Alchemia S.A. chce przejąć Walcownię Rur Andrzej w Zawadzkiem

Oprac. Edh
Walcownia Rur Andrzej z Zawadzkiego specjalizuje się produkcji rur przewodowych, kotłowych oraz konstrukcyjnych o mniejszych średnicach.
Walcownia Rur Andrzej z Zawadzkiego specjalizuje się produkcji rur przewodowych, kotłowych oraz konstrukcyjnych o mniejszych średnicach.
Spółka Alchemia podpisała z Towarzystwem Finansowym Silesia warunkową umowę na kupno ponad 54 tys. udziałów spółki Walcownia Rur Andrzej (WRA) za 42 mln zł.

Transakcja dojdzie do skutku, jeśli zgodę na nią wyrazi m.in. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Od momentu, gdy zacząłem zarządzać TF Silesia, miałem za zadanie realizację konsekwentnej polityki wycofywania się z segmentu rurowego. Alchemia od początku wykazywała zainteresowanie naszym podmiotem z tego segmentu, ale rozmowy toczyły się wielokrotnie i nie przynosiły zakładanego rezultatu. Tym bardziej cieszę się, że możemy finalizować sprzedaż WRA - powiedział Wojciech Bańkowski, prezes TF Silesia

Karina Wściubiak – Hankó, prezes Alchemia S.A:

- O WRA staraliśmy się bardzo długo. Składaliśmy kilka ofert, przeprowadziliśmy wiele rozmów z właścicielem. Przejęcie WRA to sukces. Dzięki tej transakcji polski koncern rurowy o paneuroejskim znaczeniu jest już faktem. Przejęcie kolejnego producenta rur pozwala nam na przedstawienie najbardziej kompleksowej na polskim rynku oferty stalowych rur bez szwu. A tym samym znacząco zwiększyć udział Alchemii na tym rynku.

Jesienią 2010 r. podjęto decyzję o prywatyzacji WRA

WRA specjalizuje się produkcji rur przewodowych, kotłowych oraz konstrukcyjnych o mniejszych średnicach.

Na początku 2011 roku grupa Alchemia kupiła od ISD Huta Częstochowa Zakład Produkcji Rur za łączną kwotę 101,5 mln zł.

W skład Grupy Kapitałowej Alchemia wchodzi:

  • Huta Batory - producent najwyższej jakości stalowych rury bez szwu o dużych średnicach: od 219mm do 508mm. Produkuje również wlewki w ponad 300 gatunkach wykorzystywane do przerobu takie na produkty końcowe jak rury, pręty, odkuwki, blachy.
  • Rurexpol – producent rur bez szwu o mniejszych średnicach: od 121mm do 273mm, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle naftowym oraz do przesyłu gazu w trakcie wierceń poszukiwawczych nafty i gazu, jak również samego ich transportu. W Rurexpolu powstają także rury stopowe dla energetyki i rury konstrukcyjne do dalszej obróbki mechanicznej m.in. do siłowników hydraulicznych i elementów konstrukcji hal.
  • Huta Bankowa – jedyny krajowy producent obręczy do szynowych zestawów kołowych (kolej, tramwaje, metro) oraz pierścieni kuto-walcowych, prętów okrągłych o średnicy powyżej 150mm, kątownika równoramiennego 200x200 mm oraz kształtowników łebkowych do budowy statków. Huta oferuje również szeroki zakres walcowanych kęsów i kęsisk do kucia.
  • Kuźnia Batory - producent wyrobów kutych z ponad 100 gatunków stali przeznaczonych dla różnych gałęzi przemysłu. Jedyny w Polsce producent niszowego asortymentu – osi kolejowych kutych na kowarce oraz wlewków przetapianych elektrożużlowo.
  • Laboratoria Badań Batory - wykonawca badań technicznych i prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk technicznych, a także badań chemicznych i wytrzymałościowych. Alchemia kontroluje ponadto takie podmioty jak producent rur bez szwu Huta Batory, producent prętów okrągłych, obręczy oraz pierścieni kuto-walcowych Huta Bankowa, Kuźnia Batory, Rurexpol oraz Laboratorium Badań Batory.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska