Budownictwo na Opolszczyźnie. Są powiaty, gdzie zanotowano spory wzrost. Jednak liczba nowych mieszkań spadła

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
98 procent domów na Opolszczyźnie wybudowano tradycyjna metodą jak murowane. Domy drewniane dopiero wchodzą na nasz rynek.
98 procent domów na Opolszczyźnie wybudowano tradycyjna metodą jak murowane. Domy drewniane dopiero wchodzą na nasz rynek. Archiwum
Prawie 3,3 tysiąca owych mieszkań oddano do użytku na Opolszczyźnie w roku 2022. Budowlana lokomotywa zwalnia, choć tempo inflacji w budownictwie również. Coraz częściej to fachowcy budowlańcy szukają dla siebie pracy.

Dla budownictwa na Opolszczyźnie rekordowy był rok 2021, drugi rok pandemii. W całym województwie opolskim do użytku oddano wtedy 3,4 tysiąca mieszkań, o ponad 700 mieszkań więcej niż w roku 2020.

Jak wynika z najnowszego opracowania GUS, rok ubiegły zaliczył spadek o ponad 3 procent do liczby 3296 nowych mieszkań. Z tego 1523 to budynki jednorodzinne, indywidualne.

Żadnego mieszkania nie wybudowały gminy i spółdzielnie mieszkaniowe. Budownictwo wielorodzinne zawdzięczamy wyłącznie firmom deweloperskim, które oddały łącznie 1773 mieszkania, o niecały 1 procent mniej niż rok wcześniej.

W przeliczeniu na tysiąc statystycznych mieszkańców w roku ubiegłym najwięcej budowano w Opolu (prawie 7 nowych mieszkań na tysiąc ludzi).

Najmniej w powiatach:

  • prudnickim (1,1 mieszkania na tysiąc osób),
  • głubczyckim (1,5 mieszkania),
  • kędzierzyńsko–kozielskim (1,6)
  • oleskim (1,7).

Popyt ma rozkręcić gwarantowany przez rząd kredyt dla młodych na pierwsze mieszkanie, ze stałą stopą oprocentowania 2 procent.

Ministerstwo rozwoju szacuje, że rocznie skorzysta z niego ok. 30 – 40 tysięcy osób. Proporcjonalnie dla Opolszczyzny to ok. 800 umów kredytowych na mieszkanie. To może odwrócić tendencję spadkową.

Perspektywy na razie są kiepskie

O aktualnych perspektywach budownictwa bardziej świadczy ilość rozpoczętych budów czy wydanych pozwoleń budowlanych. Tu spadki są dużo bardziej wyraźne.

W 2022 roku w województwie opolskim rozpoczęto budowę 3288 mieszkań. W roku 2021 – 4243 mieszkań. Spadek wyniósł ponad 22 procent.

Spadek nowych budów nie wszędzie był podobny. Co ciekawe, relatywnie więcej budów rozpoczęto w powiatach, które wcześniej notowały niski poziom budownictwa mieszkaniowego.

Tak jakby fala inwestycyjnego optymizmu przyszła do nich z opóźnieniem. Największy wzrost nowych budów nastąpił w powiecie głubczyckim, aż o 40 procent.

Więcej inwestycji mieszkaniowych rozpoczęto w powiecie oleskim (25 procent), kluczborskim (34 procent) czy strzeleckim (13 procent).

Największy spadek zanotowano natomiast w powiecie kędzierzyńsko–kozielskim (35 procent), nyskim (o 32 procent) czy brzeskim (o 37 procent). Opole zanotowało 10 procentowy spadek, z 1091 nowych budów do 880.

Mniej wydano także pozwoleń na budowę domów mieszkalnych czy przyjęto zgłoszeń o budowie. We wzrostowym roku 2021 przybyło ich ponad 20 procent. W roku ubiegłym w całym województwie ta liczba spadła o 13,2 procent (z 4895 pozwoleń w 2021, do 4248 w roku 2022).

Tu też widać duże lokalne zróżnicowanie. O 20 – 30 procent więcej pozwoleń budowlanych uzyskali mieszkańcy powiatów kędzierzyńsko kozielskiego, oleskiego czy opolskiego. Drastycznie ten wskaźnik spadł w powiecie strzeleckim (o 62 procent), kluczborskim (o 45 procent), namysłowskim (o 50 procent), prudnickim (o 37 procent) i nyskim (o 26 procent).

Ceny zwalniają w budownictwie

Budujący własny dom muszą się liczyć z wydatkiem ok. 5 tysięcy złotych za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W samym Opolu od lat ta cena jest wyższa, ostatnio nawet o ponad tysiąc złotych.

Dobrą informacją jest to, że hamują ceny materiałów budowlanych. Według polskiej sieci handlowej PSB ceny płyt drewnianych OSB w czerwcu spadły o ponad 10 procent.

Ciągle mocno drożeje cement i wapno. Pozostałe kategorie artykułów budowlanych podrożały w czerwcu o ok. 10 procent do cen z czerwca 2022.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska