1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych, 2 listopada Dzień Zaduszny

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Chrystus i ukoronowana na Królową Nieba i Ziemi Matka Boża w otoczeniu świętych.
Chrystus i ukoronowana na Królową Nieba i Ziemi Matka Boża w otoczeniu świętych. Archiwum
W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół oddaje cześć tym, którzy weszli do chwały nieba. W Dzień Zaduszny modli się za zmarłych.

Poprzez uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wiernym na ziemi, wskazuje drogę, która prowadzi do świętości i podkreśla prawdę o powszechnym powołaniu do niej. Przypomina też o wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Pierwsze wzmianki o kulcie „Wszystkich Świętych Wyznawców” pojawiają się już w IV w. kalendarzu z Nikodemii. Dniem obchodu tego dnia był piątek w oktawie Wielkanocy. Inne źródła informują o oddawaniu czci wielu świętym 13 maja lub w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

Wspomnienie Wszystkich Świętych ma źródło w kulcie męczenników. Na początku VII w. papież Bonifacy IV poświęcił Panteon ku czci Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych Męczenników.

W VIII w. miało miejsce otwarcie przez papieża Grzegorza III w kościele św. Piotra kaplicy poświęconej Wszystkim Świętym, także tym sprawiedliwym, którzy nie zginęli śmiercią męczeńską. W tym samym wieku w Anglii pojawiło się święto Wszystkich Świętych obchodzone – tak jak obecnie - 1 listopada.

2 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy za zmarłych o ich zbawienie.

Zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia, czyli czyśćca, który jest “przedsionkiem nieba”.

Dogmat o istnieniu czyśćca Kościół katolicki ogłosił na Soborze w Lyonie w 1274 r., a potwierdził na Soborze Trydenckim (1545-1563) Dogmat podkreśla dwie prawdy: istnienie czyśćca jako kary za grzechy, ale też „przedsionka nieba”, bo ci zmarli, którzy po śmierci doświadczają czyśćca, są już bezpieczni, znaleźli się w Bożych rękach oraz możliwość i potrzebę modlitwy i ofiary w intencji dusz czyśćcowych.

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych wprowadził do liturgicznego kalendarza w roku 998 opat benedyktynów w Cluny, św. Odylon. W roku 1311 decyzją Stolicy Apostolskiej wprowadzono Dzień Zaduszny do kalendarza oraz do liturgii i stopniowo upowszechniono w całym Kościele katolickim.

W Polsce najstarsza informacja o obchodzeniu Zaduszek poza klasztorami pochodzi z początków XIV wieku z diecezji wrocławskiej.

W Dzień Zaduszny każdy ksiądz może odprawić trzy msze św. za dusze zmarłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska