Aktualna mapa sinic 2023. Sprawdź, które kąpieliska zamknięto i czym grozi kontakt z sinicami

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Sezon kąpielowy 2023 w Polsce w pełni, ale kąpielowicze muszą się liczyć z niebezpiecznymi sinicami, które zanieczyszczają wodę przy plażach, w rzekach i jeziorach. Już 16 polskich kąpielisk zamknięto z powodu sinic. O które miejsca chodzi? Czy sinice są już w Bałtyku? Czym grozi kontakt z sinicami? Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku? Zapraszamy do praktycznego przewodnika z aktualną mapą sinic w Polsce na lato 2023.

Spis treści

Kąpieliska nad Bałtykiem wolne od sinic

W czerwcu 2023 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował na Facebooku niepokojące zdjęcie satelitarne Zalewu Wiślanego. Woda w Zalewie była wyraźnie zielonkawa, różniła się znacznie kolorem od sąsiedniej Zatoki Gdańskiej.

Woda zielona od sinic przy ujściu rzeki
Sinice wróciły do Polski. Które kąpieliska zostały zamknięte? Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku? Z pomocą przychodzi aktualna, interaktywna mapa Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Sergii Petruk, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie zostało wykonane 19 czerwca i dowodziło, że w Bałtyku na samym początku sezonu kąpielowego pojawiły się sinice. W połowie sierpnia jednak sytuacja nie jest alarmująca. W Krynicy Morskiej wszystkie kąpieliska są dopuszczone do użytkowania przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Podobnie sytuacja wygląda na całym wybrzeżu Bałtyku – obecnie nie ma sinic na popularnych kąpieliskach Pomorza.

Sinice i enterokoki – zamknięte kąpieliska w Polsce. Gdzie nie można się kąpać?

Sinic jest jednak coraz więcej na kąpieliskach śródlądowych. Już 19 polskich kąpielisk trzeba było zamknąć z powodu zanieczyszczonej wody. W 16 z nich wykryto sinice, w 3 enterokoki.

Poniżej zamieszczamy aktualną listę zamkniętych kąpielisk wraz z powodami, dla których zostały wyłączone z użytkowania (stan na 14 sierpnia 2023):

 • Kąpielisko w Obłężu, woj. pomorskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko gminne w Chmielnie, woj. pomorskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko Małe Swornegacie, woj. pomorskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko nr 1 nad jez. Trzesiecko, woj. zachodniopomorskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, woj. zachodniopomorskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko w Trzebieży, woj. zachodniopomorskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko śródlądowe w Zieleniewie, woj. zachodniopomorskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko Budziszewko, woj. wielkopolskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko na Jeziorze Raczyńskim, woj. wielkopolskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko na terenie jeziora Ślesińskiego, przy Przystani Wodnej w Ślesinie, woj. wielkopolskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko Przystań Gosławice na Jeziorze Pątnowskim w Koninie, woj. wielkopolskie – zakwit sinic
 • Kąpielisko położone na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Pietrowicach, woj. opolskie – zakwit sinic, bakterie coli
 • Kąpielisko Zalew Nowomiejski, woj. mazowieckie – zakwit sinic
 • Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie, woj. mazowieckie – bakterie coli
 • Zalew Łosicki, woj. mazowieckie – enterokoki
 • Kąpielisko Nad Stawem w Konstantynowie Łódzkim, woj. łódzkie – zakwit sinic
 • Kąpielisko Arturówek w Łodzi, woj. łódzkie – bakterie coli, enterokoki
 • Kąpielisko Żurawia na wodach rzeki Białka, woj. łódzkie – zakwit sinic
 • Kąpielisko na Zalewie Bojary, woj. lubelskie – zakwit sinic

Poniżej znajdziecie przydatną, aktualną mapą zamkniętych kąpielisk w Polsce (z powodu sinic, zielenic, enterokoków lub innego rodzaju zanieczyszczeń) na lato 2023, opracowaną przez GIS.

Widok z powietrza na morze
Obecnie z powodu sinic i zanieczyszczenia wody zamknięto w całej Polsce 19 kąpielisk. 16 z nich zostało zaatakowanych przez sinice. Shaiith, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Mapa sinic 2023. GIS ostrzega przed kąpielami w zanieczyszczonej wodzie

Obejrzyjcie aktualną, interaktywną mapę sinic w Polsce na wakacje 2023, stworzoną przez Główny Inspektorat Sanitarny. Interaktywna mapa jest dostępna online.

Kolorem zielonym oznaczono kąpieliska, w których można się bezpiecznie kąpać. Na czerwono – kąpieliska zamknięte. Na szaro – kąpieliska, w których jeszcze nie przebadano wody.

Nie tylko sinice mogą być powodem zakazu kąpieli. Zagrożenie mogą stanowić także nadmiernie namnożone bakterie, jak enterokoki. Na kąpieliskach czerwone flagi mogą być wywieszane np. z powodu wysokich fal, nawet jeśli woda jest czysta i bez sinic, zdatna do kąpieli.

Zawsze należy sprawdzić, jaka flaga powiewa nad danym kąpieliskiem, nim wybierzemy się nad morze czy jezioro na letnią kąpiel.

Widok na plażę w Sopocie
Najwięcej sinic namnaża się w Polsce w czasie letnich upałów, zwłaszcza przy bezwietrznej pogodzie. Sinice atakują wtedy kąpieliska nad Bałtykiem. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najczystsze plaże w Polsce. Które polskie kąpieliska zdobyły Błękitną Flagę - certyfikat czystości i bezpieczeństwa? Publikujemy pełną listę

Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku i kolor flagi? GIS przygotował specjalną mapę

Główny Inspektorat Sanitarny stworzył specjalny Serwis Kąpieliskowy, w którym na bieżąco publikuje wyniki badań wody i informacje o flagach w poszczególnych kąpieliskach w całym kraju.

Przed zaplanowaniem wypoczynku nad wodą warto sprawdzić, czy badacze GIS-u nie wykryli przypadkiem zanieczyszczeń w kąpielisku, do którego zamierzamy się wybrać.

Plażowicze w Sopocie
Choć sinice występują głównie nad morzem, spotyka je się czasem także w słodkowodnych kąpieliskach wewnątrz kraju. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

By sprawdzić bieżący status kąpieliska, należy kliknąć znacznik na mapie, potem w guzik Pełen Raport, a następnie zjechać suwakiem do sekcji Warunki, gdzie podana jest informacja o tym, jaka flaga powiewa nad danym kąpieliskiem.

Mapa kąpielisk GIS w Serwisie Kąpieliskowym to przydatne narzędzie dla każdego turysty, które bardzo pomaga znaleźć najbliższe miejsce na orzeźwiającą letnią kąpiel. Mapa podaje lokalizacje i godziny otwarcia kąpielisk, a także – oczywiście – stan czystości wody.

Widok na plażę nad Bałtykiem
Sinice mogą wywoływać osłabienie, biegunkę i wymioty. Kąpanie się w wodzie zainfekowanej sinicami może być niebezpieczne, dlatego kąpieliska, w których wykryto sinice, są zamykane. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Co zobaczyć na Pomorzu w weekend? 34 niezwykłe atrakcje i pomysły na wycieczki niedaleko Gdańska, Gdyni i Sopotu

Sinice to zmora wakacji. Czemu atakują latem?

Latem w jeziorach i nad morzem pojawiają się sinice. Samożywne bakterie, potencjalnie niebezpieczne dla ludzi, mnożą się w morzu i jeziorach z powodu letnich upałów.

Ciepła woda i brak wiatru, wywołującego fale, sprzyjają namnażaniu się sinic. Sinice są szczególnie liczne w wodach zanieczyszczonych ściekami i nawozami sztucznymi, a więc położonymi blisko dużych ośrodków miejskich. Niestety, ofiarą sinic niemal każdego lata padają kąpieliska zlokalizowane na wybrzeżu Bałtyku, zwłaszcza w Trójmieście.

Czy sinice są groźne dla człowieka? Czym grozi kontakt z nimi i jak wyglądają sinice?

Kontakt z sinicami w wodzie może wywołać zmiany uczuleniowe na skórze, a połknięcie wody z sinicami – objawy zatrucia pokarmowego i problemy z oddychaniem.

Jak wyglądają sinice? Kiedy pojawiają się w wodzie, staje się ona zielonkawa i mętna, powstać może tzw. kożuch sinicowy. Jeśli zachodzi podejrzenie, że woda w kąpielisku może być zanieczyszczona sinicami, nie należy się kąpać.

W kąpieliskach zainfekowanych sinicami podnoszone są najczęściej czerwone flagi, oznaczające zakaz kąpieli, choć ratownicy dopuszczają czasem pluskanie się w płytkiej wodzie, jeśli sinic nie ma jeszcze zbyt dużo.

Więcej o tym, czym grożą sinice w wodzie i jak się przed nimi uchronić, przeczytać możecie w naszym poradniku.

Zapraszamy do przewodników po najciekawszych kąpieliskach Mazowsza, Dolnego Śląska i Mazur w sam raz na weekend, urlop i wakacje.

Źródła: GIS, IMIGW

Czytaj też:

Wakacje na plaży w Sopocie
Sezon kąpielowy w Polsce trwa od czerwca do września, a więc pokrywa się z sezonem namnażania sinic. W tym czasie trzeba zwracać szczególną uwagę na czystość wody w kąpielisku, w którym zamierzamy pływać. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aktualna mapa sinic 2023. Sprawdź, które kąpieliska zamknięto i czym grozi kontakt z sinicami - Strona Podróży

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska