25 maja uczniowie mogą wrócić do szkół. Na początek klasy 1-3 na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne i ósmoklasiści - na konsultacje

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W Opolu deklaracje dotyczące posłania młodszych dzieci do szkół dotyczą ponad 12 proc. z uczących się w klasach 1-3, w Strzelcach Opolskich niespełna 10 proc. Rodzice obawiają się zarażenia koronawirusem, ale też, że popołudniami będą musieli odrabiać zaległe lekcje.

Na ok. 3 tys. dzieci w klasach 1-3 w gminie Opole wg złożonych do piątku deklaracji rodzice byli gotowi posłać 371 swoich pociech. Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty w opolskim ratuszu, małym zainteresowaniem jest zaskoczona. - Do uruchomionych wcześniej przedszkoli rodzice zgłosili 30 proc. dzieci.Spodziewaliśmy się, że starszych będzie więcej - mówi. - Być może rodzice obawiają się zakażenia koronawirusem - zastanawia się.

W gminie Strzelce Opolskie na 779 dzieci z klas 1-3 gotowość do powrotu do szkół w poniedziałek zadeklarowali rodzice 73. - Ta liczba zmienia się z dnia na dzień: najpierw było 50, potem 77, dziś - 73 - mówiła nam w piątek Marzena Staroszczyk, dyrektor Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek. - Na przykład w Rozmierce miało być 3 dzieci, a teraz dostaliśmy informację, że nie będzie żadnego.

Na facebokowych grupach rodzicielskich dyskusje dotyczące powrotu najmłodszych do szkół są bardzo ożywione. Część rodziców dzieli się obawami, czy w skupisku dzieci nie będą się zarażać. Inni argumentują, że zachorowań jest mniej, a dzieci i tak spotykają się na placach zabaw. Często pojawiającym się argumentem jest konieczność nadrabiania z dzieckiem szkolnych zaległości po powrocie do domu.

- Nie wiem, w jakim zakresie szkoła umożliwi uczniom w niej przebywającym udział w lekcjach prowadzonych zdalnie - pisze Beata, mama drugoklasisty. - Wolę nadal pracować z domu i dopilnować, żeby dziecko robiło zadania do południa.

W szkole w Kadłubie (gm. Strzelce Opolskie) w poniedziałek ma pojawić się w sumie 10 dzieci z klasy drugiej i trzeciej na 62 uczęszczających do klas 1-3.

- Dwie pierwsze lekcje nauczyciele będą - jak dotychczas - prowadzić online, ale z klas, w których będą też dzieci, które przyszły do szkoły - zapowiada Wioletta Myśliwy, dyrektor szkoły. - Ósmoklasiści będą mogli skorzystać z konsultacji podzieleni na dwie grupy ośmioosobowe.

Alicja Mielniczuk, dyrektor PSP nr 5 w Opolu (tu zgłosiło się 14 na 450 uczniów z klas 1-3) mówi, że podzieleni na dwie grupy będą mieli zapewnioną opiekę świetlicową od godz. 7 do 16, z elementami nauki.

- Na wniosek rodziców będziemy też prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dwójką uczniów ze specjalnymi potrzebami. Uczniom klas 8 zapewnimy możliwość konsultacji z podziałem na grupy - dodaje.

Szkoły opracowały szczegółowe zasady bezpieczeństwa. - Po wejściu będziemy mierzyć dzieciom temperaturę i dezynfekować ręce. Na podwórku będą korzystać z wyznaczonych stref z podziałem na grupy. Będziemy wietrzyć sale i dezynfekować ławki - zapowiada Mirosław Śnigórski, dyrektor PSP nr 2 w Opolu.

Rodzice muszą też złożyć oświadczenia, że oni i dzieci są zdrowi i że biorą odpowiedzialność, gdyby ich dziecko zaraziło się koronawirusem w szkole.

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 19 maja 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 25 maja br. szkoły muszą uruchomić:

  • zajęcia opiekuńczo - wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III
  • konsultacje dla uczniów klas VIII
  • od 1 czerwca br. konsultacje dla uczniów wszystkich klas.

Zajęcia mają być prowadzone w reżimie sanitarnym wg wytycznych sanepidu, ministerstw zdrowia i edukacji narodowej.

Zdalne nauczanie powraca. 7 umiejętności nauczyciela, które ...

Rodzice/prawni opiekunowie uczniów zgłoszonych na zajęcia zobowiązani są do złożenia pisemnych oświadczeń:

  • - że pracują i nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki
  • - że nikt w rodzinie nie jest objęty kwarantanną ani chory
  • - że przyjmują odpowiedzialność, gdyby doszło do zakażenia dziecka w szkole

Zdalne nauczanie zostało przedłużone do 7 czerwca.

Zasady obowiązujące w szkołach:

  • - rodzic/opiekun przyprowadzający i odbierający dziecko może przebywać w holu szkoły (w wyznaczonych miejscach) zachowując dystans w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący minimum 2 m.
  • - w wyznaczonym miejscu rodzic/opiekun dezynfekuje ręce, zdejmuje dziecku osłonę nosa i ust i zabiera ją
  • - w szkole dzieci nie używają osłon
  • - uczniowie mogą przebywać w określonych liczbowo grupach (do 12 osób)
  • - uczniowie w grupie przebywają w wyznaczonych salach lub miejscach (np. plac zabaw) zachowując między sobą odległości; w klasach - jeden uczeń przy ławce
  • - szatnie są wyłączone z użytkowania
  • - z sali, w której przebywa grupa, usuwa się wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować lub wyprać np. dywany czy firanki
  • - nauczyciel powinien organizować zajęcia w taki sposób, aby ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi między uczniami
  • - sprzęt na boisku, placu zabaw i terenie zielonym wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany
  • - nie organizuje się wyjść poza teren szkoły
  • - w trakcie zajęć uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą
  • - uczeń nie może zabierać ze sobą do placówki żadnych zbędnych przedmiotów ani zabawek
  • - uczeń powinien mieć ze sobą drugie śniadanie oraz napój w opakowaniach jednorazowych
  • - nauczyciel organizuje przerwy dla prowadzonej grupy uczniów w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut. W tym czasie nauczyciel dba o bezpieczeństwo uczniów i przeprowadza wietrzenie sali
  • - przebywanie osób trzecich w szkole jest ograniczone, w razie konieczności należy zachować środki ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, badanie temperatury
  • - przy wejściu do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie