Biblioteka w Oleśnie ma już ponad 300 audiobooków

Simona Zacha
- Audiobooki zazwyczaj czytają osoby znane, np. Krzysztof Globisz czy Janusz Gajos - mówi Halina Szklanny.
- Audiobooki zazwyczaj czytają osoby znane, np. Krzysztof Globisz czy Janusz Gajos - mówi Halina Szklanny. Simona Zacha
- W większości po książki mówione wcale nie sięgają uczniowie, ale ich rodzice, którzy na czytanie tradycyjnych książek nie mają czasu- mówi Halina Szklanny, dyrektorka Oleskiej Biblioteki Publicznej.

Audiobooki są dostępne na płytach kompaktowych jako pliki audio lub mp3, ale można także wypożyczyć książkę multimedialną, która przeznaczona jest tylko do odtwarzania w komputerze. Zapisana w formacie Daisy publikacja odtwarza dźwięk i pozwala na śledzenie tekstu na ekranie monitora.

- Audiobooki zazwyczaj czytają osoby znane, np. Krzysztof Globisz, Janusz Gajos, Wiktor Zborowski, Krzysztof Kowalewski, Maciej Stuhr, Danuta Stenka i Magdalena Zawadzka - mówi Halina Szklanny. - Czasami czytają także sami autorzy, jak Jacek Dehnel, Mariusz Czubaj czy Marek Krajewski, który w doskonałym stylu czyta własne kryminały.

Halina Szklanny zapytana o audiobooki warte polecenia bez wahania wymienia "Trylogię" Sienkiewicza, czytaną m. in. przez Janusza Gajosa i Marka Walczaka, "Lalę" Dehnela czytaną przez autora oraz "Good night Dżerzi" Janusza Głowackiego w wykonaniu Krzysztofa Globisza.
Czy audiobooki wyprą tradycyjne papierowe książki?

- Nie sądzę, szumu przewracanych kartek, zapachu książek nic nie zastąpi - uważa Halina Szklanny. Sama swoje ulubione książki: "Kubusia Puchatka", "Historię filozofii po góralsku" ks. Józefa Tischnera oraz powieści Ericha Marii Remarque'a czyta w tradycyjnej papierowej postaci.

- Papierowe książki wciąż mają przewagę jako lektury: łatwiej w nich szukać cytatów czy zabierać na lekcje - dodaje Halina Szklanny.

Biblioteka w Oleśnie książki mówione ma w swoich zbiorach już od lat 80. ubiegłego wieku.

- Poprzednikami audiobooków były kasety magnetofonowe, jedna powieść była nagrana na dwudziestu kasetach, które mieściły się w dwóch pudełkach - wspomina Antoni Bojanowski, bibliotekarz z Olesna.

W bibliotece w Oleśnie średnio wypożyczanych jest 30 audiobooków miesięcznie. Książki dostępne są w wypożyczalni głównej, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00 oraz w niedzielę od 10.00 do 15.00.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska