Budżet obwatelski w Opolu tylko dla wtajemniczonych

Artur  Janowski
Artur Janowski
Nie zmienia się harmonogram budżetu obywatelskiego, który przedstawiono w  marcu. Od 1 do 31 maja opolanie mogą zgłaszać wnioski do urzędu miasta.
Nie zmienia się harmonogram budżetu obywatelskiego, który przedstawiono w marcu. Od 1 do 31 maja opolanie mogą zgłaszać wnioski do urzędu miasta. Archiwum
Ratusz zapowiadał kampanię informacyjną w sprawie budżetu obywatelskiego, ale jej start się opóźnił.

Budżet obywatelski to na razie dwa miliony złotych, o których wydaniu będą decydować mieszkańcy Opola. To opolanie (w tym także studenci, którzy dopiszą się do rejestru wyborców) będą mogli zaproponować np. budowę placu zabaw, czy też dodatkowe wsparcie finansowe zoo lub schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Zgłaszający muszą pamiętać, że ewentualne inwestycje w ramach budżetu mogą być realizowane tylko na terenach gminy. Na koniec procedury (wrzesień) odbędzie się publiczne głosowanie, które wyłoni najlepsze projekty.

Wprawdzie składanie wniosków do budżetu obywatelskiego rozpocznie się 1 maja, ale już od 1 kwietnia miała trwać kampania informacyjna dotycząca budżetu.

- Jest o tyle ważna, że dla Opola taki budżet to nowość - przypomina Beata Kubica, miejska radna Zielonych, która lobbowała za stworzeniem budżetu. - Tymczasem nie widziałam plakatów, nie ma też informacji o spotkania z mieszkańcami, jakie są organizowane w innych miastach, gdzie taki budżet funkcjonuje.

W Opolu na razie oficjalne informacje na temat budżetu obywatelskiego można znaleźć wyłącznie na stronie internetowej urzędu miasta. Co gorsza, dopiero gdy zaczęliśmy dopytywać o kampanię promocyjną, informacja pojawiła się na głównej stronie portalu.

- Komunikat na stronie to nie koniec, a początek - zapowiada Krzysztof Kawałko, zastępca prezydenta Opola. - Informacje o tym, że startujemy z budżetem będą rozesłane do opolan mailami, a także sms-ami. Pojawią się także tradycyjne plakaty w urzędzie miasta oraz w jednostkach nam podległych, np. szkołach. Będziemy też zlecać reklamy w mediach.

Nie zmienia się harmonogram budżetu obywatelskiego, który przedstawiono w marcu. Od 1 do 31 maja opolanie mogą zgłaszać wnioski do urzędu miasta.

Czerwiec i lipiec będą poświęcone na weryfikację wniosków oraz ustalenie listy do głosowania, a głosowanie odbędzie się od 15 do 30 września. Zwycięskie projekty mają być wpisane do budżetu miasta na 2015 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska