Botoks - sposób na walkę ze zmarszczkami?

Redakcja
Zabieg wstrzykiwania wypełniaczy trwa niewiele dłużej niż pół godziny, zostawia niewielkie ślady.
Zabieg wstrzykiwania wypełniaczy trwa niewiele dłużej niż pół godziny, zostawia niewielkie ślady.
Rozmowa z Elżbietą Urbańską-Kmieciak, ordynatorem oddziału dermatologii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

- Ostatnio dużo się mówi o medycynie estetycznej. Co się kryje pod tym pojęciem?
- Od około dziesięciu lat coraz bardziej zwracamy uwagę na wygląd. Od tego momentu datuje się też rozwój medycyny estetycznej, w tym dermatologii estetycznej, która zajmuje się walką z procesami starzenia się skóry. Do poprawiania, udoskonalania urody służy coraz nowocześniejsza aparatura. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powinny się odbywać wyłącznie w gabinetach lekarskich.

- Jeszcze do niedawna kobiety w walce z upływającym czasem były skazane tylko na skalpel chirurga plastycznego, który usuwał im zmarszczki, pomagał się odmłodzić. A na co teraz mogą liczyć?
- Obecnie medycyna estetyczna zmierza do tego, by zabiegi udoskonalające urodę nie miały charakteru inwazyjnego. Przeważnie trwają one nie dłużej niż pół godziny, czyli tyle, ile zajmuje np. zjedzenie posiłku w przerwie na lunch. Dlatego nazywa się je zabiegami lunchowymi. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie zostawiają widocznych zmian na skórze. Wystarczy korektor, lekki makijaż i można wrócić do pracy.

- Ogromne znaczenie w przywracaniu twarzy młodych rysów przypisuje się kwasowi hialuronowemu. Co to za substancja?
- Kwas hialuronowy, oprócz kolagenu, jest najważniejszym składnikiem naszej skóry. Odpowiada za jej prawidłowe nawilżanie. U młodej osoby tego kwasu jest wystarczająca ilość, natomiast z wiekiem zaczyna go ubywać. Skóra zaczyna się wysuszać, najpierw pojawiają się płytkie linie, które z czasem przekształcają się w głębokie zmarszczki. Policzki, wargi - tracą jędrność.
- Jak podaje się ten kwas i jak on działa?
- Można go podać przy pomocy aparatu do mezoterapii, w celu nawilżenia skóry. Najczęściej jednak służy on jako wypełniacz zmarszczek. Wstrzykuje się go igłą w bruzdy nosowo-wargowe, w usta oraz - rzadziej - w okolice oczu, gdzie tworzą się tzw. kurze łapki. Nowością jest stosowanie kwasu hialuronowego do przywracania objętości twarzy, powiększania kości policzkowych. Wynika to z mody na urodę słowiańską.

- Na jak długo wystarcza zabieg przy użyciu kwasu hialuronowego?
- Są wypełniacze trwałe, ale od tej metody się odchodzi. Natomiast wypełniacze czasowe działają około roku.

- Tak samo popularny staje się botoks, wstrzykiwany w okolice oczu, w czoło. Kobiety obawiają się jednak, czy jest on bezpieczny.
- Takie nastawienie do botoksu wynika z tego, że jest to jad kiełbasiany, uważany za truciznę. Tymczasem botoks to świetny wynalazek, dający możliwość walki ze zmarszczkami. Działa on na zasadzie porażenia nerwu. Nerw się nie kurczy, dzięki czemu skóra zostaje wygładzona. Botoks umiejętnie podany przez lekarza specjalistę jest bezpieczny. Działa od 4 do 6 miesięcy. Jeśli więc nawet wywoła on jakieś zmiany uboczne, to one po tym czasie się wycofają.

- Jakie jeszcze zabiegi są dostępne?
- Może to być np. mikrodermabrazja diamentowa, polegająca na ścieraniu martwego naskórka, czy też mezoterapia, kiedy to przy pomocy specjalnego aparatu podaje się do skóry różne preparaty: witaminy, kwas hialuronowy, by podnieść jej witalność.

- Czy przychodzi taki moment, kiedy wstrzykiwania kwasu lub botoksu już nie można powtórzyć?
- Kres istnieje, gdy chodzi o operacje plastyczne, nie można ich robić w nieskończoność. Inaczej jest w przypadku kwasu czy botoksu, bo są to substancje, które rozkładają się w skórze.

- Jak korzystać z zabiegów estetycznych, by przyniosły pożądany efekt?
- Lepiej w sposób powolny udoskonalać urodę, niż przesadzić. Wtedy na widok kobiety po zabiegach zamiast powiedzieć: "ojej, co jej się stało", stwierdzimy: coś się w niej zmieniło, tylko nie wiadomo co, wypiękniała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska