- W ten sposób znaleźliśmy się na bocznym torze - mówi st. chorąży sztabowy Mirosław Kałaczyński, dowódca plutonu w 1. Opolskiej Brygadzie Logistycznej, żołnierz z ponad 24-letnim stażem. - Chwilami obawiałem się nawet, czy armia nie pozbędzie się "martwych" stopni, zwalniając nas po prostu ze służby.
Ministerstwo Obrony Narodowej jednak nikogo się nie pozbyło, tylko w końcu zmieniło prawo. Zgodnie z nowelizacją ustawy, która obowiązuje od 1 stycznia 2014 roku, każdy starszy plutonowy zostanie awansowany na stopień sierżanta, sierżant sztabowy i starszy sierżant sztabowy otrzymają stopień młodszego chorążego, a młodszy chorąży sztabowy i chorąży sztabowy zostaną starszym chorążym sztabowym.
Przepis ten dotyczy około 5 tys. podoficerów służby czynnej - w tym 26 z opolskiej 10 BLog - oraz około 19 tys. podoficerów rezerwy. Największa jak dotąd, 104-osobowa grupa z Polski południowej otrzymała dzisiaj w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej decyzje o awansach z rąk płk. Janusza Filipka z Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych.
Wraz ze zmianami prawnymi w wojsku zmienia się również pozycja i oczekiwania wobec podoficerów. To najliczniejsza - po szeregowych - grupa w polskim wojsku. Wielu z nich skończyło studia, niektórzy mają otwarte przewody doktorskie.
- Stanowią kręgosłup armii - podkreśla kpt. Leszek Radzik, rzecznik opolskich logistyków - Są wykwalifikowanymi specjalistami obsługującymi nowoczesny sprzęt, doskonale sobie radzą na szkoleniach, ćwiczeniach czy w misjach zagranicznych. Dzisiejszy podoficer to profesjonalista z autorytetem, który jest mistrzem w swojej dziedzinie. Dowodząc podwładnymi nie rozkazuje "Naprzód", a daje komendę "Za mną".
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?