Żydzi w Praszce - Przenikanie. Zobacz zdjęcia

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wystawa fotograficzna „Przenikanie”
Wystawa fotograficzna „Przenikanie” Agnieszka Karlak-Bartkowska
„Przenikanie” to tytuł wystawy fotograficznej Agnieszki Karlak-Bartkowskiej, zorganizowanej w ramach cyklu „Żydzi w Praszce”.

Wystawę „Przenikanie” można było oglądać w dawnej synagodze w Praszce (dzisiejszym domu kultury) oraz w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Teraz zdjęcia można obejrzeć także w portalu Nto.pl

„Przenikanie” to cykl 12 artystycznych fotografii, które mają zobrazować przenikanie się teraźniejszości i żydowskiej przeszłości Praszki. Spis ludności z 1900 roku podawał, że spośród 3470 mieszkańców Praszki, aż 1559 osób to Żydzi. Zajmowali się głównie handlem w nadgranicznym wówczas miasteczku.

- Dotykam tego, co już zostało dotknięte, stawiam stopy w miejsca innych stóp, oddycham tym samym powietrzem, żyję w tej samej przestrzeni. Dzielimy to miasto między siebie - umarli i żywi - mówi Agnieszka Karlak-Bartkowska.

Agnieszka Karlak-Bartkowska jest absolwentką Warszawskiej Szkoły Fotografii. Oprócz przygotowania wystawy fotograficznej brała także udział w sprzątaniu kirkutu w Praszce.

Kirkut i synagoga są pamiątkami praszkowskich Żydów.
Gmina żydowska zbudowała w 1836 roku w Praszce murowaną synagogę. Stanęła w miejscu starej drewnianej bożnicy.
Żydzi byli współzałożycielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Praszce.

Tragedia praszkowskich Żydów rozpoczęła się wraz z wybuchem II wojny światowej. Niemcy prześladowali ich, w ramach prac przymusowych m.in. utwardzali drogę między Praszką a Szyszkowem.

14 lutego 1941 roku Żydów zamknięto w getcie, odgrodzonym od reszty miasta drutem kolczastym. Praszkowskie getto objęło ulice: Kościuszki, Senatorską i Ogrodową. Niemcy zabronili odprawiania nabożeństw w synagodze. Urządzili w niej magazyn opału.

Zimą 1941/1942 roku Żydów wypędzono z domów a terenie getta i umieszczono w stodole na ul. Polnej.

W Przedmościu i w okolicach Sołtysów zorganizowano dwa obozy pracy. W Przedmościu były to kamieniołomy, w Sołtysach budowa drogi łączącej Wierzbie z Markami.

12 sierpnia 1942 roku oddział SS i miejscowi żandarmi zlikwidowali praszkowskie getto. Podczas tej akcji na miejscu zamordowano 17 Żydów. Resztę wywieziono do Wielunia, gdzie zrobiono selekcję.

Młodych i zdrowych Żydów zamknięto w getcie w Łodzi. Pozostałych wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie prosto z transportu trafili do komory gazowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska