49 tys. Polaków skorzysta z rządowego programu Mama 4+. Wśród nich ponad 1,1 tys. mieszkańców województwa opolskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
SM
W województwie opolskim oszacowano, że świadczenie należy się 2600 osobom. Dotychczas przyznano je 1141 osobom, w tym dwóm mężczyznom.

W ciągu czterech miesięcy złożono 55,1 tysięcy wniosków o świadczenie „Mama 4 +”. Wśród ubiegających się o wsparcie zdecydowaną większość stanowią kobiety (ponad 54,7 tys.). Mężczyzn, którzy wychowali czworo lub więcej dzieci było 141. ZUS przyznał już ponad 48,3 tys. świadczeń „Mama 4+”, a KRUS kolejne kilkaset - poinformowała minister rodziny racy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

- Wśród ubiegających się o świadczenie największą grupę wiekową liczącą ponad 40 tys. stanowią osoby między 60 a 69 rokiem – dodała minister. - Tylko dwa wnioski złożyły osoby, które skończyły 99 lat.

W ciągu obowiązywania programu ZUS przyznał już ok. 48,3 tys. świadczeń „Mama 4+”, a KRUS – około 800. 17,4 tys. osób otrzymuje świadczenie w pełnej wysokości tysiąca stu złotych brutto – dodała szefowa MRPiPS - a do 30,5 tys. osób trafia świadczenie dopełniające.

Czołówkę województw z największą liczbą zarejestrowanych wniosków stanowią:

  • Wielkopolskie – ponad 6 tysięcy,
  • Górny Śląsk – 5, 1 tys.
  • Podkarpackie 5,1
  • Pomorskie - 4,7
  • Kujawsko–pomorskie - ok. 4 tys.

Najwięcej wniosków złożono w gdańskim oddziale ZUS – 3,5 tys. następnie w dwóch poznańskich – 2,7 tys. i rzeszowskim – 2,7.

W stolicy kraju łącznie w trzech oddziałach ZUS przyjęto 1,2 tys. zgłoszeń. KRUS najwięcej wniosków przyjął i świadczeń przyznał w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie i Lublinie.

„Mama 4+”, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program dla osób, które w przeszłości zrezygnowały z pracy na rzecz wychowywania co najmniej czwórki dzieci, a dzisiaj nie mają prawa nawet do najniższego świadczenia emerytalnego lub otrzymują je w niższej wysokości. Na świadczenie to w budżecie państwa zarezerwowano w tym roku ponad 801 mln złotych.

W województwie opolskim oszacowano, że świadczenie należy się 2600 osobom. Do końca lutego br. decyzje przyznano 1139 kobietom i dwóm panom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska