Zyskaj nawet 2 mln euro na innowacyjny projekt związany z wodami śródlądowymi lub morzem. Poznaj szczegóły konkursu Blue Growth!

Materiał informacyjny PARP
Udostępnij:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nową edycję konkursu dla przedsiębiorców działających w obszarze wód śródlądowych i morskich. Najciekawsze projekty, wpisujące się w cele konkursu, mogą liczyć na dofinansowanie do 2 mln euro w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a zgłoszenia są przyjmowane do 31 marca 2022 r.

Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth

Organizowany przez PARP konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” ogłoszony został po raz drugi dzięki finansowaniu z Funduszy Norweskich. Jego celem jest wdrożenie innowacyjnych procesów, produktów lub usług, które przyniosą zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw. Proponowane projekty mogą także przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia wód lub ich bezpośredniego otoczenia i dotyczyć kwestii zrównoważonego rozwoju, modernizacji portów, turystyki – i nie tylko.

Konkurs dedykowany jest dla mikro, małych i średnich firm, które zamknęły przynajmniej 1 rok obrotowy i osiągnęły przychody ze sprzedaży towarów i usług nie niższe niż 20 tys. euro w przynajmniej jednym z zamkniętych lat obrotowych na przestrzeni trzech ostatnich lat.

Partnerstwo projektowe z podmiotami z Norwegii – państwa-darczyńcy, choć nieobowiązkowe, jest ważnym atutem i będzie premiowane dodatkowymi punktami podczas oceny wniosków o udzielenie wsparcia. Wnioski można składać do 31 marca 2022 r. za pośrednictwem aplikacji internetowej – tzw. generatora wniosków.

Wsparcie w konkursie „Blue Growth” można przeznaczyć na inwestycje w porty, infrastrukturę portową, okołoportową, ochronę środowiska, zakup maszyn, roboty budowlane, eksperymentalne prace rozwojowe oraz usługi doradcze. Beneficjent musi zapewnić wkład własny w postaci środków pieniężnych w wysokości co najmniej 20% całkowitego kosztu projektu.

Dofinansowanie dla firm – kto może wziąć udział w konkursie

Myśląc o rozwoju biznesu, firmy nie mogą nie brać pod uwagę kwestii środowiskowych. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorców, którzy działają w obszarze turystyki i przemysłu związanego z wodami. Dzięki grantom z Funduszy Norweskich będziemy w stanie nie tylko poprawić konkurencyjność polskich małych i średnich przedsiębiorstw, ale również wesprzeć je w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów i usług ważnych dla naszego środowiska oraz społeczeństwa – tłumaczy Mikołaj Różycki, p. o. prezesa PARP.

Niektóre sektory gospodarki, np. rybołówstwo i akwakultura, są wykluczone z udziału w konkursie, gdyż wsparcie dla nich udzielane jest w osobnym trybie przez Unię Europejską. Część podmiotów ma ograniczone możliwości otrzymania dofinansowania, co dotyczy m.in. transportu wodnego. Przedsiębiorcy, którzy działają w tym obszarze, mają możliwość otrzymania dofinansowania tylko na wybrane typy projektów, np. na zwiększenie efektywności energetycznej lub prace w portach zajmujących się obsługą usług związanych z transportem. Nie mogą jednak realizować klasycznych inwestycji, takich jak zakup taboru transportu wodnego.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie:
https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/innowacje-w-obszarze-wod-morskich-i-srodladowych

Fundusze europejskie dla firm – zobacz, czego dokonali poprzedni beneficjenci konkursu

Inwestycje w obszarze wód lądowych lub morskich należy rozumieć bardzo szeroko; określenie „w obszarze” oznacza, że mogą być to przedsięwzięcia związane z wodą nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio. Kluczowe znaczenie, poza zgodnością z celem konkursu, ma innowacyjność. Potwierdza to lista projektów dofinansowanych w poprzedniej edycji konkursu dotyczącego inwestycji w obszarze wód śródlądowych i morskich. Wśród 12 rekomendowanych projektów – z kwotą wsparcia od niespełna 1 mln zł do ponad 8,5 mln zł – znalazły się zarówno przedsięwzięcia typowo wodne, np. organizacja przystani portowej zasilanej z odnawialnych źródeł energii, jak i wpływające pośrednio na stan wód: wdrożenie niskoemisyjnej technologii wydobycia i przetwarzania surowców skalnych w sąsiedztwie rzeki, wprowadzenie na rynek nowych turbin wodnych, a nawet unikatowa usługa badania migracji morskich ptaków i ich wpływu na morskie elektrownie wiatrowe.

Oto kolejne przykłady:
Zielona rewolucja w porcie Sztynort
Projekt „wdrożenie technologii przyjaznych środowisku w porcie jachtowym Sztynort”,
o wartości prawie 10,7 mln zł, z dofinansowaniem blisko 4,3 mln zł, zgłosiła do realizacji firma King Cross Shopping Warsaw sp. z o.o. wespół z norweskim partnerem InErgeo AS.

Projekt obejmuje rewitalizację istniejącej oczyszczalni ścieków, zakup kontenerów sanitarnych wraz z pompami ciepła, a także zakup domów na wodzie wraz z przebudową pomostów w porcie Sztynort. Wykorzystanie pływających domów na wodzie z gotowych prefabrykatów będzie miało pozytywny wpływ na środowisko dzięki uniknięciu szkód związanych z pracami budowlanymi i ograniczeniu ilości odpadów podczas montażu, a także pozwoli na zachowanie terenów zielonych i krajobrazu w stanie nienaruszonym. Obiekty będą umiejscowione na platformie i ogrzewane z możliwością użytkowania w okresie zimowym, a także będą wyposażone w instalację solarną i rozwiązania umożliwiające ponowne wykorzystanie tzw. „wody szarej".

Lepsze turbiny dla elektrowni wodnych
„Zwiększenie konkurencyjności firmy WTW, poprzez wdrożenie na rynek nowych turbin Kaplana na wysokie spiętrzenia” to projekt o wartości ponad 4,13 mln zł, z dofinansowaniem ponad 0,54 mln zł.

WTW Poland sp. z o.o. produkuje innowacyjne turbiny dla małych elektrowni wodnych i dzięki wsparciu z Funduszy Norweskich może je wprowadzić na rynek. Przewagą konkurencyjną nowych turbin jest najwyższa na rodzimym rynku sprawność hydrauliczna oraz podwyższony współczynnik szybkobieżności przy niskim współczynniku kawitacji. Cechy te pozwolą na obniżenie kosztów inwestycji w elektrownie o 5%, przedłużając jednocześnie żywotność turbin o 2-3 lata. Projekt obejmuje prace rozwojowe, budowę hali produkcyjnej oraz zakup maszyn do produkcji nowych turbin.

Jachtomat na Wielkich Jeziorach
Projekt o wartości ponad 15,1 mln zł z dofinansowaniem w wysokości prawie 8,6 mln zł zgłosiła firma Nyachts sp. z o.o. we współpracy z norweskim partnerem – firmą programistyczną ICB Digital.

Efektem projektu będzie wprowadzenie na rynek sieci platform Jachtomat zlokalizowanych na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. Ich działanie polega na błyskawicznym i prostym udostępnianiu floty jachtów klientom w modelu jacht sharing (automatyczna usługa wynajmu jachtów).

Ekologiczna marina na szlaku
„Organizacja przystani portowej zasilanej z OZE na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich” to projekt zgłoszony przez panią Agnieszkę Chorzelę. Jego wartość to prawie 2,6 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ponad 1,47 mln zł.
W ramach projektu wykonana zostanie nowoczesna marina, na którą złożą się: slip do wodowania łodzi, dwa pomosty brzegowe jako umocnienie brzegu, pomosty pływające oraz infrastruktura noclegowa w postaci namiotów glampingowych – każdy z nich z łazienką, aneksem kuchennym, balią ogrodową i altaną.

Projekt pozwoli na racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, gdyż przystań zasilana będzie energią pozyskiwaną z paneli fotowoltaicznych, zainstalowanych na pomostach pływających, co zapewni samowystarczalność energetyczną obiektu. Klientom zostanie także udostępniona możliwość ładowania akumulatorów „zieloną” energią. Realizacja projektu obniży emisję CO2 o 11 ton rocznie.

Dla przyszłych beneficjentów – spotkanie informacyjne 14 lutego
PARP organizuje w dniu 14 lutego spotkanie informacyjne online mające na celu przybliżenie wnioskodawcom warunków udziału w konkursie. Szczegółowe informacje i link do udziału w spotkaniu znajdują się pod adresem:
https://www.parp.gov.pl/component/parpevents/?view=details&id=2457

Zyskaj nawet 2 mln euro na innowacyjny projekt związany z wodami śródlądowymi lub morzem. Poznaj szczegóły konkursu Blue Growth!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zyskaj nawet 2 mln euro na innowacyjny projekt związany z wodami śródlądowymi lub morzem. Poznaj szczegóły konkursu Blue Growth! - Portal i.pl

Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska