Bądźmy tolerancyjni

Prowadzili: Marz, Kat
Mirosława Olszewska na czacie „NTO”.
Mirosława Olszewska na czacie „NTO”.
Uczestnicy czata rozmawiali z Mirosławą Olszewską, pełnomocnikiem zarządu województwa ds. przeciwdziałania narkomanii. Pani pełnomocnik była gościem wtorkowego "Czatowania na drugie śniadanie" w ramach ogólnopolskiej kampanii "Porozmawiaj o AIDS. Przeszłość bywa groźna". Pytania przez godzinę zadawało 18 internautów.

krzysztof30: - Gdzie na Opolszczyźnie można zbadać, czy nie jest się nosicielem wirusa HIV?
Mirosława Olszewska: - Anonimowe badania są wykonywane w Punk-cie Konsultacyjnym przy Poradni Przedmałżeńskiej i Rodzinnej na ul. Damrota 6. w każdą środę od 16-19.

Tatanka: - Czy okres wakacyjny sprzyja sięganiu przez młodzież po narkotyki?
Mirosława Olszewska: - Zdecydowanie tak. Oczywiście wiąże się też z marketingiem stosowanym przez dilerów, którzy w czasie wa-kacji oferują narkotyki za darmo. Poza tym jest to czas na eks-perymenty, nowe doświadczenia, bez kontroli osób dorosłych. Cza-sem brakuje młodym ludziom pomysłu na spędzenie czasu i wtedy sięgają "na skróty" po środki po których jest fajnie.

Wojtek: - Dlaczego aktualne hasło dotyczy przeszłości? I związków heteroseksualnych, przecież HIV to głownie problem nar-komanów i homoseksualistów?
Mirosława Olszewska: - Z ostatnich wyników badań wynikło, że liczba zakażeń wirusem HIV po raz pierwszy od lat była większa ze związków heteroseksualnych, niż związanych z narkomanią. A przeszłość dlatego, że często zapominamy o naszych poprzednich partnerach seksualnych, czy zachowaniach ryzykownych z młodości.

drupi2: - Czy na Opolszczyźnie jest dużo ludzi zarażonych wi-rusem HIV?
Mirosława Olszewska: - Aktualne informacje posiada wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna w Opolu.

Tatanka: - W jakim wieku ludzie najczęściej sięgają po narko-tyki?
Mirosława Olszewska: - Najczęściej w wieku 14-15 lat następuje inicjacja narkotykowa (dotyczy to marihuany), bywają przypadki wcześniejszego sięgnięcia po narkotyk. Najbardziej drastyczne dotyczą 8-9-latków (środki wziewne).

Felek: - Czy to prawda, ze prezerwatywa nie chroni przed AIDS?
Mirosława Olszewska: - Prezerwatywa jest środkiem, który bar-dzo znacznie ogranicza możliwość zakażenia HIV. Oczywiście nie ma środków stuprocentowych, bo prezerwatywa też nie daje stupro-centowej gwarancji. Nie mniej jednak aktualnie jest to najpew-niejszy środek ochrony.

Bolek: - Moja córka chodzi do technikum z dziewczyną, która bierze narkotyki i włóczy się po świecie. Wygląda strasznie chu-do. Boję się, że ma AIDS. Czy córka może się od niej zarazić?
Mirosława Olszewska: - Nie może. Musiały by zaistnieć okolicz-ności które pozwoliłyby na kontakty seksualne córki z tą dziew-czyną, czy wspólny wypadek (dotyczy wymieszania krwi). Poza tym wygląd nie świadczy o zakażeniu. Narkotyki typu amfetaminy bar-dzo wyniszczają organizm, chociaż nie są podawane dożylnie.

Wojtek: - Czy jest szczepionka na HIV?
Mirosława Olszewska: - Nie ma szczepionki ze względu na to, że HIV jest skomplikowanym i często mutującym się wirusem i wykry-wane są wciąż jego nowe podtypy. Jest bardzo wiele badań ekspe-rymentalnych i co najmniej kilkanaście prototypów szczepionek, ale nie ma takiej, która by dowodziła stuprocentowej skuteczno-ści.

niedziela: - Czy kobieta łatwiej może zarazić się HIV niż męż-czyzna?
Mirosława Olszewska: - Tak, kobieta jest bardziej narażona podczas stosunków płciowych bez zabezpieczenia, gdyż podczas wy-trysku w pochwie kobiety może wystąpić większa ilość spermy, która niesie ze sobą HIV. Poza tym najdrobniejsze otarcia i ska-leczenia mogą stanowić miejsce wniknięcia HIV do organizmu.

drupi2: - Jak pani sądzi, co można zrobić, aby zmniejszyć pro-blem narkomanii w Polsce?
Mirosława Olszewska: - Jestem przekonana o tym, że możemy mieć wpływ na obniżenie popytu na narkotyki. Za podaż nie odpowiadam - wiąże się to z rozwiązaniami na skalę globalną, cywilizacyjną, państwową - zajmują się tym inne instytucje. Należy pracować nad tym, aby młodzi ludzie mieli inny pomysł na rozwiązywanie swoich problemów, na zwiększone poczucie własnej wartości, na dobrą za-bawę, prawidłową komunikację, niż środki psychoaktywne.

ola22: - Czy ludzie nadal tak bardzo boją się wirusa HIV? Czy wciąż okazują się mało tolerancyjni wobec ludzi chorych?
Mirosława Olszewska: - Niestety tak. Myślę, że w tak trudnych czasach, w jakich żyjemy w ogóle jest problem z tolerancją. Do-tyczy to także ludzi żyjących z HIV.

alex: - Czy zmienił się MONAR po śmierci Marka Kotańskiego?
Mirosława Olszewska: - Tak. Następczyni Marka Jolanta Koczu-rowska, jest na pewno silną osobowością i profesjonalistą w le-czeniu narkomanów. Charyzma Marka była niepowtarzalna. Z przy-krością zauważam obudzenie się różnych upiorów w organizacji MONARU - nierozwiązanych problemów ambicjonalnych, nie pozała-twianych spraw formalnych. Myślę, że najtrudniejszy czas Monar ma za sobą. Aktualnie wychodzi na prostą. Dotyczy to organiza-cji, ludzi w niej pracujących, procesu terapii. Jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia uwzględni ta grupę chorych, nie powinno być dal-szych problemów w funkcjonowaniu i rozwoju Monaru.

Marek26: - Czy tak zwane lekkie narkotyki też uzależniają?
Mirosława Olszewska: - Nie uznaję podziału na narkotyki lekkie i ciężkie. Narkotyk jest substancją psychoaktywną, która powodu-je zmianę obrazu rzeczywistości. I taka jest i marihuana, i he-roina, i alkohol. Problem z pochodnymi konopi polega na tym, że czas potrzebny na uzależnienie się jest znacznie dłuższy, niż przy innych narkotykach. Mam pacjentów, którzy trafiają do mnie po roku, dwóch używania marihuany z prośbą o pomoc. Mówią, że nie mogą wytrzymać dnia bez jointa. Źle funkcjonują, mają pro-blemy z koncentracją, z pamięcią, wiele problemów społecznych (z rodziną, w szkole, z przyjaciółmi).

Anusia22: - Ile osób na świecie jest zakażonych HIV?
Wojtek: - Jaka jest liczba osób żyjących z HIV na świecie? Ile kobiet, dzieci?
Mirosława Olszewska: - Liczba osób żyjących z HIV i AIDS aktu-alnie wynosi 42 mln. Wśród nich jest 38,6 mln. osób dorosłych (kobiet 19,2 mln, dzieci poniżej 15 roku życia 3,2 mln).

Tatanka: - Czy nosiciele wirusa HIV muszą się wyrzec wszelkich kontaktów seksualnych, aby nie zarazić drugiej osoby, czy może istnieje jakiś rodzaj "bezpiecznego seksu"?
Mirosława Olszewska: - Oczywiście, że seks z osobą zakażoną z HIV może być bezpieczny. Poza prezerwatywą korzystne jest drugie zabezpieczenie ze strony kobiety. Nie traktujemy osób z HIV jako ludzi chorych. Funkcjonują jak inni ludzie: mają rodziny, pracu-ją, rozwijają się. Muszą tylko bardziej uważać na siebie i na innych.

krzysztof30: - Może pani wyliczyć kiedy można się zarazić wi-rusem HIV?
Mirosława Olszewska: - Zakażenie HIV może nastąpić przez: kon-takt seksualny z zakażoną osobą, ekspozycję na zakażoną krew i jej produkty (przetoczenie zakażonej krwi, używanie zakażonych strzykawek i igieł), zakażenie płodu przez zakażoną matkę.

Aga: - Witam Pani Mirosławo!!! Pozdrowienia przesyłamy z Po-radni TRR!!
Mirosława Olszewska: - Dziękuję za pozdrowienia. Reklamuję Wasz punkt konsultacyjny.

Wojtek: - Ile zgonów z powodu AIDS było w 2002 roku?
Mirosława Olszewska: - W 2002 roku zmarło z powodu AIDS 3,1 mln ludzi na świecie.

Bolek: - Czy w województwie opolskim są jakieś hospicja, w których mogli by przebywać chorzy na AIDS?
Mirosława Olszewska: - Nie ma wydzielonych hospicjów dla cho-rych na AIDS w naszym województwie, ale nie ma też takiego zapo-trzebowania. W Polsce istnieją hospicja przy szpitalach prowa-dzone przez organizacje pozarządowe, na przykład "Solidarni plus", "Res Humana".

drupi2: - Czy kobieta lub mężczyzna może nieświadomie zarazić swojego partnera chorobą weneryczną? Czy istnieją takie choroby weneryczne, które modą przebiegać bezobjawowo u któregoś partne-ra? A jeśli tak, to jakie to choroby?
Mirosława Olszewska: - Nie jestem lekarzem. Myślę, ze na te pytania odpowiedzieli by specjaliści z wojewódzkiej stacji sani-tarno-epidemiologicznej lub dermatolodzy. Na pewno jest tak, ze możemy zarazić swojego partnera HIV nieświadomie, myślę, ze cho-robą weneryczną też.

Aga: - Jak domyśla Się Pani mamy różne materiały z KC dotyczą-ce ogólnopolskiej akcji!!! Zapraszamy chętnych na zrobienie te-stu anonimowego u nas w poradni!
Mirosława Olszewska: - Zarówno w radiu, jak i w gazecie przy-pominam hasło dotyczące akcji "Nie żyj w niepewności - wykonaj test na HIV" i możliwość wykonania testów w Waszej poradni.

baca: - Czy możliwe jest, aby matka chora na AIDS urodziła zdrowe dziecko?
Mirosława Olszewska: - Tak. Statystyka dotycząca zdrowych dzieci przez zakażone kobiety jest dla tych ostatnich bardzo ko-rzystna, bo około 80 proc. dzieci rodzi się zdrowych. Oczywiście jeżeli kobieta jest objęta opieką lekarską.

Tatanka: - Czy to prawda, że również przez duże ilości śliny można zarazić się AIDS?
Mirosława Olszewska: - Przeniesienie wirusa przez kontakt ze śliną zakażonego partnera jest teoretycznie możliwe, jednakże ślina jest środowiskiem o własnościach inhibicyjnych dla HIV. Prędzej może dotyczyć to skaleczeń w jamie ustnej.

Janina: - Jak długo można żyć z HIV?
ola22: - Jak długo można być nosicielem HIV i nie zachorować na AIDS?
Mirosława Olszewska: - Jeżeli jest się objętym opieką lekarską i na przykład bierze się udział w programie leczenia, to najnow-sze symulacje mówią, że osoba 39-letnia jeżeli bierze systema-tycznie lekarstwa, to może przeżyć jeszcze 30 lat.

gabi: - Proszę powiedzieć, czy osoby zarażone maja szansę na jakąś terapie w kraju dająca im szansę "leczenia" skutków choro-by. Chodzi mi o to czy jest jakiś program opieki którym objęte są chore osoby ?
Mirosława Olszewska: - Tak, Krajowe Centrum ds. AIDS prowadzi wiele programów opieki nad ludźmi żyjącymi z HIV, prowadzone też są programy w klinikach chorób zakaźnych w całym kraju, jeśli chodzi o HIV jesteśmy na bieżąco z wszystkimi osiągnięciami me-dycznymi dostępnymi w świecie.

Wojtek: - Czy istnieją w Polsce jakieś przypadki zarażenie się HIV w sposób inny niż przez zażywanie narkotyków czy drogą płciową?
Mirosława Olszewska: - W Polsce od 1985 roku w 19 przypadkach zostały zakażone HIV osoby chore na hemofilię.

Felek: - Czy lekarz ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta, który poinformuje go że jest nosicielem wirusa HIV?
Mirosława Olszewska: - Nie, każdy pacjent żyjący z HIV ma pra-wo do opieki lekarskiej.

Bolek: - Skąd mam być pewien, kiedy idę do lekarza, że ze sprzętów medycznych nie korzystał wcześniej jakiś nosiciel? Strzykawki są jednorazowe, ale wiele innych urządzeń nie.
Mirosława Olszewska: - Pracownicy ochrony zdrowia są ciągle szkoleni na temat wiedzy dotyczącej HIV. We własnym interesie dbają o to, aby sprzęt był sterylny.

Janina: - Jaki wiek jest najlepszy na podjęcie inicjacji sek-sualnej? W jakim wieku powinno się uświadamiać dzieci o zagroże-niach płynących z seksu?
Mirosława Olszewska: - Problem inicjacji seksualnej dla mnie nie jest sprawą wieku, ale miłości. Oczywiście uwzględniając ograniczenia psychofizjologiczne młodych ludzi. W każdym wieku w zależności od możliwości zrozumienia przez dziecko.

gabi: - Jaka jest Pani opinia, czy każdy powinien okresowo ro-bić sobie badania na HIV, tak jak robi się np. inne badania kon-trolne?
Mirosława Olszewska: - To zależy od stylu naszego życia, od naszych wartości. Myślę jednak, że badania te wejdą do standardu badań profilaktycznych.

krzysztof30: - Naukowcy stwierdzili ostatnio, że wakacje to okres, w którym najwięcej osób zaraża się HIV. Czy to prawda?
Mirosława Olszewska: - W aspekcie tegorocznego hasła czyli "Przeszłość bywa groźna" i wyników badań dotyczących nowych za-każeń wynikających z kontaktów heteroseksualnych okres wakacji jest okresem dla wielu ludzi miłości wakacyjnych, które często wiążą się z seksem i mało znanym...

baca: - Czy Polska jest krajem szczególnego ryzyka jeśli cho-dzi o możliwość zachorowania na AIDS?
Mirosława Olszewska: - Nie. Aktualnie nasze służby sanitarne dają sobie radę z zakażeniami HIV, nie mniej jednak dla naszych sąsiadów szczególnie w krajach byłego Związku Radzieckiego (Ukraina, Białoruś, Rosja) liczba osób zakażonych wzrosła od ro-ku 95-97 ponad pięciokrotnie, ...

Wojtek: - Mimo że zakażony HIV ma prawo do leczenia zdarza się, że w szpitalach odmawiają pomocy lekarskiej. Co osoba zaka-żona może zrobić w takiej sytuacji?
Mirosława Olszewska: - Ma prawo zaskarżenia decyzji lekarza, zarówno prawnej, jak i etycznej (myślę o izbach lekarskich). A pragmatycznie lepiej jest poszukać takiego lekarza, który będzie Ci sprzyjał i do którego będziesz miał zaufanie.

gabi: - Czy ma Panik kontakt z nosicielami HIV? Jeżeli tak, to na co Pani szczególnie zwraca uwagę by chronić się przed zaraże-niem?
Mirosława Olszewska: - Osoby żyjące z HIV są moimi przyjaciół-mi (oczywiście nie wszyscy), pracuję z osobami zakażonymi, spę-dzam z nimi czas wolny. Razem uważamy na siebie. Często oni bar-dziej niż ja, np. przy jakimś przypadkowym skaleczeniu.

Janina: - Córka mojej znajomej spotyka się z chłopakiem chorym na AIDS. Czy jej matka powinna zabronić córce spotkać się z nim?
Mirosława Olszewska: - Myślę, że chłopak nie jest chory na AIDS, tylko jest osobą z HIV. Nie widzę powodu, dla którego mat-ka miałaby kierować życiem emocjonalnym swojej córki. Naturalne jest, że może się obawiać - ale od czego jest komunikacja? Nale-ży z córką otwarcie rozmawiać, nie oceniać, krytykować, czy za-braniać.

Wojtek: - Co zrobiłaby pani w sytuacji gdyby chodziło o pani dziecko?
Mirosława Olszewska: - Na pewno było by to dla mnie trudne. Obawy dotyczyły by nie tyle zakażenia, co funkcjonowania psy-chicznego i społecznego mojego dziecka i jego partnera. Nie mniej jednak myślę, że najgorszym rozwiązaniem byłoby odtrącenie dziecka, a nie próba zrozumienia jego uczuć.

baca: - Ile kosztuje zrobienie anonimowego testu HIV?
Mirosława Olszewska: - Badania w punkcie konsultacyjnym przy poradni przedmałżeńskiej w środy od 16-19 są bezpłatne.

Tatanka: - Czy nosiciel wirusa HIV zawsze ma obowiązek infor-mować lekarza o swojej chorobie?
Mirosława Olszewska: - Nie, nie ma takiego obowiązku prawnego. Często radzę osobom zakażonym, aby przyznawały się do wirusa żółtaczki, który jest epidemiologicznie groźniejszy, ale bar-dziej akceptowany społecznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska