40 defibrylatorów trafiło do strażaków ochotników z powiatów: kluczborskiego, oleskiego i głubczyckiego

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
To efekt projektów, złożonych do pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wartość urządzeń, a także koniecznych do ich przechowywania gablot i kapsuł, to niemal 290 tysięcy złotych.

Defibrylatory trafiły do strażaków w Gorzowie Śląskim, Uszycach, Praszce, Kowalach, Strojcu, Dalachowie, Kościelisku, Radłowie, Borkach Wielkich, Wysokiej, Bodzanowicach, Zębowicach, Dobrodzieniu, Główczycach, Lisięcicach, Grobnikach, Pietrowicach, Zopowych, Baborowie, Nowej Cerekwi, Pilszczu, Ściborzycach Wielkich, Branicach, Lewicach, Laskowicach Wielkich, Jakubowicach, Janówce, Ciarce, Biadaczu, Chocianowicach, Jasieniu, Wołczynie, Gierałcicach, Szymonkowie, Kujakowicach Dolnych i Bogacicy.

Sprzęt otrzymała też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku, a także Urząd Miejski w Byczynie, starostwo w Głubczycach i Dom Pomocy Społecznej w Klisinie.

W każdym powiecie obędą się dwa szkolenia dotyczące korzystania z tych urządzeń, a wszystkie defibrylatory będą widoczne w sieci, dzięki czemu będzie można nimi zarządzać i kontrolować ich stan na platformie internetowej.

- To świetne prezenty, ale to strażacy wiedzą, jak je wykorzystać. Ważne jest, że ich zakup był decyzją oddolną, a zatem wynikał z konkretnych potrzeb – mówił marszałek Andrzej Buła, wręczając defibrylatory strażakom. – Cieszymy się, że będą kolejne miejsca w regionie, gdzie takie urządzenia będą po to, by było bezpieczniej.

Wicemarszałek Roman Kolek dodawał, że to urządzenia intuicyjne, więc mogą być wykorzystane niemal przez każdego.

– Zaletą tych defibrylatorów jest to, że po zainstalowaniu aplikacji na smartfonach będzie widać, w jakich miejscach są one umieszczone, żeby w razie zagrożenia życia móc z nich skorzystać – mówił.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest urządzeniem ratującym życie. Po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa, czy poszkodowany wymaga defibrylacji.

Urządzenie wydaje także komendy głosowe, które instruują, jak udzielać pomocy. Wyniki wielu badań wskazują, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć - jeżeli zabieg defibrylacji wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia, wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75 proc.

OPOLSKIE INFO - 25.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska