ZUS może ci umorzyć zaległe składki

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Umorzenie składek w ZUS. Na pytania odpowiada Teresa Adamaszek, z wydziału realizacji dochodów ZUS w Opolu.

Mieszkaniec Byczyny: - Kilka lat temu ZUS wydał decyzję o umorzeniu należności z tytułu nieopłaconych przeze mnie składek za pół roku. Teraz chciałbym złożyć wniosek o emeryturę, ale nie wiem, jak będzie mi zaliczony ten okres?

Zobacz: Kiedy można odroczyć termin płatności składek w ZUS?

- W przypadku umorzenia należności osobie opłacającej składki na własne ubezpieczenie fakt ten może mieć wpływ na zakres oraz wysokość przyszłych świadczeń emerytalno-rentowych.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty dla płatników zobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie uwzględnia się okresu, za który nie zostały zapłacone składki.

Wanda W. z Opola: - Od kąd mój mąż choruje, jego firma powoli upada i ma zaległości wobec ZUS. Z dwójką dzieci żyjemy tylko z mojej niewielkiej pensji. Mąż nie ma pracowników i zobowiązań wobec nich, więc czy są szanse, by zaległe należności zostały umorzone?

- Umorzenie należności może nastąpić w przypadku stwierdzenia całkowitej nieściągalności, zdefiniowanej w art. 28 ust. 2 ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zobacz: Popełniłeś błąd w dokumentach ZUS? Zrób korektę

Ponadto umorzenie może nastąpić na podstawie przesłanek powołanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31.07.2003 r. Przepis ten dotyczy jedynie składek na ubezpieczenia społeczne osób będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia (tzw. składki osobiste).

W rozporządzeniu tym jako przesłanki przemawiające za umorzeniem wskazano:

  • poniesienie strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innych nadzwyczajnych zdarzeń, które spowodowały, iż opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić przedsiębiorcę możliwości dalszego prowadzenia działalności,
  • jego przewlekłą chorobę lub konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, kiedy to zobowiązany nie ma możliwości uzyskiwania dochodu niezbędnego do opłacenia wymagalnych należności,
  • gdy opłacenie należności z tytułu składek pozbawiłoby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych.

Rozstrzygnięcie, czy w konkretnej sprawie zachodzą okoliczności przemawiające za umorzeniem należności jest uzależnione od udowodnienia przez zobowiązanego, że ze względu na jego sytuację materialną i rodzinną uregulowanie zaległości spowodowałoby dotkliwe skutki dla niego i jego rodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska