ZUS ponownie wysyła na rehabilitację do sanatoriów

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Korzystanie z sanatoriów jest bezpłatne, a podstawowym warunkiem skierowania na rehabilitację jest ubezpieczenie w ZUS
Korzystanie z sanatoriów jest bezpłatne, a podstawowym warunkiem skierowania na rehabilitację jest ubezpieczenie w ZUS Wojciech Wojtkielewicz
Od 15 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Osoby wyjeżdżające do sanatoriów będą musiały przestrzegać kilku ważnych zasad.

Osoby skierowane na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, razem z zawiadomieniem o wyjeździe, dostaną z ZUS specjalną ulotkę informacyjną.

Taką instrukcję dostaną również osoby, które ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły skorzystać z rehabilitacji.

Po otrzymaniu zawiadomienia należy przekazać swój numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował pacjenta na rehabilitację albo do ośrodka rehabilitacyjnego, do którego jest skierowanie.

- Niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku Covid-19. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne będzie wykonanie takiego testu. O zleceniu na test poinformuje ośrodek rehabilitacyjny. Test jest darmowy, a żeby go wykonać, należy zgłosić się do punktu pobrań nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na badanie trzeba zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny.

Co ważne, nie należy planować wyjazdu zanim ośrodek nie poinformuje o negatywnym wyniku testu.

Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Ci, którzy nie mogą jechać na rehabilitację powinni poinformować o tym ZUS. Istotne jest również to, że należy poinformować ośrodek rehabilitacyjny o zmianie numeru telefonu.

Rehabilitacja lecznicza ZUS - dla kogo?

- Korzystanie z sanatoriów jest bezpłatne, a podstawowym warunkiem skierowania na rehabilitację jest ubezpieczenie w ZUS - podkreśla Sebastian Szczurek.

W 2019 roku opolski ZUS wydał 1128 orzeczeń o potrzebie rehabilitacji. W 2020 roku skierowanych zostało 310 osób, ale epidemia wstrzymała kierowanie kolejnych pacjentów na rehabilitację. Wyjazdy zostały zamrożone w marcu, a potem w październiku ubiegłego roku.

Do 15 marca 2021 opolski ZUS wydał już ponad 200 skierowań, dla tych osób, które musiały poczekać na sanatorium z powodu zamrożenia wyjazdów. - Od 15 marca będziemy kierować pacjentów na bieżąco - dodaje Sebastian Szczurek.

Z rehabilitacji leczniczej ZUS mogą skorzystać osoby:

  • ubezpieczone w ZUS, zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy
  • uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego
  • pobierające rentę z tytułu okresowej niezdolności do pracy, rokujące odzyskanie tej zdolności po rehabilitacji.

Rehabilitacja w ośrodku leczniczym trwa 24 dni. Obejmuje schorzenia: narządu ruchu, układu krążenia, narządu głosu, układu oddechowego, układu krążenia, psychosomatyki, układu nerwowego, po nowotworach gruczołu piersiowego.

- Rehabilitację leczniczą prowadzimy stacjonarnie, a to oznacza, że nasi klienci wyjeżdżają do górskich i nadmorskich ośrodków o wysokim standardzie lokalowym, medycznym i prawnym - zapewnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska