Zwolnienia pracowników to ostateczność. W zachowaniu miejsc pracy pomoże Tarcza antykryzysowa

Partnerem cyklu jest BANK BNP PARIBAS
Pracodawcy często stają dziś przed wyborem: kontynuować współpracę ze sprawdzonymi pracownikami, czy szukać oszczędności poprzez redukcję etatów. W tej trudnej decyzji mają im pomóc rozwiązania z rządowej tarczy antykryzysowej. Ponadto w polskim systemie prawnym istnieją znane od dawna sposoby na oszczędności związane z wypłatami wynagrodzeń.

Jeśli firma zdecyduje się na skorzystanie z rządowego projektu wsparcia przedsiębiorstw, będzie miała do wyboru wiele opcji pozyskania środków na wynagrodzenia dla swoich pracowników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rozwiązania zawarte w Tarczy antykryzysowej.

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń

Jednym z nich jest porycie przez Fundusz Pracy części kosztów pracowniczych oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne.

Wysokość wsparcia uzależniona jest tutaj ściśle od wielkości spadku obrotów. Jeśli wykażemy, że spadły one co najmniej o 30 proc. – możemy otrzymać dofinansowanie z Funduszu Pracy w wysokości do 50 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników (objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń). Przy spadku o 50 proc. można dostać do 70 proc. dofinansowania, a przy co najmniej 80 proc. – aż 90 proc. dofinansowania.

Pożyczka obrotowa dla MŚP

Mali i średni przedsiębiorcy skorzystać mogą również z pożyczki Agencji Rozwoju Przemysłu, która ma na celu pokrycie deficytu funduszu wynagrodzeń. Innymi słowy przyznawana jest w oparciu o weryfikację tzw. luki płynnościowej - na podstawie wyciągu z rachunku (potwierdzającego stan środków na poziomie „0 zł”) i analizy krótkiej płynności (analiza weryfikacyjna za pośrednictwem własnych zasobów lub za pośrednictwem agenta operacyjnego). W tym rozwiązaniu środki trafią wprost na konto pracowników.

Czasowa obniżka wynagrodzeń

W myśl zapisów zawartych w Tarczy, pracodawcy mogą obniżyć wynagrodzenie pracowników objętych tzw. przestojem ekonomicznym - czyli osób, które pozostają w gotowości do pracy, ale tej pracy nie wykonują, jak np. pracownicy sklepów położonych w galeriach handlowych. Wynagrodzenie może być pomniejszone nawet o 50 proc., przy czym nie może ono być niższe niż minimalne wynagrodzenie - 2600 zł brutto.

Jeśli pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, winien zwrócić się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Obniżenie czasu pracy

Inną możliwością przewidzianą przez rząd jest obniżenie czasu pracy o 20 proc. (wymiar czasu pracy nie może być mniejszy niż pół etatu). To z kolei prowadzi do proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia. Wówczas firma może dostać dofinansowanie do połowy wynagrodzenia pracownika - jednakże nie więcej niż 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia według wskaźnika GUS.

Przy obniżeniu wynagrodzeń, jak i czasu pracy, środki wypłacane są co miesiąc, jednak obecnie nie dłużej niż przez 3 miesiące.

PFR z własną Tarczą Finansową

W utrzymaniu miejsc pracy pomóc ma także rozwiązania zwarte w Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. W tym przypadku finansowanie dla mikrofirm i MŚP opiera się na nieoprocentowanych subwencjach finansowych, dostępnych w bankach komercyjnych i spółdzielczych, które przystąpiły do programu.

Dla mikrofirm górny pułap subwencji to 324 tys. zł, a dla małych i średnich to 3,5 mln zł. Do 75 proc. tej kwoty może zostać umorzone, zyskując charakter pomocy bezzwrotnej, ale pod warunkiem utrzymania miejsc pracy i ciągłego prowadzenia działalności. Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców jest to, że wsparcie można łączyć ze wsparciem przewidzianym w Tarczy Antykryzysowej, np. ze świadczeniem postojowym.

Uwaga: Tarcza zabezpiecza również pracownika

Otrzymanie wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy niesie ze sobą konsekwencje. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania przez niego środków z Funduszu Gwintowanych Świadczeń Pracowniczych, a także w okresie przypadającym bezpośrednio po okresie pobierania świadczeń finansowanych - nie dłużej jednak niż przez łączny okres ich pobierania (tj. maksimum 3 miesiące).

Sprawdzone sposoby z Kodeksu pracy

Doświadczeni przedsiębiorcy jeszcze przed kryzysem, stosowali różne „wybiegi”, które pomagały uniknąć im zwolnień. Umożliwia im to m.in. Kodeks pracy.

Jednym z zawartych w nim rozwiązań jest wypłata tzw. wynagrodzenia postojowego. Wypłaca się je, gdy w zakładzie pracy następuje przestój (spowodowany np. kryzysem w danej branży), a pracownik nie wykonuje jej nie z własnej winy (jednak pozostaje w gotowości do podjęcia pracy). Jednak to rozwiązanie nie zawsze prowadzi do znaczących oszczędności dla firmy.

Pracownikowi przysługuje wówczas pensja zasadnicza określona w umowie o pracę. Tylko w przypadku, gdy w umowie nie została określona konkretna stawka (godzinowa lub miesięczna), a praca świadczona jest np. na akord lub prowizję, przysługuje 60 proc. wynagrodzenia. Jednak, gdy w umowie została określona stawka godzinowa lub miesięczna, pracownikowi przysługuje pełna kwota, czyli 100 proc. wynagrodzenia za czas przestoju.

Natomiast Kodeks pracy - podobnie jak Tarcza antykryzysowa - zezwala pracodawcy na czasowe obniżki wynagrodzeń. Może on wówczas zastosować np. tzw. wypowiedzenie zmieniające. Polega ono na zmianie warunków umowy na mniej korzystne dla pracownika niż dotychczasowe. Jednak na takie rozwiązanie musi zgodzić się pracownik.

Sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy może być również zamrożenie programów premiowych, w tym wszelkich dodatków i benefitów.

Nim podejmiemy decyzję o zwalnianiu pracowników, warto rozważyć powyższe rozwiązania. Trzeba pamiętać, że po zakończeniu kryzysu to właśnie od wykwalifikowanego personelu zależeć będzie, jak szybko firma znowu stanie na nogi.

Materiał oryginalny: Zwolnienia pracowników to ostateczność. W zachowaniu miejsc pracy pomoże Tarcza antykryzysowa - Polska Times

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3