Zwrot kosztów za leczenie za granicą

Redakcja
Jeżeli ubezpieczony poniósł koszty leczenia w jednym z krajów UE lub EOG, może starać się o ich zwrot.
Jeżeli ubezpieczony poniósł koszty leczenia w jednym z krajów UE lub EOG, może starać się o ich zwrot.
- Byłam w Niemczech, gdzie musiałam skorzystać z leczenia u dentysty. Rachunek zapłaciłam. Czy mogę się ubiegać się o zwrot kosztów?

Bożena Ambicka z NFZ: - Jeżeli ubezpieczony poniósł koszty leczenia w jednym z krajów UE lub EOG, może starać się o ich zwrot, niezależnie od tego, czy podczas pobytu za granicą posiadał przy sobie kartę EKUZ czy nie.

Należy pamiętać jednak o tym, że w większości krajów ubezpieczeni pokrywają część kosztów leczenia z własnej kieszeni i są to opłaty, które nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aby uzyskać zwrot kosztów, ubezpieczony składa odpowiedni wniosek w oddziale wojewódzkim Funduszu, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.
Oddział sprawdza, czy osoba składająca wniosek była ubezpieczona w NFZ lub posiadała prawo do świadczeń zdrowotnych w momencie udzielania jej świadczeń oraz czy do wniosku dołączone zostały wymagane dokumenty - oryginały zapłaconych rachunków wystawione na ubezpieczonego, dowody wpłat i dowody ubezpieczenia w NFZ za okres, w którym udzielono świadczeń poza granicami Polski.

Po dostarczeniu stosownych dokumentów NFZ rozpocznie procedurę zwrotu kosztów.

Ważne: O wysokości zwrotu zawsze decyduje państwo, w którym udzielono świadczeń. Oddział Wojewódzki NFZ jest tylko płatnikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska