A one pracowały nielegalnie

Tjw
Dorota, technik ekonomista z Kędzierzyna-Koźla:

- Szefostwo bało się, że zatrzyma mnie policja i będą kłopoty. Pracodawcy nie chcą zatrudniać ludzi na czarno. Mi robotę załatwiła ciotka. Wyjechałam do Monachium w Niemczech i opiekowałam się małżeństwem polskich Żydów. Dostawałam za to 800 euro miesięcznie. Wejście Polski do Unii nic nie zmieni i nadal sporo ludzi będzie pracowało nielegalnie, bo pracodawcy nie chcą płacić wysokich podatków.

Katarzyna, studentka inżynierii środowiska z Kędzierzyna-Koźla:
- Żeby pracować w Anglii, musiałam zapłacić pośrednikowi 200 funtów (1200 zł - red.). Zbierałam fasolę z pola. Kiedy pojechałam drugi raz na Wyspy, sprzątałam w hotelu, a za trzecim razem byłam kelnerką w restauracji. O te prace postarałam się sama, bez pośrednika. Nikt mnie nie pytał, czy mam pozwolenie albo wizę studencką. Tygodniowo zarabiałam w Anglii tyle, ile w ciągu miesiąca w Polsce - 180 funtów (1080 zł - red.). Teraz kończę studia i mam nadzieję, że nie będę musiała wyjeżdżać na Zachód, by z tytułem magistra sprzątać pokoje hotelowe.

5 PRZYKAZAŃ DLA SZUKAJĄCYCH PRACY (po wejściu Polski do Unii)
1 Nie próbuj szukać legalnej pracy poza Danią, Holandią, Irlandią, Szwecją i Wielka Brytanią. Od 1 maja 2004 tylko w tych krajach Polacy będą traktowani na równi z obywatelami tych państw.
2 Będziesz musiał nadal się starać o zezwolenie na pracę w Belgii, Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Austrii, Portugalii i Finlandii (w ambasadach tych krajów). Zamykają się na tanią siłę roboczą przez co najmniej dwa lata.
3 Pamiętaj, by podpisać umowę z pracodawcą. Wtedy będziesz miał gwarancję zapłaty za pracę, będziesz ubezpieczony i nie będziesz musiał uciekać przed policją.
4 Powinieneś mieć przy sobie co najmniej 250 euro - na wszelki wypadek. To powinno wystarczyć na powrót do Polski w razie nieprzewidzianych okoliczności (na przykład, gdy nieuczciwy pracodawca nie zapłaci ci za pracę).
5 Miej przy sobie adres i numer telefonu polskiej ambasadady albo konsulatu w tym kraju, gdzie zamierzasz pracować. Tam najprędzej znajdziesz pomoc.

PRAWA PRACOWNIKÓW W UE
- Coroczny płatny urlop (co najmniej 4 tygodnie)
- Czas pracy wraz z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać 48 godzin tygodniowo (w praktyce jest krótszy i wynosi średnio od 35,5 godz. w Holandii do 40,6 godz. w Wielkiej Brytanii). Gdy dzień pracy jest dłuższy niż 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy.
- Praca w nocy nie może przekraczać 8 godzin.
- Polacy, którzy podejmą legalną pracę za granicą, będą korzystać ze wszystkich praw socjalnych: zasiłku chorobowego, emerytury, ubezpieczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska