Bankier.pl. Produkty dla seniorów są trendy

(oprac. dora)
Rynek usług i produktów oferowanych specjalnie dla seniorów się rozwija. (fot. sxc)
Rynek usług i produktów oferowanych specjalnie dla seniorów się rozwija. (fot. sxc)
Podobno nie dość poważnie traktujemy problem starzenia się społeczeństwa i nie doceniamy grożących nam konsekwencji zmian demograficznych. Powoli jednak przygotowujemy się do dominacji starości.

Young at Heart, to nazwa amerykańskiego chóru, którego historię opowiada dokumentalny film o tym samym tytule. Reżyser, Stephen Walker, towarzyszy rozśpiewanej grupie w zmaganiu się z codziennymi trudnościami i... ze starością.

Y@H w całości złożony jest bowiem z osób, które urodziły się przed rokiem 1936. Mimo podeszłego wieku i odczuwanych dolegliwości, chórzyści tryskają humorem, są w dobrej formie psychicznej i z przyjemnością nie tylko spotykają się na próbach, ale też wyruszają w trasy koncertowe.

Ich aktywność budzi podziw szerokiego grona (w filmie wywołują wzruszenie publiczności na specjalnym koncercie dla więźniów). Young at Heart jest doskonałym dowodem na to, że dojrzały wiek nie musi oznaczać końca przyjemności.

Podobnych zrzeszeń, dobrowolnych związków osób starszych powstaje na pęczki, a na tym nie koniec, skoro grozi nam starzenie się społeczeństwa na szeroką skalę.

Czytaj dalej: By wszystko było age-friendly

Życie jak w Madrycie

Co prawda nie stolicę, ale inne miasta Hiszpanii mają okazję zwiedzić uczestnicy projektu Europe Senior Tourism. To wspierana przez Unię Europejską inicjatywa mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, skierowana do osób po 55. roku życia.

W ramach EST, spełniający kryterium wieku mieszkańcy większości krajów Wspólnoty, w tym również Polski, mogą za około 350 euro udać się po sezonie na wakacje do Hiszpanii. Organizatorzy gwarantują serdeczną atmosferę, doborowe towarzystwo i szereg atrakcji przygotowanych z myślą o osobach starszych. Będzie czas na poznawanie andaluzyjskiej kultury, natury i stylu życia.

Ci, których nie stać na zagraniczne wakacje, również nie powinni narzekać na brak możliwości spędzenia wolnego czasu w gronie rówieśników. Co prawda o atrakcje najłatwiej w dużym mieście, ale coraz częściej również małe miejscowości dbają o ofertę kulturalno-rozrywkową dla seniorów.

W czasie gdy spora ich grupa wędruje od lekarza do lekarza, inni wybierają odmienne formy rozrywki - preferują fitness, kursy samoobrony lub brydża. We wszystkich tych dziedzinach bez problemu znajdą wyłączne oferty dla siebie. Kursy samoobrony dla osób starszych organizuje się we Wrocławiu czy Płocku, fitness dla seniorów to propozycja m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włocławku, na brydża zaprasza chociażby Klub Brydżowy Seniora działa w Krynicy-Zdroju. Analogiczne oferty pojawiają się także w innych częściach Polski.

Dla seniorów zarezerwowano około południowe seanse w pierwsze czwartki miesiąca, w sieci Multikino. W Klubie Filmowym Seniora do obejrzenia nie tylko klasyki, lecz także nowości, ostatnio chociażby „Dzieci Ireny Sendlerowej”. „- Aktywny senior to szczęśliwy senior”, mówią pomysłodawcy akcji i chyba mają rację.

Otworem stoją również osiedlowe kluby seniora. Przybywa ich jak grzybów po deszczu - w samym tylko Wrocławiu w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat powstało ich aż 40. Wszystkie potrzebne informacje na temat inicjowanych przez nie wydarzeń i terminów spotkań – do znalezienia w internecie.

Czytaj dalej: Seniorzy w internecie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska