Bezpłatna "Akademia Stop Udarom" jest już dostępna dla nauczycieli

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Bezpłatna platforma edukacyjna online „Akademia Stop Udarom” jest już dostępna dla nauczycieli szkół podstawowych. Pomoże ona w przekazywaniu uczniom wiedzy na temat jednej z najgroźniejszych chorób neurologicznych, jaką jest udar mózgu.

Dzięki platformie każdy nauczyciel będzie mógł w dowolnym czasie pobrać przygotowane materiały i scenariusz, a następnie sam przeprowadzać warsztaty edukacyjne nt. udaru mózgu w swojej szkole.

Akademia jest częścią Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego na rzecz Profilaktyki Udarowej pt. „I Ty możesz zostać superbohaterem!” W jej ramach już w 2018 r. bezpłatne warsztaty edukacyjne nt. udaru mózgu odbyły się w szkołach we wszystkich województwach w Polsce.

Teraz nauczyciele będą mogli sami je prowadzić i uczyć dzieci, jak zostać superbohaterem, czyli uratować życie osobie z udarem mózgu. Na platformie, oprócz scenariusza lekcji, nauczyciele znajdą prezentację na temat udaru mózgu, film instruktażowy, pokazujący jak można przeprowadzić lekcję, zestaw ćwiczeń, krzyżówki czy quiz tematyczny.

Takie zajęcia mogą się odbyć w ramach lekcji wychowawczej albo biologii. Materiały te zostały opracowane w konsultacji z ekspertami medycznymi i dydaktykami.

Celem tych działań jest budowanie świadomości na temat medycznych i społecznych skutków udaru mózgu, profilaktyki choroby oraz właściwego postępowania w przypadku jej wystąpienia.

Rozpoznanie objawów udaru mózgu, błyskawicznie wezwanie pogotowia i przewiezienie chorego na oddział udarowy to szansa na uratowanie życia i sprawności chorego. Taka wiedza jest bezcenna, bo udar może dotknąć każdego.

- Efektywna profilaktyka odgrywa kluczową rolę w obniżeniu umieralności z powodu udaru mózgu. Szacuje się, że modyfikowalne czynniki udaru odpowiadają za ok. 90 proc. ryzyka wystąpienia choroby. Zapobieganie udarom nie może zaczynać się w późnym wieku, ale o wiele wcześniej. Dlatego zaplanowaliśmy dotarcie z edukacją na temat udaru mózgu do młodych ludzi – mówi dr Mariusz Baumgart, Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie!, współinicjator programu.

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W Polsce co roku na udar zapada około 80-90 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera. Co piąty chory, który przeżywa ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a niemal co trzeci – pomocy w niektórych codziennych czynnościach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska