Opolscy strażacy szkolili druhów z Ukrainy. To inicjatywa pierwszych dam obu krajów - Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełeńska

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Opolscy strażaków szkolili osoby z Ukrainy, które chcą na swoim terenie tworzyć jednostki ochotnicze.
Opolscy strażaków szkolili osoby z Ukrainy, które chcą na swoim terenie tworzyć jednostki ochotnicze. Aleksandra Ambros-Dorota
Strażacy ochotnicy z terenu Ukrainy, którzy chcą w swoich miejscowościach tworzyć ochotnicze straże pożarne, szkolili się na Opolszczyźnie. W ośmiu wizytach studyjnych w sumie wzięło udział 120 uczestników.

Projekt został zainicjowany przez pierwsze damy Polski i Ukrainy, czyli Agatę Kornhauser-Dudę i Ołenę Zełeńską.

-Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej podpisał w tym zakresie stosowne porozumienie. Na tej podstawie został opracowany i wdrożony program szkolenia dla strażaków ochotników z Ukrainy – informuje Aleksandra Ambros-Dorota, kierowniczka Ośrodka Szkoleniowego w Turawie, gdzie odbywały się szkolenia. - Nie finansujemy jako Związek tego projektu, a większość jego założeń realizujemy w ramach wolontariatu.

Szkolenia zostały zapoczątkowane w 2023 roku. Ostatnia edycja miała miejsce w tym tygodniu. Odbyło się osiem wizyt, a w każdej uczestniczyło po 15 osób z Ukrainy.

- Pokazywaliśmy uczestnikom jak zakładać ochotnicze straże pożarne, jak zdobywać środki, jak finansować, wyposażyć w sprzęt i szkolić strażaków-ochotników, którzy tam będą działać – tłumaczy Aleksandra Ambros-Dorota. – Przeprowadziliśmy też szkolenie z pierwszej pomocy. Oprócz tego nasi goście mieli możliwość odwiedzić Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, poligon strażacki w Dębicy i Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Ukraińcy gościli również w komendzie wojewódzkiej straży pożarnej w Opolu, na stanowisku kierowania oraz w komendzie miejskiej i prowadzonym przez nią centrum edukacyjnym. Byli także zainteresowani tym, jak organizujemy obozy szkoleniowo wypoczynkowe dla młodzieżowych drużyn pożarniczych.

To, co Ukraińcy mieli okazję zobaczyć w polskich jednostkach, zrobiło na nich bardzo duże wrażenie. Podziwiali sprzęt, samochody, wyposażenie.

- A także samą organizację straży w Polsce i duże zaangażowanie naszych jednostek w tworzenie dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych – mówi Aleksandra Ambros-Dorota. - Tu składam wielkie podziękowania dla najmłodszych strażaków i ich opiekunów z OSP Pustków koło Ozimka, którzy mimo kapryśnej pogody zawsze na nas czekali.

W Polsce tradycja ochotniczych straży pożarnych ma ponad 100 lat, na Ukrainie dopiero raczkuje.

- Są tam struktury, jest obrona cywilna. Natomiast nie ma tak, żeby w każdym powiecie, gminie, wsi były ochotnicze straże pożarne - wyjaśnia Aleksandra Ambros-Dorota.

Ale w wyniku tych ośmiu wizyt w Polsce, na Ukrainie powstają jednostki ochotnicze tzw. DPK, są budowane remizy, odbywają się szkolenia i formowanie drużyn, w tym młodzieżowych.

- Fakt tworzenia nowych jednostek na terenie Ukrainy jest niezwykle ważny, gdyż sporo naszych gości pochodziło z terenów położonych bardzo blisko frontu, gdzie są bardzo różne zagrożenia i trzeba być gotowym, by na nie reagować – mówi Aleksandra Ambros-Dorota.

Ośrodek Szkoleniowy Strażak zajmuje się nie tylko przyjmowaniem grup z Ukrainy. Szkoli też polskich strażaków-ochotników z terenu całego kraju z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i programu „Pierwszy Ratownik”, który obecnie jest w Polsce wdrażany.

- Projekt dotyczący Ukraińców zakończyliśmy. Będziemy go kontynuować, jeśli będzie taka okazja. To dla naszych strażaków też duże doświadczenie i zawieranie nowych znajomości – mówi Aleksandra Ambros-Dorota. – Sezon letni już prawie się zaczął, mamy już zaplanowane swoje szkolenia i obozy młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Opolscy strażacy pomagają ukraińskim kolegom nie tylko poprzez szkolenia, ale także przekazują im wycofany z użycia sprzęt, umundurowanie i samochody.

- Nam już się to nie przyda, natomiast tam bardzo – mówi Aleksandra Ambros-Dorota. - Poprzez Związek OSP i polskich strażaków przekazywane są też na Ukrainę dary z Niemiec, a dzięki wizytom naszych gości wiemy o konkretnych i nazwanych przez nich potrzebach.

Szkolenia dla osób z Ukrainy prowadzone były w Ośrodku "Strażak" w Turawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska