15-letni Dominik Wołowiec z Opola nie ma prawa jazdy, ale już wygrywa rajdy. Chce zostać zawodowym kierowcą rajdowym

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Dominik Wołowiec ma dopiero 15 lat, a już wygrywa rajdy samochodowe. Na zdjęciu z tatą Piotrem i swoją rajdową hondą civic.
Dominik Wołowiec ma dopiero 15 lat, a już wygrywa rajdy samochodowe. Na zdjęciu z tatą Piotrem i swoją rajdową hondą civic. Dominik Wołowiec Rally Driver
W pierwszym rajdzie samochodowym Dominik Wołowiec wystartował w wieku 13 lat. Już w swoim debiutanckim starcie wyprzedził swojego tatę Piotra! Dominik nie może jeszcze startować we wszystkich rajdach samochodowych, ponieważ nie na razie prawa jazdy.

W lutym zorganizowano pierwszą rundę cyklu OMV Dolnośląski Mistrz Kierownicy. W rajdzie wzięło udział 55 zawodników, w tym 10 juniorów (osoby niepełnoletnie, nie posiadające jeszcze prawa jazdy). Jednym z juniorów był 15-letni Dominik Wołowiec, uczeń pierwszej klasy Technikum Mechanicznego w Opolu.

15-latek z Opola spisał się znakomicie, wygrywając klasę Junior oraz klasyfikację generalną rajdu!

- To pierwszy taki wyczyn w historii, kiedy to niepełnoletni kierowca wygrał tego rodzaju imprezę - podkreśla z dumą Piotr Wołowiec, tata nastoletniego kierowcy rajdowego z Opola. - 15-latek bez prawa jazdy na zawodach wygrywa nie tylko z juniorami, ale również z dorosłymi!

Sukces Dominika Wołowca zauważyły też portale rajdowe.

- Co za wyczyn! Junior wygrywa w „generalce” Wałbrzyskiego Mistrza Kierownicy - napisał w tytule portal Rallyandrace.pl

Piotr Wołowiec dobrze zresztą wie, jak to jest być wyprzedzonym w rajdzie przez nastolatka bez prawa jazdy. Sam od dawna uwielbia sporty motorowe i w 2016 roku zaczął amatorsko startować w rajdach. Zrezygnował dwa lata temu.

- W kwietniu 2022 roku pozwoliłem 13-letniemu wtedy Dominikowi również wystartować w amatorskim rajdzie. I na mecie był szybszy ode mnie! Wtedy postanowiłem, że jednak skończę moją karierę rajdowca i przekażę pałeczkę synowi - śmieje się Piotr Wołowiec.

Dominik Wołowiec od dziecka uwielbiał samochody. Najpierw bawił się całymi dniami autkami, później ćwiczył na symulatorach jazdy. Aż w końcu wsiadł za kierownicę prawdziwego samochodu.
- Wsiadł i po prostu ruszył, niczego nie trzeba było go uczyć - mówi Piotr Wołowiec.

- Symulatory bardzo dużo mi dały, nauczyły odruchów, zmiany biegów - mówi Dominik. - Kiedy miałem 13 lat, wystartowałem w pierwszych rajdach.

15-letni rajdowiec z Opola cieszy się z pierwszych sukcesów, ale zachowuje zimną głowę.
- Radzę sobie, ale przede mną na pewno jest jeszcze dużo nauki, żeby być jeszcze szybszym - mówi Dominik Wołowiec.

Nastoletni rajdowiec z Opola ma też konkretny plan na kolejne lata. Zrobił już licencję rajdową, to znaczy przeszedł kurs i zdał egzamin, ale zgodnie z przepisami licencję otrzyma po ukończeniu 16 lat.

- Do ukończenia 18 lat chcę jeździć na różne rajdy i zdobywać doświadczenie. Potem trzeba będzie zdać prawko. To da mi przepustkę do startu we wszystkich rajdach. Za 10 lat chciałbym być zawodowym kierowcą rajdowym i mieć fajną rajdówkę, która się nie psuje - mówi Dominik Wołowiec. - Na przykład Toyotę Yaris GR, bo to fajne auto do rajdów.

Na razie Dominik startuje w rajdach już nieco wiekową hondą civic, a na treningach jeździ także BMW E36. W styczniu podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oboma tymi autami woził chętnych za datki na rzecz chorych dzieci, wrzucane do puszek z serduszkiem WOŚP.

- Dominik jak nie ma problemów z autem, to wygrywa w rajdach - podkreśla Piotr Wołowiec. - Ma duży potencjał, ale musimy znaleźć konkretnego sponsora, inaczej ciężko jest rozwijać się w sportach motorowych. Wpisowe na rajdy, dojazdy, noclegi i przede wszystkim utrzymanie dobrego samochodu rajdowego - to są bardzo duże koszty.

Tak jeździ 15-letni Dominik Wołowiec z Opola:

Tak było rok temu na gali bokserskiej w Opolu. Kolejna będzie już w maju.

W Opolu będzie gala bokserska. Każdy chętny może w niej stoczyć walkę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska