500 plus dla rodziców pracujących za granicą. Urząd...

  500 plus dla rodziców pracujących za granicą. Urząd wojewódzki chce zlikwidować kolejkę do połowy roku. Kiedy będą wypłaty pieniędzy?

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Wojewoda opolski zadeklarował, że do połowy 2018 roku rozpatrzy wnioski o świadczenie wychowawcze przejęte z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Do końca 2019 roku mają być rozpatrzone wnioski o świadczenia rodzinne. Dotyczy to rodzin, w których jeden z rodziców przebywa lub pracuje za granicą.
  4772 sprawy dotyczące przyznania świadczenia wychowawczego z rządowego programu "Rodzina 500+" przejął na początku stycznia urząd wojewódzki z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu. Do tego trzeba doliczyć sprawy dotyczące świadczeń rodzinnych - łącznie 12 500 spraw.

  Do 5 marca - jak podał wojewoda Adrian Czubak - rozpatrzonych zostało 2700 zaległych spraw (w tym 1000 dotyczących 500 plus). Oprócz tego na bieżąco rozpatrywane są wnioski wpływające od 1 stycznia już bezpośrednio do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  Razem ze sprawami do OUW przeszło 25 pracowników ROPS, którzy utworzyli oddział koordynacji. Jak mówił podczas konferencji wojewoda opolski powodów zaległości w rozpatrywaniu wniosków było wiele.

  - Brak współpracy między gminami a ROPS. Polegało to na tym, że gminy dostarczały niekompletne wnioski, choć miały na miejscu wnioskodawcę, który mógł uzupełnić braki. Brak archiwizacji wniosków, które były składane na biurkach pracowników. Brak wymiany informacji między referatami ROPS zajmującymi się wnioskami o świadczenia wychowawcze i rodzinne, mimo że dotyczyły one tych samych wnioskodawców - wyliczał Adrian Czubak.

  Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, powiedziała, że już w czwartym kwartale 2017 roku urząd wojewódzki zaczął przygotowywać się do przejęcia koordynacji, zorganizowane zostały spotkania z pracownikami ROPS, którzy zaproponowali wprowadzenie usprawnień w obsłudze wniosków.

  - Przeprowadziliśmy szkolenia, przyjęliśmy dodatkowo czterech stażystów, którzy zajmują się przyjmowaniem korespondencji - wyliczała.

  Wojewoda Czubak zapewnia, że na funkcjonowanie oddziału OUW nie otrzymał od rządu więcej pieniędzy niż dotychczas, ale wygospodarował je z własnych funduszy.

  Wicewojewoda Porowska przyznała, że uznano, że części pracowników należą się wyższe wynagrodzenia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo