Sześć kroków naprawy Kościoła opolskiego. Po pierwsze: mieć prostotę i otwartość Jezusa

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Biskup Andrzej Czaja przekonuje, że najlepszy przykład prostoty i otwartości daje nam swoim życiem sam Jezus Chrystus.
Biskup Andrzej Czaja przekonuje, że najlepszy przykład prostoty i otwartości daje nam swoim życiem sam Jezus Chrystus. Marcin Żukowski / Zdjęcie ilustracyjne
Diecezja opolska wstępuje na drogę odnowy Kościoła i życia rodzinnego oraz społecznego. Pierwszy krokiem jest prostota i otwartość. Biskup podpowiada, jak i w jakich obszarach warto podjąć pracę nad sobą. Duchowny skierował do wspólnoty diecezjalnej słowo za pośrednictwem nagrania wideo.

Program działań składa się z sześciu kroków wskazanych przez Jezusa w 18. rozdziale Ewangelii św. Mateusza. Na każdy miesiąc zaplanowano jeden obszar do przepracowania. W kwietniu będzie to prostota i otwartość. W kolejnych miesiącach Kościół opolski pochyli się nad innymi kwestiami:

  • dobry przykład (maj),
  • troska o ubogich (czerwiec),
  • braterskie upomnienie (wrzesień),
  • wspólna modlitwa (październik),
  • przebaczenie i pojednanie (listopad).

- To Jezus nam podpowiada, w jaki sposób odnowić Kościół, nasze życie rodzinne i społeczne – wskazuje biskup Andrzej Czaja. - W ten sposób z każdym miesiącem będziemy mogli pójść krok dalej, jeżeli się zaangażujemy w realizację tych chrystusowych podpowiedzi.

Prostota i otwartość

Biskup opolski Andrzej Czaja zwraca się do wspólnoty diecezjalnej za pośrednictwem nagrania wideo. Tłumaczy w nim zamysł odnowy Kościoła opolskiego oraz omawia wyzwania, które wynikają z realizacji „kroku I”.

W oparciu o pierwsze zdania z rozdziału 18. Ewangelii św. Mateusza biskup dowodzi, że Jezus wzywa nas, żeby się uniżyć jak dziecko – to ta prostota i pokora, a jednocześnie przyjąć dziecko, czyli być otwartym.

- Sam Pan Jezus jest doskonałym wzorcem prostoty i otwartości. Przyszedł na świat w stajni, ubóstwie i chłodzie. Ogołocił się ze swojego boskiego majestatu. W czas ziemskiego pielgrzymowania, realizacji misji, zwiastowania Dobrej Nowiny też wszędzie z prostotą posługiwał, przemieniał, nie dbał o blichtr i jakieś imponowanie innym. Wręcz odwrotnie, działał w cichości – przypomina biskup opolski i dodaje, że sposób Jego działania nie uległ zmianie również po Zmartwychwstaniu.

Kapłan wskazuje, że tę prostotę dobrze odczytali uczniowie Jezusa i pierwsi chrześcijanie, którzy byli otwarci na każdego człowieka, mimo życia w świecie wrogim chrześcijaństwu. Mieli poczucie bycia bogatym Chrystusem.

– Trwali w nauce apostołów, na łamaniu chleba, wspólnych modlitwach, dzielili się tym, co mieli – mówi bp Andrzej Czaja i dodaje, że tej prostoty w Kościele bardzo dziś potrzeba. – Duch świata bowiem tak przeniknął w Kościół, że zbytnio jesteśmy zajęci tym, co świat nam oferuje, a jednocześnie bardzo zamknięci, wylękli, pełni obaw.

Naprawa Kościoła. Biskup podpowiada

Biskup Andrzej Czaja zachęca, aby czerpać z przykładu dawnego Kościoła. Podpowiada, jak dziś wierni mogą realizować prace nad sobą.

W prostocie zachęca na bycie otwartym na Boga i drugiego człowieka. Zwraca uwagę na wartość codziennej modlitwy: rano, w południe i wieczorem – dziękowanie, chwalenie i proszenie. Zaprasza też do częstego czytania i rozważania Pisma Świętego. Zapowiada, że kapłani diecezji każdego dnia będą w przestrzeni internetowej dzielili się komentarzem do fragmentów Ewangelii na każdy dzień. W tym celu na platformie YouTube założono kanał pod nazwą eVerbum. Kapłan zwraca się również do kapłanów, aby podczas każdej Mszy świętej dzielili się krótkim komentarzem do Ewangelii. – To będzie światło dla naszych wiernych – przekonuje biskup.

Wskazuje też, że potrzeba nam więcej otwartości w sercu, domu, plebanii, w relacjach międzyludzkich.

- Nie możemy sobie pozwolić, aby widząc człowieka w potrzebie, przejść obojętniej. Zagadnij, zainteresuj się – zachęca biskup.

Wskazuje, że troskę taką można zacząć od modlitwy za człowieka. Zauważa też, że należy wrócić do tradycyjnej śląskiej gościnności i otworzyć domy, plebanie na drugiego człowieka. Zaapelował także do wzajemnego otwarcia się księży na parafian, a parafian na księży.

- Niech każdy coś z siebie da, a wszyscy postąpimy co najmniej krok do przodu i po czasie zobaczymy, że nasze życie jest między nami lepsze, a w sercu mamy więcej pokoju i dobra – zachęca bp Andrzej Czaja.

Biskup niezmiennie zachęca wszystkich diecezjan do szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, małżeńskie i powołania świeckich do posługi w Kościele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska