Zwierzowa Akcja Kastracja w Branicach. Na świecie żyje za dużo bezdomnych zwierząt

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Przeprowadzanie zabiegów kastracji u zwierząt domowych to najbezpieczniejsze i najpewniejsze zabezpieczenie ich przed rozmnażaniem się. To rozwiązanie zapobiega przychodzeniu na świat niechcianych szczeniąt i kociąt, zapewnia zdrowie samicom, jak też ogranicza wałęsanie się samców.
Przeprowadzanie zabiegów kastracji u zwierząt domowych to najbezpieczniejsze i najpewniejsze zabezpieczenie ich przed rozmnażaniem się. To rozwiązanie zapobiega przychodzeniu na świat niechcianych szczeniąt i kociąt, zapewnia zdrowie samicom, jak też ogranicza wałęsanie się samców. Marcin Oliva Soto / Polskapress
Gmina Branice od 23 maja 2022 r. prowadzi „Zwierzową Akcję Kastracja” dofinansowaną przez Ogólnopolską Fundacją na Rzecz Ochrony Zwierząt z siedzibą w Bieruniu.

W ramach akcji każdy mieszkaniec gminy Branice może zgłosić się ze swoim zwierzęciem na zabieg kastracji i znakowania, których koszt ponoszą wspólnie gmina Branice i Fundacja Zwierz.

W ramach akcji każdy mieszkaniec naszej gminy może zgłosić się do pok. nr 16 Urzędu Gminy w Branicach, gdzie otrzyma bon na bezpłatną kastrację i znakowanie. Można jednocześnie wypożyczyć gratis transporter dla kota, jeśli ktoś go nie posiada, gdyż dowożenie kota do weterynarza w samochodzie - w pudełku lub na kolanach - jest niebezpieczne zarówno dla kota, jak i właściciela. Nr tel. w celach informacyjnych 77/486-82-50 wew. 16 lub kom. 517—734-747.

Wysokość środków finansowych w ramach akcji jest ograniczona, dofinansowanie zostanie zapewnione według kolejności zgłoszeń.

Zabiegi wykonuje: UniVet Gabinet weterynaryjny s.c. Grochalski Krzysztof, Siwczyk Józef, Siwczyk Alicja, ul. Fabryczna 7/2, 48-100 Głubczyce.

Przeprowadzanie zabiegów kastracji u zwierząt domowych to najbezpieczniejsze i najpewniejsze zabezpieczenie ich przed rozmnażaniem się. To rozwiązanie zapobiega przychodzeniu na świat niechcianych szczeniąt i kociąt, zapewnia zdrowie samicom, jak też ogranicza wałęsanie się samców.

Natomiast dzięki trwałemu oznakowaniu (zachipowaniu) zwierzęcia, zapewniasz mu szybki powrót do domu w przypadku zagubienia się, co zapobiega: trudnym sytuacjom, na które narażone jest błąkające się zwierzę, w tym utratę zdrowia, a nawet życia; stresowi i utracie więzi ze zwierzęciem przez jego opiekuna; wydatkowaniu środków finansowych na wyłapywanie i opiekę nad zwierzęciem znalezionym przez gminę.

Do zadań własnych gminy Branice, tj. innych gmin, należy zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie. W ramach pomocy zwierzętom urząd gminy zapewnia także pomoc znalezionym na jej terenie rannym dzikim zwierzętom, czy prowadzi akcje edukacyjne dot. zapewnienia zwierzętom właściwych warunków życia, humanitarnego traktowania zwierząt, postępowanie w przypadkach napotkania bezdomnego zwierzęcia, reagowania w przypadkach ujawniania aktów znęcania się nad zwierzętami, udzielania pierwszej pomocy dla zwierząt z wypadków, prawnej ochrony zwierząt, itd.

W związku z falą wysokich temperatur w ostatnich miesiącach, przypominamy, że zwierzęta reagują na upał w sposób podobny do ludzi. Nic więc dziwnego, że szukają cienia i wody, zarówno do picia, jak i do schłodzenia się. Najważniejszą sprawą podczas upałów jest zapewnienie zwierzętom odpowiedniej ilości płynów.

Ustawmy w cieniu miskę z wodą i wymieniajmy zawartość co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Dostęp do świeżej i chłodnej wody docenią zarówno psy, koty, jak i inne domowe, a także dzikie zwierzęta, tj. jeże czy ptaki, a nawet owady, np. pszczoły.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska