Amundsen najlepszym biegaczem narciarskim sezonu

Piotr Olkowicz
Najlepsza trójka sprintu rozegranego w Falun dwa dni temu. Od lewej Fin Lauri Vuorinen, Johannes Hoesflot Klaebo i trzeci w tamtym wyścigu triumfator sezonu Harald Ostberg Amundsen PAP/EPA/Anders Wiklund
Norweski narciarz Harald Oestberg Amundsen zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Niedzielny bieg ze startu wspólnego techniką dowolną na 20 km w szwedzkim Falun wygrał jego rodak Johannes Hoesflot Klaebo.

Klaebo przyprowadził do mety dużą grupę i wygrał przed dwójką swoich kolegów z reprezentacji. Gjoeran Tefre stracił 0,4, a Martin Loewstroem Nyenget 2,2 s. Amundsen długo utrzymywał się w czołówce i dopiero w samej końcówce opadł z sił. Ostatecznie zajął 17. miejsce - 19,4 s za zwycięzcą.

Klaebo po raz 83. w karierze wygrał bieg PŚ i szósty z rzędu w końcowej fazie sezonu.

W Falun startowało trzech Polaków. Sebastian Bryja był 64. ze stratą 3.33,9, natomiast Maciej Staręga 86. - 6.31,4. Z kolei Dominik Bury nie ukończył zawodów.

Klasyfikację generalną wygrał Amundsen, gromadząc 2582 pkt, przed Klaebo - 2470 i trzecim z Norwegów Erikiem Valnesem - 2106. Staręga sezon ukończył na 137. miejscu - 43 pkt., a Kamil Bury na 144. - 37.