Biskup opolski Andrzej Czaja pielgrzymuje nyskim szlakiem św. Jakuba. Czterodniowa pielgrzymka to ponad 100 km drogi do przejścia

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Jakubowe pielgrzymowanie rozpoczęło się w czwartek w Głuchołazach w kościele pw. św. Wawrzyńca. Na szlaku towarzyszyło biskupowi kilkadziesiąt osób.
Jakubowe pielgrzymowanie rozpoczęło się w czwartek w Głuchołazach w kościele pw. św. Wawrzyńca. Na szlaku towarzyszyło biskupowi kilkadziesiąt osób. Marcin Żukowski
Biskup opolski Andrzej Czaja pielgrzymuje przez Opolszczyznę nyskim szlakiem świętego Jakuba. Każdy może do niego dołączyć.

W czwartek (30.06) pasterz Kościoła opolskiego wyruszył na czterodniową pielgrzymkę. Kapłan nie kryje, jakie intencje towarzyszą trudom Jego wędrówki.

- Przede wszystkim modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne. Także o powołania do służby w Kościele i do sakramentalnego małżeństwa. No i jak każda pielgrzymka ona ma mocny wymiar modlitwy błagalnej, ale też modlitwy pokutnej. Jest to też czas zadośćuczynienia Panu Bogu za grzechy Kościoła opolskiego – w związku z jubileuszem 50-lecia diecezji – ale w szczególności za grzechy prezbiterium, a więc moje grzechy i grzechy współbraci w kapłańskim posługiwaniu – tłumaczy biskup Andrzej Czaja.

Jubileuszowe Camino rozpoczęło się w czwartek rano w Głuchołazach. W drogę w kierunku Nysy wyruszyło z biskupem kilkadziesiąt osób. Przyjechały nie tylko z Opolszczyzny.

- Te drogi wyciszają nas wewnętrznie. Wszystkie trudy, które nas czekają poznajemy, nie odstraszają nas, tylko towarzyszą. Z czasem stają się przyjazne. Poznałam bardzo dużo osób i miejsc właśnie dzięki drodze świętego Jakuba - zdradza Teresa z Wrocławia, weteranka jakubowego pielgrzymowania.

Podążanie drogami św. Jakuba ma inny charakter pielgrzymowania niż przykładowo diecezjalne pielgrzymki na Jasną Górę, indywidualny, a nie grupowy i zorganizowany.

- Tutaj przede wszystkim bardziej akcent pada na wyciszenie. Idziemy bardziej w ciszy, rozmawiamy przede wszystkim z Panem Bogiem. To jest ta specyfika dróg jakubowych. Natomiast to nie znaczy, że nie ma chwil rozmowy i wspólnego pobycia, rekreacji, odpoczynku. Jest jak na ścieżkach życia – mówi ksiądz biskup.

Piątkowy szlak wiódł z Nysy do Pakosławic.

W sobotę 2 lipca 25-kilometrowy odcinek pielgrzymki będzie wiódł od Pakosławic do Kopic według harmonogramu:

  • 7.00 – Jutrznia w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Pakosławicach
  • 9.00 – Eucharystia w kościele pw. św. Małgorzaty i św. Doroty w Reńskiej Wsi
  • 14:00 – Godzina czytań w kościele pw. Michała Archanioła w Chróścinie
  • 18.30 – Nieszpory w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Niedziela 3 lipca będzie ostatnim dniem biskupiego podążania szlakiem pątniczym. Trasa z Kopic do Skorogoszczy mierzy ok. 28 km i będzie realizowana według programu:

  • 7.00 – Jutrznia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach
  • 10.30 – Godzina czytań w kościele pw. św. Jadwigi w Żelaznej
  • 19.00 Eucharystia w kościele pw. św. Jakuba w Skorogoszczy.

Nyski szlak św. Jakuba

To oznakowany stylizowaną muszlą szlak o długości 106 km odtwarza dawny trakt handlowy z południowej części Śląska do Wrocławia.

Ponieważ początkowo podróżowano głównie wzdłuż biegu rzek, tak i Nyska Droga św. Jakuba prowadzi doliną Nysy Kłodzkiej, biorąc swój początek przy Źródle św. Jakuba koło Głuchołaz.

Szlak łączy również bazylikę św. Jakuba w Nysie oraz kościół (dawniej także szpital) św. Jakuba w Skorogoszczy. Tam dochodzi do Drogi św. Jakuba „Via Regia”, prowadzącej wzdłuż Odry - czytamy na stronie www.camino.net.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska