„400 mieszkań na 1000 mieszkańców to już nie jest bieda mieszkaniowa” – prof. J. Łaszek. Spotkanie branży nieruchomości w Opolu

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
W Opolu odbyło się spotkanie branży nieruchomości.
W Opolu odbyło się spotkanie branży nieruchomości. Łukasz Biernacki
Konferencja organizowana przez oddział opolski Narodowego Banku Polskiego odbyło się w hotelu Mercure. Zgromadziła bankowców, deweloperów i specjalistów nieruchomości.

Konferencja organizowana zgromadziła bankowców, deweloperów i specjalistów nieruchomości z całego województwa opolskiego.

W ramach spotkania odbyły się wykłady poświęcone obecnej sytuacji na rynku nieruchomości oraz dyskusja zaproszonych gości, specjalistów i deweloperów. Przedstawiono także raport mieszkaniowy za rok 2021. Wynika z niego, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada już ponad 400 mieszkań.

- 400 mieszkań to już nie jest bieda mieszkaniowa –mówił w trakcie wykładu prof. Jacek Łaszek, z Narodowego Banku Polskiego.

Inwestorzy przekonywali z kolei, że konflikt na Ukrainie i galopująca inflacja to czynniki, które źle wpływają na rynek nieruchomości.

- Od momentu rozpoczęcia konfliktu na wschodzie kiedy Rosja napadła na Ukrainę odczuwalny jest duży niepokój na rynku w związku z tym bardzo dużo klientów było zrezygnować z zakupów to było skutkiem faktu, że ma miejsce ciągle duża presja inflacyjna. Wraz z inflacją wzrosły też stopy procentowe. – mówił Mariusz Kaczmarek, dyrektor finansowy jednej z firm deweloperskich z Opola.

Podjęto także temat kredytów mieszkaniowych.

- Zdolność kredytowa klientów bardzo się zmniejszyła. Obecne warunki powodują, że rodzina, która jeszcze przed konfliktem mogła liczyć na kredyt rzędu 600 tysięcy złotych teraz ma wiarygodność kredytową na poziomie do 250 tysięcy złotych. – dodaje Mariusz Kaczmarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska