8 marca Międzynarodowy Strajk Kobiet. Opolanki też wezmą udział

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Czarny protest w Opolu w październiku 2016 roku.
Czarny protest w Opolu w październiku 2016 roku. Sławomir Mielnik (O)
Wspólną akcję 8 marca organizują kobiety z 40 krajów, walczące o uznanie ich praw przez antykobiece rządy. W Opolu Międzynarodowy Strajk Kobiet rozpocznie się o godz. 16 na placu Wolności pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Na godz. 17 zaplanowano przemarsz wokół Rynku.

W Opolu Strajk Kobiet organizowany jest przez oddolną inicjatywę kobiet. W programie akcji przewidziano wystąpienia przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych, służby medycznej, partii politycznych.

Idea Międzynarodowego Strajku Kobiet powstała pod koniec października 2016, kiedy organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (3 października) nawiązały kontakt z kobietami protestującymi niedługo później w Korei Płd. oraz w Ameryce Łacińskiej. Do grupy Paro Internacional de Mujeres/International Women’s Strike od listopada 2016 do chwili obecnej dołączyły kobiety z 40 krajów świata, w tym:  Argentyny, Australii, Boliwii, Belgii, Brazylii, Chile, Kostaryki, Czech, Ekwadoru, Anglii, Francji, Niemiec, Gwatemali, Hondurasu, Islandii, Irlandii Płn., Irlandii, Izraela, Włoch, Meksyku, Nikaragui, Peru, Polski, Rosji, Salwadoru, Szkocji, Korei Płd., Szwecji, Togo, Urugwaju, USA i Turcji.

CZYTAJ TEŻ #czarnyprotest. Kobiety strajkują w Opolu i regionie
Pierwszym wspólnym działaniem Międzynarodowego Strajku Kobiet była akcja Mobilizacja/Movilizacion 25/11/2016, kiedy wydały wspólną odezwę do rządów państw oraz rozpoczęły zbieranie podpisów pod petycją do Organizacji Narodów Zjednoczonych, zapowiadając Międzynarodowy Strajk Kobiet na 8 marca 2017, przyjmując wspólne hasło „Solidarność naszą bronią” i wspólną identyfikację wizualną, opracowaną przez Aleksandrę Jasionowską – autorkę grafiki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Międzynarodowy Strajk Kobiet jest oddolną, bezpartyjną koalicją kobiet (nie organizacji), działającą na zasadzie NO LOGO, nastawioną na skuteczne działanie w maksymalnym rozproszeniu.

W ramach akcji polskie kobiety domagają się: pełni praw reprodukcyjnych (utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro, badań prenatalnych najnowszej generacji), rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, likwidacji tzw. „klauzuli sumienia", religii w parafiach i na koszt Kościoła, niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele, wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej i poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet.

Październik 2016. Czarny protest w Opolu

W Kędzierzynie-Koźlu panie zebrały się w poniedziałek pod Miejskim Ośrodkiem Kultury w centrum miasta.

Czarny protest na Opolszczyźnie [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska