4, to pamiętaj, żeby podać adres, pod którym będziesz przebywał w czasie zwolnienia lekarskiego. A jeśli masz zamiar zmienić miejsce pobytu na chorobowym, to najpóźniej w ciągu trzech dni poinformuj o tym pracodawcę oraz ZUS. Inaczej możesz mieć duże problemy.

Zwolnienie lekarskie to nie forma urlopu, chociaż niektórzy tak je traktują, zwłaszcza jeśli choroba nie jest ciężka i uciążliwa. W związku z tym na chorobowym nie ma się takiej swobody jak na urlopie, kiedy spędza się go, gdzie się chce.

Lekarz i ZUS mają prawo wiedzieć, gdzie chory przebywa podczas zwolnienia lekarskiego, a chory ma obowiązek o tym poinformować.

Oczywiście, każdy ma prawo zmienić miejsce pobytu w czasie choroby. Np. na czas choroby może przenieść się do rodziny, która będzie się nim opiekować.

Kiedy pacjent dostaje zwolnienie lekarskie, powinien wskazać lekarzowi wystawiającemu e-zwolnienie adres, pod którym będzie przebywać podczas leczenia czy rekonwalescencji.

Lekarz powinien również zapytać pacjenta o aktualne miejsce pobytu. Obowiązkiem lekarza jest bowiem sprawdzenie, czy dane pacjenta na profilu informacyjnym są prawidłowe i aktualne. Dotyczy to także adresu i miejsca pobytu.

- Na zwolnieniu lekarskim powinien się znaleźć adres aktualnego pobytu, a niekoniecznie adres zamieszkania czy zameldowania. Dlaczego? Wskazanie rzeczywistego miejsca w trakcie zwolnienia chorobowego umożliwia przeprowadzenie kontroli prawidłowości jego wykorzystania. To istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu podczas takiej weryfikacji może być przyczyną odmowy wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS - podkreśla Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Zmiana miejsca pobytu na chorobowym jest możliwa i nie ma przeszkód, by to zrobić. Jednak warto pamiętać o wskazaniu miejsca pobytu na zwolnieniu lekarskim, by uniknąć nieporozumień i ewentualnych konsekwencji finansowych.

Co należy zrobić, jeśli zmienisz miejsce pobytu już po wizycie u lekarza i po wystawieniu e-zwolnienia

W takim wypadku w ciągu 3 dni należy powiadomić o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie na przykład pracuje lub wykonuje inne czynności, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Niektórzy bowiem traktują chorobowe jako dodatkowy urlop albo jako wygospodarowanie sobie terminu na dodatkową pracę. Takie osoby po kontroli muszą zwrócić całą kwotę zasiłku chorobowego wraz z odsetkami.

ZUS W Opolu

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska