Związek Wioślarski powstał w Kędzierzynie-Koźlu już w latach 30. XX wieku

Bogusław Rogowski
Archiwum
Koźle dzięki swojemu położeniu nad Odrą było w okresie międzywojennym bardzo prężnym ośrodkiem sportów wodnych.

Na wyspie obok pierwszego mostu odrzańskiego zbudowana została przystań wioślarska i jachtowa z dużym hangarem oraz wypożyczalnią łodzi wiosłowych i kajaków.

Na początku lat 30. ubiegłego wieku powstał w mieście Związek Wioślarski. Jego trzon stanowili członkowie grupy ratownictwa wodnego z zakładowej straży pożarnej z Zellstoffabrik Waldhof Cosel Oderhafen (Fabryki Celulozy i Papieru w Koźlu-Porcie) oraz młodzież z kozielskiego gimnazjum im. Gen. Litzmanna.

Przez wiele lat kozielski związek był organizatorem co rocznych regat, w których brali udział wodniacy z całego Górnego Śląska. W 1936 roku Koźle zostało gospodarzem Ogólnoniemieckich Zawodów Wioślarskich. W kategorii ósemek ze sternikiem osada z Koźla zdobyła srebrny medal.

Również po drugiej wojnie światowej starano się w mieście i okolicy reaktywować uprawianie sporów wodnych na rzece Odrze i Kanale Gliwickim.

Już w pierwszych latach budowy kędzierzyńskich Azotów utworzona została na Osiedlu Awaryjnym ( teraz os. Azoty) sekcja kajakowa, która się po kilku latach stała się zalążkiem klubu żeglarskiego. Gorącym orędownikiem jej powstania był ówczesny przewodniczący Rady Zakładowej w „Azotach” - Czesław Ko­walewski, który równocześnie został wybrany pierwszym prezesem Ligi Morskiej w Kędzie­rzynie.

Po likwidacji w 1953 roku LM i włączeniu jej w struktury Ligi Przyjaciół Żołnierza, kędzierzyński klub kajakowy przeszedł pod opiekuńcze skrzydła zakładowego klubu sportowego „Unia”.

Ponieważ kajaków po wojnie było jak na lekarstwo zaczęto je budować w „azotowskiej” stolarni Samodzielnego Oddziału Wykonawstwa Inwestycji. Pływaniem pod żaglami „zaraził” kędzie­rzyńskich pracowników fabryki chemicznej Władysław Gawliński, młody inżynier-elektryk. M.in. z jego inspiracji zakładowa stolarnia zbudowała ze sklejki trzy pierwsze żaglówki „Słonka”, których konstrukcję opracował w latach Amerykanin William Grosby. Żagle do nich uszyli własnoręcznie przyszli żeglarze.

Pierwsze żeglowanie zaczęło się na kilkusetmetrowej odnodze Kanału Gliwickiego w pobliżu Osiedla Awaryjnego, który w latach 70. ubiegłego wieku został przedłużony o 6 km. Tam zbudowany został ośrodek sportów wodnych. W sobotnie popołudnia oraz w niedziele i święta tętniło tam także życie kulturalne Kę­dzierzyna. Koncertowała tam Zakładowa Orkiestra Dęta pod batutą Teodora Płaczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska