Brygada Skorpion zaprasza do Opola na obchody rocznicę bitwy o Monte Cassino

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Pod ratuszem na opolskim rynku w sobotę (11 maja) w godzinach od 11:45 do 14:00 będzie pokaz historycznych pojazdów wojskowych oraz sprzętu i uzbrojenia z czasów II wojny światowej.
Pod ratuszem na opolskim rynku w sobotę (11 maja) w godzinach od 11:45 do 14:00 będzie pokaz historycznych pojazdów wojskowych oraz sprzętu i uzbrojenia z czasów II wojny światowej. Andrzej Jagiełła
Zarząd Stowarzyszenia ,,Pancerny Skorpion” zaprasza w najbliższą sobotę (11 maja) do udziału w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Okazją do uroczystości w Opolu będzie podwójna rocznica.
- Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz 31. rocznicy przyjęcia tradycji Pułku 4 Pancernego „Skorpion” przez 5 Brygadę Pancerną „Skorpion” - mówi ppłk rezerwy Zbigniew Koziarz, prezes Skorpiona.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę (11 maja) o godz. 9:30 mszą świętą w kościele Bł. Czesława w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Pułku 4 Pancernego ,,Skorpion” i 5 BPanc. ,,Skorpion”.

O godzinie 11:00 nastąpi złożenie kwiatów na grobie pierwszego dowódcy Pułku 4 Pancernego „Skorpion” pułkownika Stanisława Glińskiego na cmentarzu w Opolu-Półwsi.

Będzie też apel Pamięci przed Ratuszem z udziałem wojskowej kompanii honorowej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia.

- W ramach obchodów odbędzie się także Zlot Wojskowych Pojazdów Historycznych im. ojca gen. bryg. Adama Studzińskiego.
Można będzie podziwiać 20 niezwykłych historycznych wojskowych pojazdów - zapowiada ppłk rezerwy Zbigniew Koziarz.

Atrakcją obchodów w Opolu będzie przejazd wojskowych pojazdów historycznych po trasie: kościół pw. błogosławionego Czesława – cmentarz w Opolu-Półwsi – Ratusz w Opolu– Klub 10 BLog.

Pod ratuszem na opolskim rynku w sobotę (11 maja) w godzinach od 11:45 do 14:00 będzie pokaz historycznych pojazdów wojskowych oraz sprzętu i uzbrojenia z czasów II wojny światowej.

80. rocznica bitwy o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino we Włoszech trwała od stycznia do maja 1944 roku.

Bitwa o Monte Cassino zwana jest także bitwą o Rzym. Była to trwająca kilka miesięcy walka wojsk alianckich z Niemcami, stoczona w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Była to jedna z najbardziej zaciętych bitew w czasie II wojny światowej.

Przez historyków nazywana jest najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem. Niektórzy nazwali ją nawet bitwą o Stalingrad na froncie zachodnim.

W bitwie o Monte Cassino dużą rolę odegrali polscy żołnierze z 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska