Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego wygłosił wykład w Opolu

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Hans-Gert Pöttering jest byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a także Honorowym Obywatelem Miasta Opola i Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego. Jego wtorkowe (18 czerwca) wystąpienie odbyło się w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych, organizowanych na uczelni.
Hans-Gert Pöttering jest byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a także Honorowym Obywatelem Miasta Opola i Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego. Jego wtorkowe (18 czerwca) wystąpienie odbyło się w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych, organizowanych na uczelni. Mirela Mazurkiewicz
Dr Hans-Gert Pöttering mówił o zadaniach, stojących przed członkami Unii Europejskiej, które mają zaowocować tworzeniem silnej wspólnoty. Spotkanie odbyło się we wtorek (18 czerwca) na Uniwersytecie Opolskim.

- Mamy wojnę w Europie, ale nie w Unii Europejskiej. Mamy dyktatora i zbrodniarza, którą wytoczył ją przeciwko narodowi ukraińskiemu i przeciwko wolności – mówił dr Hans-Gert Pöttering w Opolu. – Na początku chciałbym powiedzieć naszym przyjaciołom z Ukrainy: mamy w Polsce, w Niemczech, w Unii Europejskiej moralny i polityczny obowiązek stać po stronie ludzi, musimy udzielić Ukrainie wszelkiej pomocy, aby zapewnić im godną przyszłość i wolność. Oni walczą także o naszą wolność.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego nawiązał do burzliwych dziejów Europy. Podkreślił, że okres pokoju, który nastał wraz z zawiązaniem Unii Europejskiej między jej członkami, jest najdłuższy w historii. Podzielił się też swoim osobistym wspomnieniem.

– Na cmentarzu wojennym w Starym Czarnowie koło Szczecina jest pochowany mój ojciec, który zginął w lutym 1945 roku. Ja urodziłem się 7 miesięcy później. Nigdy nie poznałem swojego ojca – mówił, wyrażając życzenie, że taka historia nigdy więcej już się nie powtórzy.

Hans-Gert Pöttering jest byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a także Honorowym Obywatelem Miasta Opola i Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego. Jego wystąpienie odbyło się w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych, organizowanych na uczelni. Dr Pöttering przywiózł do Opola swoją biografię. Można ją było otrzymać w zamian za dowolny datek na rzecz wsparcia Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska