ZUS płaci za rehabilitację leczniczą. Kto może skorzystać? W 2018 ZUS zapłacił za rehabilitację prawie 1200 Opolan

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W całym kraju w 2018 roku do sanatoriów udało się ponad 90 tysięcy osób, które chciały wrócić do aktywności zawodowej lub uniknąć długotrwałej niezdolności do pracy. Korzystanie z sanatoriów jest bezpłatne, a podstawowym warunkiem skierowania na rehabilitację jest ubezpieczenie w ZUS - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu.

Jakie schorzenia leczą ubezpieczeni w opolskim ZUS i gdzie wyjeżdżają?

Korzystanie z sanatoriów ZUS jest bezpłatne, a podstawowym warunkiem skierowania na rehabilitację jest ubezpieczenie w ZUS.

To możliwe wtedy, gdy wnioskujesz o świadczenie rehabilitacyjne czy rentę z tytułu niezdolności do pracy. Może o tym również zdecydować lekarz orzecznik ZUS podczas kontroli zwolnienia chorobowego.

CZYTAJ TAKŻE: Jak rozliczyć PIT za 2018 rok. Instrukcja krok po kroku

Każdego roku od 1100 do 1400 Opolan korzysta z podreperowania zdrowia w prawie 100 ośrodkach uzdrowiskowych w Polsce. ZUS pokrywa koszty 24-dniowej kuracji i dojazdu.

W 2018 roku ZUS przeznaczył ponad 201 mln zł na zadania z zakresu prewencji rentowej, z tego 190 mln zł na rehabilitację leczniczą.

Rehabilitację leczniczą prowadzimy stacjonarnie, a to oznacza, że nasi klienci wyjeżdżają do górskich i nadmorskich ośrodków o wysokim standardzie lokalowym, medycznym i prawnym - zapewnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

- Z tej opcji w minionym roku skorzystało w sumie 937 kuracjuszy. Pozostałych 256 osób poddało się rehabilitacji ambulatoryjnej, czyli wracały do zdrowia w Opolu. To głównie ci, którzy doznali urazu narządu ruchu czyli kończyn, ścięgna czy urazu kręgosłupa. Dzięki rehabilitacji mogą zapobiec powikłaniom i nieodwracalnym zmianom, które mogłyby zniweczyć powrót do pracy - dodaje.

CZYTAJ WIĘCEJ: ZASIŁEK RODZINNY 2019. Wysokość, komu przysługuje, jakie jest kryterium dochodowe

Z tej oferty ZUS mogą skorzystać osoby, u których zdolność do wykonywania zawodu jest zagrożona z powodu urazu lub przebytej choroby. Wniosek o skierowanie może wypełnić lekarz prowadzący ubezpieczonego.

Gdy lekarz wystawia elektroniczne zwolnienie chorobowe, to przy wskazaniu konkretnej choroby pojawi się na ekranie komputera komunikat, że przy tym schorzeniu pacjenta można wysłać na rehabilitację leczniczą. Lekarz, który nas bada może wysłać wniosek internetowo do ZUS, a nam wręczyć wydruk. Wtedy nie trzeba go osobiście składać w placówce zakładu - dodaje Sebastian Szczurek.

W 2018 r. dokładnie 729 mieszkańców województwa opolskiego poprawiało stan narządów ruchu, m.in. w Ciechocinku, Krynicy-Zdrój, Kamieniu Pomorskim, Sopocie, Nałęczowie czy Rewalu.

W całym kraju schorzenia narządów ruchu leczyło 76,7 tys. osób. Z naszego regionu 33 osoby udały się do Świeradowa czy Polanicy, by leczyć narząd głosu, zaś 80 opolan pojechało na turnus do Ustronia, Augustowa czy Rabki by wyregulować układ krążenia (w Polsce 5,2 tys. osób). Ponadto opolski ZUS zaprosił na leczenie 36 osób z problemami układu oddechowego oraz 31 pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi (prawie 3 tys. osób w całej Polsce).

Wyjazd tysięcy Polaków do miejscowości o walorach klimatycznych i medycznych sprawia, że rośnie skuteczność rehabilitacji leczniczej ZUS.

Jeszcze w 2006 r. do aktywności zawodowej wracało ponad 28 proc. korzystających z programu ZUS, w 2012 r. - już 28 proc., a w 2018 r. już prawie połowa rekonwalescentów wróciło na stanowiska pracy.

ZMIANY w rozliczeniu PIT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska