Żywienie kur niosek zimą [pasza, słaby apetyt u drobiu]

opr. es
Nastarsze ślady kur w Polsce pochodzą sprzed ponad 2,5 tysiąca lat temu (Biskupin)
Nastarsze ślady kur w Polsce pochodzą sprzed ponad 2,5 tysiąca lat temu (Biskupin) pixabay.com
Żywienie kur niosek w chowie przydomowym zimą - sprawdź, jak i czym karmić nioski.

Krajowa nioska dostarcza nawet do 250 jaj w ciągu roku. Najczęściej w polskich kurnikach, w indywidualnych gospodarstwach, można spotkać stada liczące od 10 do 20 sztuk. Wiosną i zimą, na wybiegach, kury mają nieograniczony dostęp do tego, co im najbardziej potrzebne. Jeśli korzystasz z jaj i mięsa własnych kur, upewnij się, że odpowiednio dbasz o ich zimowy jadłospis.

Jeśli to możliwe, w czasie mrozu wodę do picia i karmę wstawiamy do kurnika (zwłaszcza, jeśli niektóre składniki karmy są wilgotne). Zimą podajemy kurą letnią wodę, brojlerom - przegotowaną. Wydaje się oczywiste, ale wolimy podkreślić - karmidła i poidła muszą być codziennie myte.

Wskazówka. Pterofagii - wydziobywaniu piór, które może prowadzić do kanibalizmu, zapobiega mieszanka mineralna dla drobiu, kredy pastewnej i żwiru w proporcji objętościowej 1 : 2 : 4.

Sprawdź też: **Dziobanie się kur? Słaby apetyt? Utrata piór? Ekspert doradza**

Pasza dla kur

W zależności od rasy, kura pobiera od 130 do 160 gramów paszy. Według zaleceń, ziarno powinno stanowić minimum 65% udziału w dziennej dawce (około 70 – 100 g). Najlepiej, jeśli to od dwóch do trzech gatunków ziarna.

Najodpowiedniejsza pasza to ziarno zbóż ześrutowane (pewna ilość ziarna powinna być podawana w całości). Jak wskazują fachowcy z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, część całego ziarna zaleca się zadawać w porze popołudniowej, by dłużej zalegało nocą w przewodzie pokarmowym. "Kura na żołądek monogastryczny, więc musimy podać białko o wysokiej wartości biologicznej i o odpowiedniej koncentracji energii. Część dawki uzupełniamy paszami przemysłowymi lub koncentratami białkowymi przeznaczonymi dla kur niosek. Powinniśmy również uzupełnić dzienną dawkę premiksami zawierające składniki mineralne, witaminy i aminokwasy", czytamy w opracowaniu Żywienie kur niosek w chowie przydomowym w okresie zimowym.

Jeśli chodzi o ilość koncentratu czy premiksu mineralnego, należy ściśle kierować się producenckimi wskazówkami.

Kury docenią susze z zielonek (5 – 7 g na sztukę) czy choćby ziemniaki (do 30g dziennie). W ich jadłospisie mogą pojawić się też rozdrobnione buraki ćwikłowe, marchew, jarmuż. Na trawienie kur dobrze wpływają również cykoria, szpinak.

Polecamy również: Jak powstaje jajko? Co decyduje o jego jakości? Warto wiedzieć

Uczulamy. Na smak jaja fatalnie wpływają mączka rybna, zepsuta woda oraz zła pasza.

Słaby apetyt u kur

Jeśli chodzi o słaby apetyt u drobiu, przyczyną może być zła jakość mieszanek paszowych i niedostatecznie zbilansowane żywienie. Problem najczęściej dotyczy żywienia tradycyjnego samymi mieszankami zbóż.

Powodami niechęci do żeru mogą być również: złe warunki (np. za duże zagęszczenie w kurniku, wysokie temperatury), choroby zakaźne - bakateryjne i wirusowe, za długa ciemność.

Informacja powstała w oparciu o opracowanie "Żywienie kur niosek w chowie przydomowym w okresie zimowym" Jana Sarnowskiego i Stanisława Wiercińskiego, WODR Poznań oraz rozmowę z Januszem Wojciechowskim z Kujawsko-Pomorskim Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żywienie kur niosek zimą [pasza, słaby apetyt u drobiu] - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska