Cementownia Górażdże ma dwa nowe silosy

Artur Janowski
Cementownia Górażdże ma dwa nowe silosyCementownia Górażdże w ostatnich latach zainwestowała grube miliony w unowocześnienie zakładu.
Cementownia Górażdże ma dwa nowe silosyCementownia Górażdże w ostatnich latach zainwestowała grube miliony w unowocześnienie zakładu. archiwum nto
Największa cementownia w województwie zakończyła właśnie inwestycje warte ponad 30 milionów złotych.

Gotowe są już dwa nowe silosy cementu i to największy z projektów realizowanych w 2013 roku przez Górażdże. Na początku grudnia zakończono w nich prace budowlano - montażowe, a obecnie prowadzone są testy sprawdzające wytrzymałość konstrukcji oraz działanie urządzeń do uciągu cementu.

- Zakres inwestycji obejmował wyburzenie starych silosów, wzmocnienie fundamentów oraz odbudowę w tym samym miejscu nowoczesnych magazynów cementu o pojemności 12 tys. ton każdy. Silosy spełniają nowe normy europejskie i wyposażone są w nowoczesny system aeracji oraz wysypu spod silosów – opowiada Andrzej Losor, główny specjalista ds. marketingu i komunikacji w Górażdżach.

W 2013 roku Górażdże zbudowały też instalację transportu i dozowania suszonych osadów ściekowych oraz instalację do redukcji tlenków azotu z procesu wypału klinkieru.

Uruchomienie pierwszej instalacji pozwoliło na rozszerzenie zakresu stosowanych paliw alternatywnych o suszone osady ściekowe z oczyszczalni miejskich.

- Osady po osuszeniu mogą być paliwem dla pieców do wypału klinkieru w cementowniach. Mają one wprawdzie dwa razy niższą wartość kaloryczną niż węgiel, ale z uwagi na zawartą w nich biomasę, która traktowana jest jako materiał zero emisyjny, a firma je stosując zmniejsza emisję CO2 – wyjaśnia Andrzej Losor.

Instalacja spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i wymogi ochrony środowiska. Sam proces rozładunku i dozowania realizowany jest w warunkach hermetycznych, aby materiał nie przedostał się do otoczenia.

W związku z koniecznością przystosowania zakładu do najnowszych wymogów ochrony środowiska Górażdże uruchomiły również instalację do redukcji tlenków azotu z procesu wypału klinkieru. Jej powstanie pozwoli na obniżenie emisji tlenków azotu w gazach z pieców obrotowych do dopuszczalnego poziomu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska