12 wydział powstaje na Uniwersytecie Opolskim. To efekt połączenia z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Nowoczesne pracownie w szkole medycznej pozwalają na praktyczne kształcenie studentów na kierunkach okołomedycznych.
Nowoczesne pracownie w szkole medycznej pozwalają na praktyczne kształcenie studentów na kierunkach okołomedycznych. PMWSZ w Opolu
Po włączeniu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w struktury uniwersytetu powstanie Wydział Nauk o Zdrowiu.

Studia na 5 kierunkach - tych samych, co w PMWSZ - można podjąć od października na nowym uniwersyteckim wydziale:

  • fizjoterapia (jednolite magisterskie stacjonarne i niestacjonarne i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne),
  • pielęgniarstwo (I stopień stacjonarne i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne),
  • położnictwo (I stopień stacjonarne i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne),
  • kosmetologia (I stopień stacjonarne i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne),
  • dietetyka (I stopień. stacjonarne i niestacjonarne).

- Oferujemy kształcenie praktyczne, w którym nacisk kładziemy na dużą liczbę praktyk i zajęć praktycznych - mówi dr hab. Renata Szyguła, prof. PMWSZ w Opolu, wybrana 29 maja na rektora uczelni medycznej. - Proces dydaktyczny odbywa się w placówkach medycznych, dobrze wyposażonych pracowniach wydziałowych, w tym w innowacyjnym centrum symulacji medycznej. Zaawansowane technologiczne fantomy odwzorowują w nim wiernie rzeczywiste warunki pracy pielęgniarki czy położnej.

Prof. Szyguła podkreśla, że w programach studiów uwzględniono aktualne trendy i potrzeby regionu.

Studenci uzyskują zarówno wiedzę jak i szereg umiejętności praktycznych, które pozwolą im odnaleźć się na rynku pracy. Absolwenci potrafią samodzielnie rozwiązywać problemy, ale są przygotowani również do pracy w interdyscyplinarnych zespołach świadczących usługi zdrowotne - kontynuuje Renata Szyguła.

I zauważa, że zawody medyczne i okołomedyczne cieszą się dużą popularnością, ponieważ perspektywy zatrudnienia w szeroko rozumianych placówkach medycznych czy kosmetologicznych są ogromne.

O wysokiej jakości kształcenia na kierunkach prowadzonych dotychczas przez PMWSZ w Opolu, która da podwaliny Wydziału Nauk o Zdrowiu, świadczą nagrody: w 2017 r. uczelnia zajęła I miejsce w Rankingu Reputacji Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych Premium Brand 2017, w 2019 r. - zdobyła prestiżowy tytuł Symbolu Nowoczesnego Kształcenia 2019. W tym samym roku zajęła 3 miejsce wśród szkół zawodowych w Polsce w rankingu Perspektyw.

Dotychczasowy Wydział Fizjoterapii PMWSZ w Opolu może się pochwalić kategorią A w dyscyplinie nauki medyczne. - W kolejnej ocenie parametrycznej poddamy się ewaluacji w dyscyplinie nauki o zdrowiu - zapowiada prof. Szyguła.

Na wydziale zatrudnionych jest aktualnie około 120 stałych pracowników dydaktycznych. - Ale korzystamy również z wiedzy i doświadczenia zawodowego wysoko wykwalifikowanej kadry zatrudnionej w szpitalach, ośrodkach zdrowia, innych placówkach medycznych i okołomedycznych - zaznacza Renata Szyguła.

Pytana o kształt i obsadę najmłodszego wydziału Uniwersytetu Opolskiego, odpowiada, że jeszcze zbyt wcześnie na jej przedstawienie.

Wiadomo za to, że planowana jest kontynuacja projektu poświęconego pracy z pacjentem w sytuacji niestandardowej oraz programu kształcenia studentów z zakresu leczenia zachowawczego dysfunkcji mięśni dna miednicy. Są one realizowane w ramach konsorcjów uczelni polskich, włoskich, hiszpańskich, bułgarskich i czeskich.

Formalnie włączenie PMWSZ w Opolu do UO nastąpi 15 lipca 2020 roku.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska