Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

 • 01dzień
 • 06godz.
 • 47min.
Odwiedź serwis wyborczy 

25 maja uczniowie mogą wrócić do szkół. Na początek klasy 1-3 na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne i ósmoklasiści - na konsultacje

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W Opolu deklaracje dotyczące posłania młodszych dzieci do szkół dotyczą ponad 12 proc. z uczących się w klasach 1-3, w Strzelcach Opolskich niespełna 10 proc. Rodzice obawiają się zarażenia koronawirusem, ale też, że popołudniami będą musieli odrabiać zaległe lekcje.

Na ok. 3 tys. dzieci w klasach 1-3 w gminie Opole wg złożonych do piątku deklaracji rodzice byli gotowi posłać 371 swoich pociech. Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty w opolskim ratuszu, małym zainteresowaniem jest zaskoczona. - Do uruchomionych wcześniej przedszkoli rodzice zgłosili 30 proc. dzieci.Spodziewaliśmy się, że starszych będzie więcej - mówi. - Być może rodzice obawiają się zakażenia koronawirusem - zastanawia się.

W gminie Strzelce Opolskie na 779 dzieci z klas 1-3 gotowość do powrotu do szkół w poniedziałek zadeklarowali rodzice 73. - Ta liczba zmienia się z dnia na dzień: najpierw było 50, potem 77, dziś - 73 - mówiła nam w piątek Marzena Staroszczyk, dyrektor Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek. - Na przykład w Rozmierce miało być 3 dzieci, a teraz dostaliśmy informację, że nie będzie żadnego.

Na facebokowych grupach rodzicielskich dyskusje dotyczące powrotu najmłodszych do szkół są bardzo ożywione. Część rodziców dzieli się obawami, czy w skupisku dzieci nie będą się zarażać. Inni argumentują, że zachorowań jest mniej, a dzieci i tak spotykają się na placach zabaw. Często pojawiającym się argumentem jest konieczność nadrabiania z dzieckiem szkolnych zaległości po powrocie do domu.

- Nie wiem, w jakim zakresie szkoła umożliwi uczniom w niej przebywającym udział w lekcjach prowadzonych zdalnie - pisze Beata, mama drugoklasisty. - Wolę nadal pracować z domu i dopilnować, żeby dziecko robiło zadania do południa.

Czytaj także

W szkole w Kadłubie (gm. Strzelce Opolskie) w poniedziałek ma pojawić się w sumie 10 dzieci z klasy drugiej i trzeciej na 62 uczęszczających do klas 1-3.

- Dwie pierwsze lekcje nauczyciele będą - jak dotychczas - prowadzić online, ale z klas, w których będą też dzieci, które przyszły do szkoły - zapowiada Wioletta Myśliwy, dyrektor szkoły. - Ósmoklasiści będą mogli skorzystać z konsultacji podzieleni na dwie grupy ośmioosobowe.

Alicja Mielniczuk, dyrektor PSP nr 5 w Opolu (tu zgłosiło się 14 na 450 uczniów z klas 1-3) mówi, że podzieleni na dwie grupy będą mieli zapewnioną opiekę świetlicową od godz. 7 do 16, z elementami nauki.

- Na wniosek rodziców będziemy też prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dwójką uczniów ze specjalnymi potrzebami. Uczniom klas 8 zapewnimy możliwość konsultacji z podziałem na grupy - dodaje.

Szkoły opracowały szczegółowe zasady bezpieczeństwa. - Po wejściu będziemy mierzyć dzieciom temperaturę i dezynfekować ręce. Na podwórku będą korzystać z wyznaczonych stref z podziałem na grupy. Będziemy wietrzyć sale i dezynfekować ławki - zapowiada Mirosław Śnigórski, dyrektor PSP nr 2 w Opolu.

Rodzice muszą też złożyć oświadczenia, że oni i dzieci są zdrowi i że biorą odpowiedzialność, gdyby ich dziecko zaraziło się koronawirusem w szkole.

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 19 maja 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 25 maja br. szkoły muszą uruchomić:

 • zajęcia opiekuńczo - wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III
 • konsultacje dla uczniów klas VIII
 • od 1 czerwca br. konsultacje dla uczniów wszystkich klas.

Zajęcia mają być prowadzone w reżimie sanitarnym wg wytycznych sanepidu, ministerstw zdrowia i edukacji narodowej.

7 umiejętności nauczyciela, które musi teraz opanować każdy rodzic

Rodzice/prawni opiekunowie uczniów zgłoszonych na zajęcia zobowiązani są do złożenia pisemnych oświadczeń:

 • - że pracują i nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki
 • - że nikt w rodzinie nie jest objęty kwarantanną ani chory
 • - że przyjmują odpowiedzialność, gdyby doszło do zakażenia dziecka w szkole

Zdalne nauczanie zostało przedłużone do 7 czerwca.

Zasady obowiązujące w szkołach:

 • - rodzic/opiekun przyprowadzający i odbierający dziecko może przebywać w holu szkoły (w wyznaczonych miejscach) zachowując dystans w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący minimum 2 m.
 • - w wyznaczonym miejscu rodzic/opiekun dezynfekuje ręce, zdejmuje dziecku osłonę nosa i ust i zabiera ją
 • - w szkole dzieci nie używają osłon
 • - uczniowie mogą przebywać w określonych liczbowo grupach (do 12 osób)
 • - uczniowie w grupie przebywają w wyznaczonych salach lub miejscach (np. plac zabaw) zachowując między sobą odległości; w klasach - jeden uczeń przy ławce
 • - szatnie są wyłączone z użytkowania
 • - z sali, w której przebywa grupa, usuwa się wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować lub wyprać np. dywany czy firanki
 • - nauczyciel powinien organizować zajęcia w taki sposób, aby ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi między uczniami
 • - sprzęt na boisku, placu zabaw i terenie zielonym wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany
 • - nie organizuje się wyjść poza teren szkoły
 • - w trakcie zajęć uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą
 • - uczeń nie może zabierać ze sobą do placówki żadnych zbędnych przedmiotów ani zabawek
 • - uczeń powinien mieć ze sobą drugie śniadanie oraz napój w opakowaniach jednorazowych
 • - nauczyciel organizuje przerwy dla prowadzonej grupy uczniów w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut. W tym czasie nauczyciel dba o bezpieczeństwo uczniów i przeprowadza wietrzenie sali
 • - przebywanie osób trzecich w szkole jest ograniczone, w razie konieczności należy zachować środki ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, badanie temperatury
 • - przy wejściu do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3