40 lat temu: papieskie nieszpory - komentarz Bolesława Bezega

Bolesław Bezeg
Bolesław Bezeg
W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić 40 rocznicę odwiedzin św. Jana Pawła II na Opolszczyźnie. 21 czerwca 1983 r. papież Jan Paweł II odprawił nieszpory na południowym stoku Góry Świętej Anny. Kto mógł, pospieszył na to spotkanie.

Pielgrzymka papieska do Polski w czerwcu 1983 r. odbywała się w szczególnej atmosferze. W Polsce wciąż trwała noc stanu wojennego, formalnie zawieszonego od 31 grudnia 1982 roku, ale jeszcze wciąż nie odwołanego. Z tego też powodu nikogo nie dziwiło, że sąsiadujący z błoniami, na których odbyły się nieszpory lasek, położony poniżej Domu Pielgrzyma, otoczony był wysoką na kilka metrów siatką maskującą, przez którą można było dojrzeć bojowe pojazdy osławionego ZOMO i licznych funkcjonariuszy.

Same błonia to w istocie pola uprawne, na których jeszcze rankiem rosła spora już pszenica, nie miała ona jednak szans w starciu z tysiącami butów pielgrzymów. 21 czerwca 1983 roku był wtorek, jednak tego dnia mało kto poszedł do szkoły czy pracy. Od rana do Zdzieszowic i Szymiszowa pociągi - wahadła co kilkadziesiąt minut dowoziły tłumy pielgrzymów. Stamtąd na miejsce spotkania trzeba było dojść pieszo.

Święty Jan Paweł II przyleciał na annogórskie nieszpory dużym rządowym helikopterem około godz. 17.00. Już na wstępie wykazał się dobrą znajomością historii Opolszczyzny i jej topografii. Przypomniał o księciu Władysławie Opolczyku i ufundowaniu przez niego klasztoru na Jasnej Górze. Opowiedział też o silnych związkach Opolszczyzny z kościołem krakowskim, gdzie wielkim kultem otaczani są pochodzący z Kamienia Śląskiego św. Jacek i błogosławiona Bronisława. Przypomniał też, że w czasie potopu szwedzkiego Opolszczyzna udzieliła schronienia obrazowi Jasnogóskiej Madonny.

Nie zapomniał także o powstańcach, którzy oddali życie za polskość śląskiej ziemi. Podzielił się też osobistymi wspomnieniami o swoich święceniach biskupich, których udzielili mu metropolita lwowski Eugeniusz Baziak, późniejszy metropolita wrocławski kardynał Bolesław Kominek i późniejszy pierwszy biskup opolski Franciszek Jop. Po homilii Jan Paweł II ukoronował obraz Matki Boskiej Opolskiej oraz poświęcił kamienie węgielne pod mające zostać wybudowane na Opolszczyźnie kościoły. Odwdzięczyliśmy się śpiewając papieżowi „sto lat”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska