Dlaczego warto wziąć udział w pielgrzymce? Na to pytanie odpowiada ks. Daniel Leśniak, nowy główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Diecezji Opolskiej na Jasną Górę.
- Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Człowiek, który chce podreperować swoje relacje z Panem Bogiem, czy relacje z samym sobą, warto aby wziął udział w pielgrzymce. Tam może naładować swoje akumulatory wiary, ale też doświadczyć życzliwości ludzkiej. Gdy doświadczamy dobra od człowieka idącego obok nas, możemy uwierzyć na nowo w człowieka i Pana Boga – wyjaśnia.
Pielgrzymka pomaga też zobaczyć żywy Kościół.
- Dzisiaj zmagamy się niestety z różnymi trudnymi sytuacjami, które czasami przykrywają blask Kościoła i przysłaniają prawdę, że my przecież gromadzimy się wokół żywego Chrystusa – wskazuje ks. Leśniak.
Diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się po raz 47. Przez te lata wypracowano wiele dobrych praktyk. Poszczególne strumienie stworzyły własne tradycje. Ludzie mają zorganizowane stałe noclegi. - Trudno jest tutaj cokolwiek zmieniać – mówi ks. Daniel Leśniak. - Dziękuję mojemu poprzednikowi ks. Marcinowi Ogioldzie i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowywanie pielgrzymki.
Jednak są pewne nowości, o których trzeba wspomnieć. Jedną z nich jest możliwość zapisania się na pielgrzymkę za pośrednictwem internetu. Oprócz tego nadal można zgłaszać się u księży w parafiach.
- Na stronie pielgrzymki jest specjalna podstrona, gdzie można wpisać swoje imię i nazwisko, wskazać grupę. Co tydzień przesyłamy informację o liczbie zgłoszonych osób do poszczególnych organizatorów strumieni - tłumaczy główny przewodnik.
Wykorzystując to narzędzie możemy również zasygnalizować zapotrzebowanie na nocleg w konkretnej miejscowości. Organizacją baz noclegowych zajmuje się kwatermistrz, którym w tym roku jest ks. Łukasz Waligóra. Funkcja ta została wskrzeszona po latach przerwy.
Kwestia zapisów jest bardzo ważna. Organizatorzy proszą, aby z informacją o udziale w pielgrzymce nie czekać do ostatniego dnia.
- Ostatnimi laty niestety coraz częściej się zdarza, że dana grupa nie powstaje, ponieważ na starcie jest ksiądz i kilku pielgrzymów. Im szybciej otrzymamy informację o przewidywanej liczbie uczestników, tym lepiej możemy się przygotować – wyjaśnia ks. Leśniak.
Podobnie jest z udziałem jedynie w części wydarzenia. Jeśli z góry zakładamy, że nie przejdziemy całej trasy, warto o tym poinformować z wyprzedzeniem.
Tradycyjnie na trasę wyruszą pielgrzymi w strumieniach nyskim (13 sierpnia), opolskim i raciborsko-głubczyckim (14 sierpnia) oraz kluczborskim (15 sierpnia). W sumie to kilkadziesiąt grup.
Wspólna Msza święta na błoniach Jasnej Góry zostanie odprawiona w sobotę 19 sierpnia o godz. 11.00.
1600 pielgrzymów dotarło do Częstochowy. 46. Piesza Pielgrzy...

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?