Absolwenci na miarę rynku pracy

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Umowę w sprawie współpracy podpisali w czwartek: prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu  Opolskiego (po prawej) oraz Andrzej Drosik, prezes Nutricii.
Umowę w sprawie współpracy podpisali w czwartek: prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego (po prawej) oraz Andrzej Drosik, prezes Nutricii. Sławomir Mielnik
Uniwersytet Opolski przeszkoli blisko stu studentów w firmach naszego regionu. Jeśli się sprawdzą na praktyce, będzie dla nich praca - zapewnia Andrzej Drosik, prezes Nutricii

Szkolenie studentów będzie się odbywało w ramach projektu „Gotowi na rynek pracy!”, który dofinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dzięki temu uda się przeszkolić w opolskich przedsiębiorstwach blisko setkę studentów ostatnich lat takich kierunków jak: logistyka, ochrona środowiska, informatyka czy biotechnologia.

Jedną z tych firm będzie Nutricia, z którą to uniwersytet podpisał w czwartek umowę.

- Ta umowa ma dla nas szczególny charakter, bo choć wcześniej współpracowaliśmy już przy realizacji innego projektu (mowa o korepetycjach dla dzieci z Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim, które odbywały się w ramach programu „Język i serce” - red), to takiego działania jeszcze nie było - podkreślał prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - Dzięki temu, na rynek pracy wypuścimy absolwentów nie tylko przygotowanych teoretycznie, ale również ze sporym doświadczeniem praktycznym - dodał rektor.

Realizowany z Nutricią projekt zakłada dwa rodzaje działa. - Studenci otrzymają zlecone przez firmę konkretne zadania np. związanie z rozwiązaniem jakiegoś problemu czy wykonanie badań laboratoryjnych. Drugi typ działań to tzw. wizyty stanowiskowe, kiedy to uczestnicy projektu będą brali udział w praktycznych zajęciach związanych z pracą na konkretnym stanowisku - tłumaczy Joanna Kostuś, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Opolskim.

Andrzej Drosik, prezes firmy Nutricia nie ukrywał, że liczy na to, że efektem współpracy z uniwersytetem będzie, podpisanie umów o pracę z większością stażystów. – W tym roku wprowadzamy nowy system zarządzania, jest to duży projekt i cieszymy się, że przy jego realizacji będziemy mogli skorzystać z potencjału intelektualnego studentów Uniwersytetu Opolskiego - mówił prezes.
Studenci zakwalifikowani do projektu będą odbywali też praktyki w ECO, A&K Studio - Pracownia Architektury Krajobrazu czy w firmie Helixia.

„Gotowi na rynek pracy!” to nie jedyny projekt umożliwiający studentom UO zdobycie praktyki. W piątek zakończył się nabór do programu stażowego dla 40 żaków z kierunków chemia i ochrona środowiska. Doświadczenie będą oni zdobywali przede wszystkim w laboratoriach chemicznych np. spółki Wodociągi i Kanalizacja, Cementowni, Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu czy Grupy Azoty. Były też propozycje praktyk dla studentów architektury krajobrazu w szkółkach bądź pracowniach architektonicznych, np. Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, albo Ogrodzie Botanicznym w Wojsławicach, a nawet w Arboretum w Nowym Dworze koło Opavy w Czechach.

Po pierwszej edycji tego programu na ośmiu stażystów z Wydziału Chemii siedmiu otrzymało pracę w zawodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska