Badania okresowe i wstępne. Czy pracodawca musi nas na nie wysyłać w czasie epidemii koronawirusa?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Badania okresowe w czasie epidemii nie powinny być obowiązkowe, większy problem jest ze wstępnymi.
Badania okresowe w czasie epidemii nie powinny być obowiązkowe, większy problem jest ze wstępnymi. Karolina Misztal
Zaniepokojeni pracownicy alarmują nto, że pracodawcy żądają od nich stawienia się na badaniach okresowych. - Jak to się ma do ograniczania kontaktów w czasie epidemii? - pytają.

Takie sygnały otrzymaliśmy m.in. od pracowników ZUS i jednego z powiatowych urzędów pracy.

- Co do zasady, przepisy w tym zakresie się nie zmieniły. To oznacza, że pracodawca nie powinien dopuścić pracownika do pracy bez badań wstępnych, okresowych czy kontrolnych. Propozycje na temat zmian w tej kwestii zawiera projekt zmiany specustawy o COVID-19 z 21 marca br., który jest obecnie procedowany - komentuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy opolskiego ZUS.

Tomasz Krzemienowski, zastępca okręgowego inspektora pracy w Opolu wyjaśnia, że w tej sprawie pracodawcy powinni kierować się stanowiskiem głównego inspektora pracy z 23 marca.

Wspomniane stanowisko dotyczy obowiązku terminowego kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie oraz obowiązku terminowego przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
[promo]2837;1;Wspieramy Lokalny Biznes![/promo]
GIP powołuje się na obecną sytuację epidemiologiczną i opublikowanie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 491), jak również pismo otrzymane z Ministerstwa Zdrowia z 12 marca br., znak ZPM.6131.5.2020.MS, dotyczące propozycji zawieszenia wykonywania badań profilaktycznych pracowników, wynikających z art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, do dnia 30 kwietnia 2020 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).

I proponuje w sprawie badań okresowych i wstępnych oraz szkoleń BHP:

 • zawieszenie obowiązku przeprowadzania okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku wystawienia skierowania na okresowe badania lekarskie w terminach wynikających z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych. - Terminowe wystawienie skierowania będzie potwierdzeniem gotowości pracodawcy do wypełnienia obowiązku określonego w art. 229 Kodeksu pracy. Pracownicy powinni zostać zobowiązani do niezwłocznego udania się do jednostki medycyny pracy, z którą przedsiębiorstwo ma podpisaną umowę o świadczenie usług w zakresie profilaktycznej opieki lekarskiej nad pracownikami, po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego i przywróceniu możliwości przyjmowania pracowników do tych placówek;
 • utrzymanie obowiązku niedopuszczania do pracy pracowników bez orzeczenia lekarskiego, określającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy, otrzymywanego przez pracownika podczas wstępnych profilaktycznych badań lekarskich;
 • dopuszczenie możliwości przeprowadzania instruktażu ogólnego w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium (o czasie trwania min. 3 h lekcyjne), w szczególności z użyciem środków komunikacji elektronicznej, wykorzystujących możliwość przesyłania obrazu i dźwięku (on-line). Pracownicy powinni otrzymać (np. pocztą elektroniczną) komplet niezbędnych materiałów umożliwiających im zaznajomienie się z: podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminie pracy, przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku;
 • dopuszczenie możliwości przeprowadzania szkoleń okresowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium (o czasie trwania min. 8 h lekcyjnych), w szczególności z użyciem środków komunikacji elektronicznej, wykorzystujących możliwość przesyłania obrazu i dźwięku (on-line). Pracownicy powinni otrzymać (np. pocztą elektroniczną) komplet niezbędnych materiałów do zaktualizowania i uzupełnienia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z wykonywaną pracą, zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami, postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń.
 • przeprowadzanie egzaminu sprawdzającego przyswojenie przez uczestnika szkolenia okresowego wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, kończącego szkolenie okresowe, niezwłocznie po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego;
 • utrzymanie obowiązku przeprowadzania instruktażu stanowiskowego zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki I Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych; pracownika przenoszonego na takie stanowisko oraz ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu lub studenta odbywającego praktykę studencką.

- Działania pracodawców przeprowadzane zgodnie z powyższymi propozycjami nie powinny obniżyć poziomu bezpieczeństwa pracy pracowników, a jednocześnie pozwolą zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 - skomentował GIP.

- Z tego stanowiska wynika, że z badaniami okresowymi nie powinno być problemu. Większy jest ze wstępnymi. Pewnym rozwiązaniem są zapisy prawa pracy, zgodnie z którymi pracownik, posiadający ważne badania lekarskie i podejmujący pracę na takim samym stanowisku u tego samego pracodawcy w okresie 30 dni od zakończenia wcześniejszego stosunku pracy, może być uznany za pracownika posiadającego aktualne badania. Analogicznie dotyczy to pracownika podejmującego w tym samym okresie pracę u nowego pracodawcy, ale na takim samym stanowisku, jakie zajmował wcześniej lub gdy pracodawca uzna, że zakres jego obowiązków jest taki sam - dodaje Tomasz Krzemienowski z OIP w Opolu.

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Opolu z/s w Kędzierzynie-Koźlu zarekomendował pracodawcom z nim współpracującym i ich pracownikom następujące działania:

 • 1. Pracodawca wystawia skierowanie na badanie profilaktyczne.
 • 2.Pracodawca ze strony internetowej www.womp.opole.pl drukuje Kartę badania profilaktycznego dla każdego kierowanego na badanie Pracownika.
 • 3.Pracownik wypełnia Kartę badania profilaktycznego (zaznaczone pola) i podpisuje ją. Na pierwszej stronie karty pracownik wpisuje serię i nr dowodu osobistego.
 • 4.Pracodawca przesyła skany skierowań i wypełnione Karty badań profilaktycznych na adres e-mail, a oryginały przesyła pocztą lub w zaklejonej kopercie składa osobiście w rejestracji ośrodka.
 • 5.Lekarz medycyny pracy na podstawie posiadanej dokumentacji oraz oceny badania podmiotowego wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na okres maksymalnie do 30.09.2020r.
 • 6.W szczególnych sytuacjach lekarz może wezwać pacjenta w celu przeprowadzenia badania przedmiotowego.
 • 7.Opłata za powyższe badanie profilaktyczne z wydaniem orzeczenia będzie regulowana wyłącznie na konto bankowe Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w wysokości połowy obowiązującej ceny wg umowy, za badanie przez lekarza medycyny pracy.
 • 8.Orzeczenia można odebrać osobiście w rejestracji lub będą wysyłane pocztą (Pracodawca określa formę odbioru).
 • 9.Na czas epidemii odstępujemy od wymogu potwierdzania podpisem pracownika odbioru orzeczenia, w rejestrze wydanych orzeczeń.
 • 10.Po ustaniu okresu zagrożenia epidemicznego, pracownik, który otrzymał orzeczenie rejestruje się na badanie profilaktyczne w celu uzupełnienia wymaganych konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych. Lekarz medycyny pracy wystawi Orzeczenie docelowe, a pracownik złoży podpis w rejestrze wydanych orzeczeń
 • 11.Pracodawca ponosi opłatę w wysokości drugiej połowy obowiązującej ceny wg umowy plus opłatę za ewentualne konsultacje specjalistyczne i badania dodatkowe zgodnie z umową.
od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska