25 maja uczniowie mogą wrócić do szkół. Na początek klasy 1-3 na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne i ósmoklasiści - na konsultacje

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Osobne ławki dla każdego dziecka, określona liczba dzieci w sali - to nowe zasady funkcjonowania szkół.
Osobne ławki dla każdego dziecka, określona liczba dzieci w sali - to nowe zasady funkcjonowania szkół. Krzysztof Kapica
W Opolu deklaracje dotyczące posłania młodszych dzieci do szkół dotyczą ponad 12 proc. z uczących się w klasach 1-3, w Strzelcach Opolskich niespełna 10 proc. Rodzice obawiają się zarażenia koronawirusem, ale też, że popołudniami będą musieli odrabiać zaległe lekcje.

Na ok. 3 tys. dzieci w klasach 1-3 w gminie Opole wg złożonych do piątku deklaracji rodzice byli gotowi posłać 371 swoich pociech. Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty w opolskim ratuszu, małym zainteresowaniem jest zaskoczona. - Do uruchomionych wcześniej przedszkoli rodzice zgłosili 30 proc. dzieci.Spodziewaliśmy się, że starszych będzie więcej - mówi. - Być może rodzice obawiają się zakażenia koronawirusem - zastanawia się.

W gminie Strzelce Opolskie na 779 dzieci z klas 1-3 gotowość do powrotu do szkół w poniedziałek zadeklarowali rodzice 73. - Ta liczba zmienia się z dnia na dzień: najpierw było 50, potem 77, dziś - 73 - mówiła nam w piątek Marzena Staroszczyk, dyrektor Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek. - Na przykład w Rozmierce miało być 3 dzieci, a teraz dostaliśmy informację, że nie będzie żadnego.

Na facebokowych grupach rodzicielskich dyskusje dotyczące powrotu najmłodszych do szkół są bardzo ożywione. Część rodziców dzieli się obawami, czy w skupisku dzieci nie będą się zarażać. Inni argumentują, że zachorowań jest mniej, a dzieci i tak spotykają się na placach zabaw. Często pojawiającym się argumentem jest konieczność nadrabiania z dzieckiem szkolnych zaległości po powrocie do domu.

- Nie wiem, w jakim zakresie szkoła umożliwi uczniom w niej przebywającym udział w lekcjach prowadzonych zdalnie - pisze Beata, mama drugoklasisty. - Wolę nadal pracować z domu i dopilnować, żeby dziecko robiło zadania do południa.

W szkole w Kadłubie (gm. Strzelce Opolskie) w poniedziałek ma pojawić się w sumie 10 dzieci z klasy drugiej i trzeciej na 62 uczęszczających do klas 1-3.

- Dwie pierwsze lekcje nauczyciele będą - jak dotychczas - prowadzić online, ale z klas, w których będą też dzieci, które przyszły do szkoły - zapowiada Wioletta Myśliwy, dyrektor szkoły. - Ósmoklasiści będą mogli skorzystać z konsultacji podzieleni na dwie grupy ośmioosobowe.

Alicja Mielniczuk, dyrektor PSP nr 5 w Opolu (tu zgłosiło się 14 na 450 uczniów z klas 1-3) mówi, że podzieleni na dwie grupy będą mieli zapewnioną opiekę świetlicową od godz. 7 do 16, z elementami nauki.

- Na wniosek rodziców będziemy też prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dwójką uczniów ze specjalnymi potrzebami. Uczniom klas 8 zapewnimy możliwość konsultacji z podziałem na grupy - dodaje.

Szkoły opracowały szczegółowe zasady bezpieczeństwa. - Po wejściu będziemy mierzyć dzieciom temperaturę i dezynfekować ręce. Na podwórku będą korzystać z wyznaczonych stref z podziałem na grupy. Będziemy wietrzyć sale i dezynfekować ławki - zapowiada Mirosław Śnigórski, dyrektor PSP nr 2 w Opolu.

Rodzice muszą też złożyć oświadczenia, że oni i dzieci są zdrowi i że biorą odpowiedzialność, gdyby ich dziecko zaraziło się koronawirusem w szkole.

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 19 maja 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 25 maja br. szkoły muszą uruchomić:

 • zajęcia opiekuńczo - wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III
 • konsultacje dla uczniów klas VIII
 • od 1 czerwca br. konsultacje dla uczniów wszystkich klas.

Zajęcia mają być prowadzone w reżimie sanitarnym wg wytycznych sanepidu, ministerstw zdrowia i edukacji narodowej.

Wielu z nas musiało opanować nowe umiejętności. Takie, które posiada nauczyciel pracujący z uczniami w szkole... Jakie? Obejrzyjcie w galerii!

Zdalne nauczanie powraca. 7 umiejętności nauczyciela, które ...

Rodzice/prawni opiekunowie uczniów zgłoszonych na zajęcia zobowiązani są do złożenia pisemnych oświadczeń:

 • - że pracują i nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki
 • - że nikt w rodzinie nie jest objęty kwarantanną ani chory
 • - że przyjmują odpowiedzialność, gdyby doszło do zakażenia dziecka w szkole

Zdalne nauczanie zostało przedłużone do 7 czerwca.

Zasady obowiązujące w szkołach:

 • - rodzic/opiekun przyprowadzający i odbierający dziecko może przebywać w holu szkoły (w wyznaczonych miejscach) zachowując dystans w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący minimum 2 m.
 • - w wyznaczonym miejscu rodzic/opiekun dezynfekuje ręce, zdejmuje dziecku osłonę nosa i ust i zabiera ją
 • - w szkole dzieci nie używają osłon
 • - uczniowie mogą przebywać w określonych liczbowo grupach (do 12 osób)
 • - uczniowie w grupie przebywają w wyznaczonych salach lub miejscach (np. plac zabaw) zachowując między sobą odległości; w klasach - jeden uczeń przy ławce
 • - szatnie są wyłączone z użytkowania
 • - z sali, w której przebywa grupa, usuwa się wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować lub wyprać np. dywany czy firanki
 • - nauczyciel powinien organizować zajęcia w taki sposób, aby ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi między uczniami
 • - sprzęt na boisku, placu zabaw i terenie zielonym wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany
 • - nie organizuje się wyjść poza teren szkoły
 • - w trakcie zajęć uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą
 • - uczeń nie może zabierać ze sobą do placówki żadnych zbędnych przedmiotów ani zabawek
 • - uczeń powinien mieć ze sobą drugie śniadanie oraz napój w opakowaniach jednorazowych
 • - nauczyciel organizuje przerwy dla prowadzonej grupy uczniów w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut. W tym czasie nauczyciel dba o bezpieczeństwo uczniów i przeprowadza wietrzenie sali
 • - przebywanie osób trzecich w szkole jest ograniczone, w razie konieczności należy zachować środki ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, badanie temperatury
 • - przy wejściu do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska