"Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego". Zaproszenie na trzy spotkania autorskie z Marceliną Koprowską

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Marcelina Koprowska opowie o życiu religijnym podczas Powstania Warszawskiego
Marcelina Koprowska opowie o życiu religijnym podczas Powstania Warszawskiego fot. Piotr Siewak/IDMN
Kapliczki podwórkowe, wspólne modlitwy żołnierzy i cywilów, zniszczone kościoły i powstańcze śluby to tylko część obrazu życia religijnego podczas Powstania Warszawskiego. O szczegółach z życia duchowego, również innych wyznań, w sierpniu i wrześniu 1944 roku opowie Marcelina Koprowska na spotkaniach autorskich w Opolu, Głubczycach i Głuchołazach.

"Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego" to tytuł wydanej w 2022 roku książki autorstwa Marceliny Koprowskiej, nauczycielki, młodej historyk związanej z Muzeum Powstania Warszawskiego, instruktorki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Książka Marceliny Koprowskiej jest pracą ważną i pożyteczną. Jest to pierwsze kompleksowe opisanie życia religijnego podczas Powstania Warszawskiego. Autorka zmierzyła się z trudną do analizy materią i wywiązała się z przedstawionych sobie założeń bardzo dobrze. (…) Należy Autorkę pochwalić za to, że nie skupiła się tylko na działalności duchownych i wiernych Kościoła katolickiego, ale także sięgnęła do aktywności przedstawicieli wyznań reformowanych i prawosławia. Nowością jest też ustalenie topografii mszy i nabożeństw w powstańczej Warszawie.
(Fragment recenzji dr. Karola Mazura, Muzem Powstania Warszawskiego)

W najbliższych dniach spotkania z autorką publikacji odbędą się w trzech miastach Opolszczyzny:

  • niedziela 12.02, godz. 16.30, aula Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach (internat "Rolniczaka", ul. Niepodległości 1)
  • poniedziałek 13.02, godz. 17.00, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach (ul. Bohaterów Warszawy)
  • wtorek 14.02, godz. 17.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu (ul. Minorytów)

Spotkania są organizowane w związku z przypadającą w najbliższy wtorek (14 lutego) 81. rocznicą powołania Armii Krajowej. Inicjatorami wydarzeń są środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski i Polska Fundacja Historyczna, wraz z partnerami udostępniającymi lokale na organizację spotkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska