Będzie powrót do „starej” składki zdrowotnej? Na stole kilka opcji. Kluczem finansowanie NFZ i sprawiedliwe oskładkowanie firm

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W rządzie trwają analizy dotyczące sposobów przeprowadzenia zmian w składce zdrowotnej. Ulga dla firm to jedno, ale kluczowe jest finansowanie NFZ.
W rządzie trwają analizy dotyczące sposobów przeprowadzenia zmian w składce zdrowotnej. Ulga dla firm to jedno, ale kluczowe jest finansowanie NFZ. 123rf.com/vivoo
Ministerstwo Zdrowia i resort finansów pracują nad zmianami w składce zdrowotnej. Współpraca tych jednostek to nie przypadek. Rząd chce ulżyć przedsiębiorcom w Polsce, jednak musi zadbać o finansowanie NFZ. Czy będzie powrót do składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu? Czy przedsiębiorcy będą mogli odliczyć składkę zdrowotną od dochodu? Na razie w rządzie jest świadomość, że przedsiębiorcy traktowani są niesprawiedliwie.

Spis treści

Powrót do ryczałtowego rozliczenia składki zdrowotnej?

Obietnice wyborcze Koalicji Obywatelskiej to także konkret nr 34.: „Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych”. Okazuje się, że prace nad zmianami nabierają tempa:

W imieniu pani minister Izabeli Leszczyny pragnę poinformować, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia, w Departamencie Lecznictwa prowadzone są analizy dotyczące możliwości i sposobu wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne, które są prowadzone w porozumieniu z Ministrem Finansów – przekazał Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia.

Na stole jest kilka rozwiązań, jednak póki co resort mówi ogólnie o „uproszczeniu zasad naliczania składki, w tym poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania”. Według wiceministra te zmiany będą wiązały się z całościową reformą podatkową. Na ten moment resort zdrowia analizuje jednak przede wszystkim wpływ ewentualnych zmian na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia i cały budżet państwa. Przed nami prawdopodobnie

Składka zdrowotna za bardzo obciąża przedsiębiorców?

Wiceminister zdrowia przypomina także zapisy Konstytucji RP, która przyjmuje, że ustawodawca ma dużą swobodę w kształtowaniu sposobu finansowania publicznej opieki zdrowotnej, jednak powinien uwzględniać równomierne rozłożenie ciężarów na wszystkich ubezpieczonych. Obecnie natomiast w wyniku zmian wprowadzonych przez Polski Ład doszło do zwiększenia obciążeń przedsiębiorców.

Te pieniądze teoretycznie poprawiałyby zdolność funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Ale w listopadzie 2022 r. (…) dokonano zmian, które zredukowały dopłaty z budżetu państwa do budżetu NFZ, właściwie na ok. 13 mld zł - podkreśla Konieczny.

Skończyło się wówczas finansowanie np. ratownictwa medycznego, wielu leków, które miały być bezpłatne czy składki zdrowotnej mundurowych. Wszystkie te obciążenia przeszły z budżetu państwa na NFZ.

Proste przywrócenie poprzednich form zbierania składki, bez wzmocnienia strony dopłat z budżetu państwa, zaowocowałoby znacznym uszczupleniem ilości pieniędzy, którymi będzie dysponował NFZ - kwituje wiceminister zdrowia.

Czy zatem będzie powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej? Czy możliwe będzie odliczenie składki zdrowotnej od dochodu? Byłby to powrót do stanu sprzed 2022 roku. Wówczas możliwe było odliczenie składki zdrowotnej niemal w całości - 7,75 proc. z 9 proc. składki. To sprawiało, że przedsiębiorcy płacili średnio 600-800 zł składki zdrowotnej rocznie. Obecnie takie wartości to dla wielu firm miesięczne składki. Strona rządowa zapewnia, że procedowane są różne sposoby zmian w naliczaniu składki zdrowotnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie powrót do „starej” składki zdrowotnej? Na stole kilka opcji. Kluczem finansowanie NFZ i sprawiedliwe oskładkowanie firm - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska