Caritas ma pomysły na lato

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Fot. Caritas Diecezji Opolskiej
Pieniądze z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pozwalają zrealizować 34 projekty z udziałem około 1500 dzieci i młodzieży. Zajmują się tym parafialne zespoły Caritas.

W ramach konkursu Wyobraźnia Miłosierdzia Komisja Caritasu Diecezji Opolskiej dofinansowała łączną kwotą 139 tys. zł 34 projekty (wszystkie, które zostały zgłoszone).

W ramach tej akcji w pierwszych dniach lipca licząca 35 osób grupa dzieci i młodzieży z parafii pw. Świętej Rodziny w Zawadzkiem udała się na „Wakacje z Bogiem”.

Wyprawa prowadziła śladami chrztu Polski. Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu. Zwiedzili piękną bazylikę z łaskami słynącym obrazem Matki Najświętszej, a także podziemia, w których złożone są doczesne szczątki księży filipinów – opiekunów sanktuarium oraz rodziny fundatorów świątyni i klasztoru.

- Kolejnego dnia naszym celem był Poznań – relacjonuje pani Renata Labus z parafialnego zespołu Caritas. - Zobaczyliśmy Jezioro Maltańskie, miejsce zawodów sportów wodnych, następnie udaliśmy się na Rynek, by o 12.00 podziwiać słynne poznańskie koziołki. Zwiedziliśmy przepiękny, barokowy kościół farny. Po tym udaliśmy się na Ostrów Tumski, aby odwiedzić katedrę poznańską, miejsce pochówku pierwszych władców Polski.

W drodze powrotnej młodzież z Zawadzkiego była na Polach Lednickich i przeszła przez „Bramę Rybę”, odnawiając przyrzeczenia chrzcielne. Ostatnim miejscem, które udało się odwiedzić, było Gniezno – pierwsza stolica Polski - a w nim m.in. katedra, konfesja św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie.

Inaczej pieniądze z tego samego programu zostały spożytkowane w parafii Osowiec-Węgry, gdzie udało się zorganizować Festiwal Piosenki Maryjnej.

- Dzieci i młodzieży jest teraz niezbyt wiele, więc tym bardziej zależało nam, by zorganizować takie wydarzenie, które przyciągnie uczestników więcej niż z jednej szkoły czy parafii – mówi pani Róża Świerc, katechetka i organizatorka festiwalu. - I udało się. Na scenie wystąpiło dziewięć solistek, dwa duety i dziewięć zespołów Kotorza, Krasiejowa, Zawady i Węgier. Młodzież z różnych parafii miała okazję, by poznać się i zintegrować.

Na widowni w festynowym namiocie zasiadło około 150 osób. Występy bardzo się podobały. Dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców nikomu nie zabrakło ciasta, a pieniądze z Caritasu pozwoliły m.in. na sfinansowanie nagród dla wszystkich uczestników przeglądu.

Zobacz też: Info z Polski [25.07.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska