22 mln zł na poprawę opieki nad matką i dzieckiem w województwie opolskim

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dzięki tym pieniądzom specjalistyczną opieką w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka objętych zostanie ponad 12 tysięcy Opolanek oraz ponad 4 tysiące najmłodszych obywateli regionu.
Dzięki tym pieniądzom specjalistyczną opieką w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka objętych zostanie ponad 12 tysięcy Opolanek oraz ponad 4 tysiące najmłodszych obywateli regionu. Pixabay
Ponad 22 miliony złotych dostaną opolskie szpitale i przychodnie na unijne projekty dotyczące opieki nad kobietami w ciąży i małymi dziećmi. Objętych nią zostanie 16700 matek i maluchów w całym województwie.

Usługi zdrowotne świadczyć będą:

  • Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
  • Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich
  • Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek
  • spółka Mączka – Lekarze Ginekolodzy – Spółka partnerska

We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim podpisali umowy na zadania o łącznej wartości 22 mln 331 tysięcy zł.

Dzięki tym pieniądzom specjalistyczną opieką w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka objętych zostanie ponad 12 tysięcy Opolanek oraz ponad 4 tysiące najmłodszych obywateli regionu.

To m. in. badania prenatalne dla kobiet poniżej 35. roku życia, mobilne szkoły rodzenia i mobilne poradnie laktacyjne, wczesna rehabilitacja i rozszerzona opieka położnych środowiskowych po porodzie, badania diagnostyczne dla dzieci w celu wczesnego rozpoznania nieprawidłowości w ich rozwoju psychoruchowym i wdrożenie odpowiedniej terapii, niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2.

Pieniądze zostaną także przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i szkolenia personelu.

- To już druga edycja programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem w województwie opolskim. W pierwszym wydaliśmy ponad 30 mln zł. Cieszymy się bardzo, że możemy wesprzeć Opolanki w sytuacjach najważniejszych w ich życiu rodzinnym i niesłychanie istotnych w wymiarze społecznym - podkreśla marszałek Andrzej Buła.

Pierwsze rozdanie unijnych pieniędzy na ten cel pokazało, że dla Opolanek najważniejszy jest dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych pozwalających na wykrycie wczesnych wad rozwojowych płodu.

Program oferuje je za darmo już przed 35. rokiem życia (później badania są finansowane przez NFZ). Do tej pory skorzystało z nich 10,5 tys. kobiet, a teraz plan obejmuje 11,4 tys. kobiet.

Z pogłębionej diagnostyki dotąd skorzystało blisko 8 tysięcy dzieci. Teraz dostęp do niej uzyska 4 tysiące maluchów, a drugie tyle skorzysta z rehabilitacji.

Programem już od listopada objęte zostaną matki i dzieci we wszystkich opolskich powiatach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska