Co ciekawe, najczęściej o przeprowadzenie kontroli zwracają się do ZUS-u pracodawcy.
- Swoje podejrzenia uzasadniają aktywnością pracowników na portalach społecznościowych, gdzie w czasie rzeczywistym dokumentują, gdzie są i co robią - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.
Pracownik mówi w firmie, że jest chory, przestawia zwolnienie chorobowe, a na Facebooku i Instagramie chwali się znajomym, jak leży na plaży w ciepłych krajach. Czyli sam na siebie donosi, że wyłudził L4!
W pierwszym 2023 roku opolski ZUS sprawdził wykorzystanie zwolnień chorobowych u 414 mieszkańców Opolszczyzny. Okazało się, że 50 z nich zamiast stosować się zaleceń lekarza, wcale się nie leczyło.
- Zostali pozbawieni prawa do zasiłku chorobowego, a kwota cofniętych zasiłków przekroczyła w regionie 65.000 złotych – informuje Sebastian Szczurek.
Co robili na chorobowym przyłapani pracownicy:
- dorabiali w innej firmie bądź na własną rękę,
- wykorzystywali L4 na turystykę i podróżowanie,
- traktowali zwolnienie lekarskie jak dodatkowy urlop,
- niektórzy w czasie niezdolności do pracy brali udział w turniejach sportowych.
W całym kraju w pierwszym kwartale 2023 r. ZUS skontrolował prawie 16 tysięcy osób na L4. Aż 2100 osób musi zwrócić zasiłek chorobowy. Łącznie chodzi o kwotę ponad 3,5 miliona złotych!
- Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia chorobowego to ustawowe zadanie ZUS. Polega na sprawdzeniu czy ubezpieczony wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza - przypomina Sebastian Szczurek. - . Warto pamiętać, że na pieniądze, które ZUS wypłaca w postaci zasiłku chorobowego, zrzucają się wszyscy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych.
Podczas wizyty u lekarza trzeba pamiętać, żeby podać adres, pod którym będziemy przebywać na zwolnieniu chorobowym. Gdy na chorobowym zamierzamy zmienić miejsce pobytu, trzeba podać lekarzowi wystawiającemu e-zwolnienie odpowiedni adres. Taki obowiązek leży po stronie ubezpieczonego od początku 2019 roku.
Na powiadomienie pracodawcy i ZUS-u o zmianie adresu przebywania na chorobowym mamy 3 dni. Nieuzasadniona nieobecność pod wskazanym miejscem pobytu może być przyczyną odmowy wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS lub podstawą do żądania zwrotu już wypłaconego.
ZUS Opole:
W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?