Bez zgody zburzyli zabytkowy obiekt w Brzegu. Konserwator zabytków zawiadamia prokuraturę

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Tak wyglądał ten zabytkowy budynek garażowy, a tak wygląda teraz
Tak wyglądał ten zabytkowy budynek garażowy, a tak wygląda teraz Mateusz Majnusz
Na ul. Robotniczej 14 w Brzegu, gdzie jeszcze do niedawna stał zabytkowy budynek, dziś pozostało tylko kilka cegieł. Właściciel wyburzył go bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. O sprawie została powiadomiona już prokuratura. 


Początkowo ten niepozorny budynek, który został wzniesiony w 1922 r., pełnił funkcję domu, później przeszedł transformację i stał się garażem.


- Budynek garażowy, który był integralną częścią tego zabytkowego kompleksu, został nieoczekiwanie zrównany z ziemią w pierwszych dniach marca tego roku. Mimo że budynek nie był może dominantą architektoniczną, stanowił ważny element historii - wyjaśnia dr hab. Monika Ożóg, opolska konserwator zabytków.Konserwator przypomina także, że każda zmiana funkcji zabytkowego obiektu, a tym bardziej jego usunięcie, powinna być dokładnie rozważona i zatwierdzona przez urząd.- To podstawowa procedura mająca na celu ochronę naszego dziedzictwa kulturowego. W przypadku budynku przy ul. Robotniczej, takiej zgody nie udzielono. Działania, które doprowadziły do wyburzenia, były więc działaniami nielegalnymi i muszą zostać odpowiednio zbadane oraz osądzone - podkreśla Ożóg.
Jakie konsekwencje grożą właścicielowi?

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył więc zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Brzegu, powołując się na art. 41 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, sygnalizując możliwe popełnienie przestępstwa zniszczenia zabytku. W przypadku umyślnego niszczenia zabytków, kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.W przypadku gdy działanie było nieumyślne, co oznacza, że sprawca nie zdawał sobie sprawy z wartości zabytkowej obiektu lub z faktu, że jest on wpisany do rejestru zabytków, prawo przewiduje łagodniejsze konsekwencje – grzywnę, karę ograniczenia wolności lub nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska