12 wydział powstaje na Uniwersytecie Opolskim. To efekt połączenia z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Nowoczesne pracownie w szkole medycznej pozwalają na praktyczne kształcenie studentów na kierunkach okołomedycznych. PMWSZ w Opolu
Po włączeniu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w struktury uniwersytetu powstanie Wydział Nauk o Zdrowiu.

Studia na 5 kierunkach - tych samych, co w PMWSZ - można podjąć od października na nowym uniwersyteckim wydziale:

  • fizjoterapia (jednolite magisterskie stacjonarne i niestacjonarne i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne),
  • pielęgniarstwo (I stopień stacjonarne i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne),
  • położnictwo (I stopień stacjonarne i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne),
  • kosmetologia (I stopień stacjonarne i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne),
  • dietetyka (I stopień. stacjonarne i niestacjonarne).

- Oferujemy kształcenie praktyczne, w którym nacisk kładziemy na dużą liczbę praktyk i zajęć praktycznych - mówi dr hab. Renata Szyguła, prof. PMWSZ w Opolu, wybrana 29 maja na rektora uczelni medycznej. - Proces dydaktyczny odbywa się w placówkach medycznych, dobrze wyposażonych pracowniach wydziałowych, w tym w innowacyjnym centrum symulacji medycznej. Zaawansowane technologiczne fantomy odwzorowują w nim wiernie rzeczywiste warunki pracy pielęgniarki czy położnej.

Prof. Szyguła podkreśla, że w programach studiów uwzględniono aktualne trendy i potrzeby regionu.

Studenci uzyskują zarówno wiedzę jak i szereg umiejętności praktycznych, które pozwolą im odnaleźć się na rynku pracy. Absolwenci potrafią samodzielnie rozwiązywać problemy, ale są przygotowani również do pracy w interdyscyplinarnych zespołach świadczących usługi zdrowotne - kontynuuje Renata Szyguła.

I zauważa, że zawody medyczne i okołomedyczne cieszą się dużą popularnością, ponieważ perspektywy zatrudnienia w szeroko rozumianych placówkach medycznych czy kosmetologicznych są ogromne.

O wysokiej jakości kształcenia na kierunkach prowadzonych dotychczas przez PMWSZ w Opolu, która da podwaliny Wydziału Nauk o Zdrowiu, świadczą nagrody: w 2017 r. uczelnia zajęła I miejsce w Rankingu Reputacji Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych Premium Brand 2017, w 2019 r. - zdobyła prestiżowy tytuł Symbolu Nowoczesnego Kształcenia 2019. W tym samym roku zajęła 3 miejsce wśród szkół zawodowych w Polsce w rankingu Perspektyw.

Dotychczasowy Wydział Fizjoterapii PMWSZ w Opolu może się pochwalić kategorią A w dyscyplinie nauki medyczne. - W kolejnej ocenie parametrycznej poddamy się ewaluacji w dyscyplinie nauki o zdrowiu - zapowiada prof. Szyguła.

Na wydziale zatrudnionych jest aktualnie około 120 stałych pracowników dydaktycznych. - Ale korzystamy również z wiedzy i doświadczenia zawodowego wysoko wykwalifikowanej kadry zatrudnionej w szpitalach, ośrodkach zdrowia, innych placówkach medycznych i okołomedycznych - zaznacza Renata Szyguła.

Pytana o kształt i obsadę najmłodszego wydziału Uniwersytetu Opolskiego, odpowiada, że jeszcze zbyt wcześnie na jej przedstawienie.

Wiadomo za to, że planowana jest kontynuacja projektu poświęconego pracy z pacjentem w sytuacji niestandardowej oraz programu kształcenia studentów z zakresu leczenia zachowawczego dysfunkcji mięśni dna miednicy. Są one realizowane w ramach konsorcjów uczelni polskich, włoskich, hiszpańskich, bułgarskich i czeskich.

Formalnie włączenie PMWSZ w Opolu do UO nastąpi 15 lipca 2020 roku.

Będzie waloryzacja 500+?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie