Zwycięstwa w bólach

Sab
Udostępnij:
Przygotowująca się do II turnieju eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski rozgrywa mecze kontrolne z Łotwą. * Polska - Łotwa 3:2 (12, -24, -26, 22, 21) i 3:2 (-22, -22, 19, 18, 14)

Pierwszy set piątkowego meczu w dobrym stylu rozegrany przez Polaków napawał optymizmem. Skuteczna, poukładana gra podopiecznych trenera Ryszarda Boska przyniosła łatwe zwycięstwo. Bardzo dobrze prezentował się Gruszka, zawodnik grający w II lidze włoskiej. Pewnie grał także Prus, który także dobrze serwował. Jego as serwisowy skończył pierwszego seta. Jednak w drugiej partii zawodnik Mostostalu doznał kontuzji kostki i z polskiej reprezentacji jakby uszło powietrze. W zespole Łotwy skutecznie grała cała szóstka. - Po pierwszym secie chyba za bardzo uwierzyliśmy, że to będzie szybkie i krótkie spotkanie - powiedział drugi trener reprezentacji Polski, Wojciech Drzyzga. - Nastąpiło rozluźnienie, a Łotysze to nie jest trzecia liga, a w rankingu nie są zbyt daleko od nas. W naszym zespole widoczny był jeszcze brak zgrania. Tie-break wygrała młodzież i chwała jej za to. Jego wynik jest zaskakujący i rzadko spotykany. Może to i dobrze, że grali tak długo. O to chodzi w meczach towarzyskich.

O dwóch pierwszych setach drugiego meczu reprezentacja Polski pewnie szybko będzie chciała zapomnieć. Zatracił gdzieś formę czołowy atakujący Mostostalu Papke, brakowało kontuzjowanego Prusa, a Gruszce sił do gry starczyło na jednego seta. Przewaga Łotyszy była wyraźna, choć wyniki 22:25 i 22:25 może na to nie wskazują. W trzeciej partii na parkiecie grało trzech 20-latków - Bąkiewicz, Gołaś i Kadziewicz. Pod okiem powracającego do zdrowia Murka i 41-letniego libero - Wójcika, Polacy rozpoczęli pościg, wygrywając dwa kolejne sety. W tie-breaku szczęście uśmiechnęło się do Polski i cały mecz zakończył się ich zwycięstwem 3:2.

Wczoraj Polacy rozegrali trzecie i ostatnie towarzyskie spotkanie z Łotwą w Spale, które zakończyło się po zamknięciu numeru. 3 maja wyjeżdżają do Sofii, gdzie odbędzie się drugi turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy, które we wrześniu zostaną rozegrane w czeskiej Ostravie. Pierwszy turniej, rozegrany w ubiegłym roku w Opolu, Polacy wygrali bez straty seta, a rywalami naszej reprezentacji są Belgia, Bułgaria i Izrael. Od 11 maja rozpocznie się natomiast rywalizacja w pierwszej fazie Ligi Światowej. Grupowymi rywalami Polaków będą zespoły Grecji, Wenezueli i Rosji. Bez względu na wynik rywalizacji polscy siatkarze mają zagwarantowane miejsce w finale, bowiem Polska jest jego organizatorem.