ZUS wysyła listy do 400 tysięcy Opolan

Edyta Hanszke
Listy w formie papierowej otrzymają ci, którzy nie mają zarejestrowanego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dla korzystających z PUE ZUS informacje są dostępne w internecie.
Listy w formie papierowej otrzymają ci, którzy nie mają zarejestrowanego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dla korzystających z PUE ZUS informacje są dostępne w internecie.
Każdy, kto ma odłożony choćby jeden grosz na koncie emerytalnym w ZUS, otrzyma informację o stanie swojego konta.

Warto ją przeczytać i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną prawdopodobną emeryturę - sugeruje Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu.

W ubiegłym tygodniu ZUS rozpoczął właśnie akcję wysyłania blisko 19 mln listów informujących o stanie konta każdego, kto choć raz był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych. Wiadomość o swoich składkach w ZUS otrzyma też około 400 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny. Powinna ona trafić do ubezpieczonych w ciągu najbliższych kilku tygodni.

- Informacja o stanie konta ubezpieczonego zawiera historię naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek. Jest to dokładny opis naszego stanu finansowego w ZUS na 31 grudnia 2016 roku. Nawet, gdy na konto trafiła jedna składka - dodaje Sebastian Szczurek.

Jak podaje rzecznik, w informacji podana jest suma wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE).

Z dokumentu można też wyczytać, jakie składki wpływały miesiąc po miesiącu w całym 2016 r. Ponadto osoby, które mają 35 lat lub więcej mogą się dowiedzieć o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali a bazowali tylko na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat.

Jak podkreśla rzecznik, wyliczenia w liście, dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, a nie niższego, który będzie obowiązywał od jesieni (60 lat dla kobiet i 65 - dla mężczyzn).

W listach jest też informacja o świadczeniach przysługujących osobom opłacającym składki do ZUS.

1 października przybędzie nam emerytów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska